פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "חמאס ביצע פשעי מלחמה ב'עופרת יצוקה'"

   מכתב ששלח ארגון זכויות האדם "אמנסטי" לראש ממשלת חמאס בעזה מותח ביקורת חריפה על תגובת חמאס לדו"ח גולדסטון לפיה ירי הקסאמים לא נועד לפגוע באזרחים וכווון רק למטרות צבאיות. "השימוש ברקטות לא מדויקות מעמיד את האזרחים בסכנה ומהווה פשעי מלחמה"

   ארגון זכויות האדם "אמנסטי" שלח אמש (שישי) מכתב לראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הניה לפיו "חמאס נכשל בביצוע חקירה מהימנה" בנוגע לטענות שהועלו נגדו בדו"ח גולדסטון אשר האשים את חמאס בביצוע פשעי מלחמה במהלך מבצע "עופרת יצוקה". במיוחד הביע הארגון דאגה במכתב מתגובת חמאס לנכתב בדו"ח גולדסטון על ירי הקסאמים לישראל במהלך "מבצע עופרת יצוקה".

   החמאס טען בתגובתו כי ירי רקטות הקסאם לא כוון לאוכלוסייה אזרחית. אולם, נכתב במכתב "אמנסטי" להניה, הדבר נוגד הצהרות קודמות של ארגונים פלסטינים ובכללן של הזרוע הצבאית של החמאס, אשר נטלו אחריות באופן מוצהר לשיגור הרקטות ישירות לעבר ערים. "הארגונים הפלסטינים מחויבים לכבד את המשפט ההומניטארי הבין-לאומי. הירי הלא מובחן של הרקטות לתוך שטחי ישראל במהלך מבצע "עופרת יצוקה" גרם למות אזרחים, פציעתם של אחרים והרס לרכוש אזרחי", כך לפי מכתב אמנסטי. "אפילו אם ההתקפות הללו יועדו לפגוע ביעדים צבאיים או אזרחיים, השימוש ברקטות לא מדויקות אשר אינן יכולות להיות מכוונות ליעד ספציפי, מעמיד את האזרחים בסכנה, מפר את חוקי המשפט הבין-לאומי ומהווה פשעי מלחמה".

   בנוסף לתגובה הלא מספקת לירי רקטות הקסאם לישראל ארגון "אמנסטי" גם מבקר את תשובת החמאס לטענות כי הפר את החוק הבינלאומי בכך שמיקם ציוד צבאי ליד בתי אזרחים וירה את הרקטות מתוך ריכוזי אוכלוסייה. בנוסף "תגובת החמאס לא סיפקה אף עדות לכך שהחמאס מנהל חקירה מהימנה בנוגע לגל החטיפות, ההרג המכוון והבלתי חוקי, העינויים והאיומים במוות שבוצעו על ידי כוחות ומליציות חמאס במהלך ומיד לאחר מבצע "עופרת יצוקה" כנגד אלו אשר הואשמו כ"משתפי פעולה" עם ישראל כמו גם מתנגדים ומבקרים של החמאס", אמר מנכ"ל סניף ישראל של אמנסטי אינטרנשיונל.

   חמאס הגיש לעצרת הכללית של האו"ם את תשובתו לדו"ח גולדסטון בסוף ינואר. בדו"ח שהוגש לאו"ם נכתב כי מסקנותיה של חקירה פנימית שערך הארגון מזכה מאשמה את כל הארגונים הפלסטינים. במסמך נטען כי רקטות הקסאם ששוגרו לעבר ישראל במהלך מבצע "עופרת יצוקה" כוונו אך ורק למטרות צבאיות ולא נועדו לפגוע באזרחים. "הממשלה הפלסטינית הזהירה, יותר מפעם אחת, את הארגונים הפלסטינים החמושים, מפני פגיעה באזרחים", נכתב בדו"ח חמאס. "הארגונים ביצעו ירי רק לעבר מטרות צבאיות ונמנעו מלפגוע במטרות אזרחיות. כל האשמה אחרת בנושא זה היא תוצאה של אש לא מדויקת".