וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יו"ר הכנסת נגד היוזמה לשינוי שיטת הממשל

ראובן ריבלין פותח במתקפה חזיתית על היוזמה המשולשת לשינוי שיטת הממשל שמובילים שר המשפטים נאמן, יו"ר האופוזיציה לבני ושר החוץ ליברמן. "מטרת היוזמה להחליש את הכנסת"

"היוזמות לשינוי שיטת המשטר שצצות חדשות לבקרים כמו זו האחרונה, נועדו, במישרין או בעקיפין, להחליש את הכנסת", כך קובע יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. בנאום שצפוי לשאת היום (חמישי) ריבלין ביום עיון של הפורום לעיצוב הממשל באוניברסיטת ת"א, הוא יאמר כי "ללא חוקה, אין תחליף לדמוקרטיה הפרלמנטרית בישראל. יש מי שבונה על הזיכרון הציבורי הקצר, ו'שוכח' שיוזמות מסוג זה, כמו הבחירה הישירה, כמעט וקברו את המפלגות ואת הממשל הישראלי. כל רעיון של משטר נשיאותי, שלא יגובה במהלך של חוקה בהסכמה רחבה – סופו להמיט עלינו צרה צרורה".

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין בסיור בשטחי  E1. מגד גוזני
""גם חוקי המשילות הדרקוניים שהובאו לאחרונה להצבעה הם מסוכנים"/מגד גוזני

בדבריו, יוצא ריבלין נגד יוזמת לבני-נאמן-ליברמן לשינוי שיטת המשטר ומציין כי "כינון ממשל נשיאותי ללא חוקה הוא קץ הדמוקרטיה הישראלית. ואני מתכוון לחוקה אמיתית, שלימה, שמתקבלת בהסכמה רחבה, שמעמדה הנורמטיבי אינו שנוי במחלוקת ושתכניה ברורים וידועים, ולא לתחליף המלאכותי של כמה חוקי יסוד, שנחקקו על ידי עשרים-שלושים, חברי כנסת, שלא העלו על דעתם שהם מכוננים "חוקה"" .

ריבלין צפוי להתייחס גם לדרמה שהתחוללה בכנסת סביב חוקי המשילות שהעבירה ממשלת נתניהו ולאמר כי "גם חוקי המשילות הדרקוניים שהובאו לאחרונה להצבעה הם מסוכנים. המוטיבציה שלהם היא פוליטית, והם עלולים לכרסם ביסודות הדמוקרטיה הפרלמנטרית. לצערי, רובם לא נבלמים ע"י היועץ המשפטי לממשלה, כי הוא נתלה אך ורק בשיקולים משפטיים טהורים. שוב מתגלה "מחלת המשפטיזציה", שבה הכל נבחן בעיניים משפטיות בלבד ואין כמעט מקום לנימוקים של מוסר ציבורי, של הגינות ויושר שפעם אפיינו התנהלות ציבורית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully