פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אמת מים מהמאה ה-2 לספירה נחשפה בירושלים

   במהלך עבודות תשתית בעיר העתיקה בירושלים נמצאה תשתית עתיקה באמת. אמת מים ששימשה את תושבי העיר כמאתיים שנה לאחר תקופת שלטונו של המלך הורדוס

   שער יפו בירושלים הוא אולי אחד המקומות המפורסמים ומתויירים בירושלים, והיום (חמישי) נחשפה במקום אמת המים העליונה של ירושלים מהמאה ה-2 לספירה.

   במהלך חפירות הנערכות לצורך החלפת תשתיות ברחוב היוצא משער יפו לכיוון מוזיאון מגדל דוד והחנויות ברחוב דוד, התגלתה אמת מים שהיתה בשימוש לפני כמעט 2,000 שנה. אמת המים בנויה אבנים גדולות, וגובהה 1.50 מטרים.

   לדברי מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות ד"ר עופר שיאון, "במהלך החפירה התגלה דופן האמה, ומשהסרנו את אבני הדופן והצצנו פנימה, נחשפה בפנינו אמת מים בנויה לתלפיות, המקורה בלוחות אבן שטוחים, שניתן ללכת בה בהליכה שפופה לאורך כ-40 מ'. מרגש לחשוב שבמקום לא דרכה רגל אדם מזה מאות רבות של שנים". לדברי שיאון, "תיעוד שערך בסוף המאה ה-19 חוקר ארץ ישראל ד"ר קונרד שיק, תאר חלק מסוים מהאמה. באזור זה נבנה ב-1898 מבנה שלימים הפך לבית מלון 'אמפריאל' המוכר לנו כיום. תיעודו של שיק, הותיר בידינו קצה חוט, שהוביל אותנו לחשיפת קטע זה של האמה".

   רוחבה של האמה כ-60 ס"מ וגובהה 1.5 מ'. במרחקים של 15 מ' לערך נחשפו פירים שאפשרו לבדוק את מצב האמה מגובה פני השטח באותם ימים.

   עד לשלהי ימי הבית השני - במאה ה-1 לפני הספירה, התבססה אספקת המים לירושלים על מי מעיין הגיחון, ואולם מניין התושבים עלה בהתמדה ומקורות המים לא הספיקו. מצוקת המים הייתה הגורם העיקרי שהוביל לבניית מפעלי המים המפוארים של ירושלים בימיו של הורדוס. המים הוזרמו לעיר על ידי כח המשיכה. המים הועברו לירושלים לאורך עשרות קילומטרים עד לברכות שלמה - ומהן בשתי אמות עיקריות: העליונה והתחתונה.

   לדברי ד"ר שיאון, "לעת עתה, ניתן לתארך את קטע האמה שנחשף למאה ה-2 לסה"נ - לימי העיר האלילית איליה קפיטולינה, שנבנתה על ירושלים שחרבה אחרי מרד בר-כוכבא בשנת 135 לסה"נ – ואולם ניתן לשער, כי ראשיתה של האמה כבר בימיו של הורדוס. מהמחקר הארכיאולוגי עולה כי אורכה הכולל של אמה זו, שתחילתה בבריכות שלמה, כ-13 קילומטרים".