הפטיש ש"הכריז" על הקמת המדינה מגיע לכנסת

  לקראת ביקורו של נשיא ברזיל בישראל קיבל יו"ר הכנסת את הפטיש המקורי ששימש את הדיפלומט הברזילאי שניהל את ישיבת האו"ם ההיסטורית בכ"ט בנובמבר ב-1947

  מערכת וואלה! חדשות

  הפטיש שהכריז על סיום המנדט הבריטי הגיע למשכן בירושלים. לקראת ביקורו של נשיא ברזיל לולה דה סילבה, קיבל היום (ראשון) יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין את הפטיש המקורי ששימש את הדיפלומט הברזילאי אוסוואלדו אראניה בזמן שניהל את ישיבת האו"ם ההיסטורית בכ"ט בנובמבר 1947, ושבעזרתו ניהלו את ההצבעה שהובילה לחלוקת הארץ וסיום המנדט הבריטי. הפטיש הובא הבוקר לכנסת מברור חיל, קיבוץ של יוצאי ברזיל והוא יישמר תחת השגחה קפדנית עד תום ביקורו של דה סילבה.

  לצד הפטיש מהאו"ם קיבל יו"ר הכנסת גם את הפטיש בו אחז יו"ר הכנסת הראשון, יוסף שפרינצק, בעת כינון האסיפה המכוננת (שקדמה לכנסת) בפברואר של שנת 1949. "שני אלו מבטאים באופן סמלי את ההחלטה להעניק לנו עצמאות ואת מימושה בפועל. בין שני הדיונים ההיסטוריים פרצו כאן מהומות מצד הערבים שהתנגדו להחלטת האו"ם. איש לא חשב אז שציון איננה ירושלים, והויכוח הזה לא תם", אמר ריבלין והוסיף כי "בן גוריון לא הסכים לוותר על ירושלים כבירת ישראל, למרות שכיום יש גם מבני עמנו המערערים על כך".

  זוהי הפעם הראשונה בה מבקר נשיא ברזיל בישראל. למרות הצהרותיו הפרו-ערביות של דה סילבה, ועל אף הצבעות נגד ישראל באו"ם, התהדקו לאחרונה היחסים בין המדינות, בתחומי סחר ואחרים, ונשיא המדינה, פרס, ביקר בברזיל לא מכבר.

  מחר ינאם דה סילבה בכנסת. בנאומו צפוי ריבלין להתריע מפני סכנותיו של הטרור האיסלמי הרדיקלי, ובכלל זה מפני סכנת האיום האירני לשלום העולם החופשי, בעיקר נוכח העובדה, שנשיא ברזיל הזמין לא מכבר את אחמדינג'ד לבקר בארצו, והביע לאחרונה הסתייגות פומבית מסנקציות על אירן.

  "שלטון האייתוללות בטהרן אינו מתרשם מהגמגומים המהוססים של העולם, מסנקציות רפות ומפיקוח שמבקש בעיקר לצאת ידי חובה. הטלת סנקציות אפקטיביות על אירן הן רק צעד הכרחי וראשוני" צפוי ריבלין לומר.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully