אובמה: הבנייה בגילה מסבכת את תהליך השלום

נשיא ארה"ב הצטרף לביקורת הבינלאומית ותקף את הכוונה לבנות מאות יחידות דיור בשכונה במזרח ירושלים. ”הבנייה תוביל לתסכול פלסטיני באופן שעלול להיות מסוכן ביותר”

18/11/2009
גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר, עריכת וידאו: ענת ברק)

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר היום (רביעי) כי ההחלטה של ישראל לאשר 900 יחידות דיור חדשות בשכונת גילה שמעבר לקו הירוק "מסבכת את תהליך השלום ויוצרת מרמור בקרב העם הפלסטיני". בראיון לרשת "פוקס ניוז" אמר אובמה כי "זה לא יהפוך את ישראל למקום בטוח יותר", והוסיף כי "צעדים מהסוג הזה הופכים את המאמצים להביא שלום לאזור לקשים עוד יותר, ומובילים לתסכול פלסטיני - באופן שעלול להיות מסוכן מאוד".

בתוך כך, מאות מתושבי שכונת נוף ציון במזרח ירושלים הסמוכה לשכונת ג'בל מוכבר, השתתפו היום בטקס הנחת אבן הפינה לבניית החלק השני של השכונה. ח"כ דני דנון (ליכוד) שהשתתף באירוע תקף את הנשיא האמריקאי ואמר כי "אני מעביר מסר לנשיא אובמה, הסר ידיך מירושלים".

הבית הלבן גינה אמש בחריפות את החלטת משרד הפנים בנוגע לבנייה בגילה. דובר הבית הלבן רוברט גיבס אמר כי "בזמן שאנחנו עובדים על חידוש המשא ומתן, הפעולות הללו מקשות על מאמצינו להצליח". עוד נמסר, כי ארצות הברית מתנגדת לדפוס הפעולה הישראלי של פינוי והריסת בתים פלסטינים בירושלים.

גם בריטניה גינתה את הבנייה. בהודעת משרד החוץ הבריטי נמסר כי "הסכם שלום אמין כולל את ירושלים כבירה משותפת. הרחבת ההתנחלויות בשטח כבוש במזרח ירושלים מקשה על השגת העסקה". צרפת הצטרפה אף היא לעמדת ארצות הברית ושר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר המבקר בישראל גינה היום את ההחלטה ןקרא לישראל לנהל משא ומתן "פנים מול פנים" עם הפלסטינים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש אמש ממזכיר הממשלה צביקה האוזר להנחות את השרים ואת סגני השרים, שלא להתבטא בנושא הרחבת הבנייה בשכונת גילה בירושלים. הנימוק של נתניהו: "אין מה להוסיף מעבר למה שנאמר אתמול". ההנחיה של ראש הממשלה ניתנה לאחר התגובה שהוציא אמש סגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס) ולפיה, "ארצות הברית נוהגת כמו פיל בחנות חרסינה ביחסה לגילה". אמש הוציאה לשכת ראש הממשלה הודעה ובה נכתב כי "מדובר בהליך שגרתי, שמתקיים בוועדה המחוזית, לאישור בנייה בשכונת גילה בירושלים. אישורי בנייה בתחומים המוניציפאליים של ירושלים, כמו גם בערי ישראל האחרות דוגמת תל אביב וחיפה, אינם מגיעים לשולחנו של ראש הממשלה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully