פקחי או"ם ביקרו במתקן גרעיני בדמשק

פקחי או"ם ערכו ביקור בכור אטומי בדמשק על מנת לקבל הסברים לגבי שרידי אורניום שנמצאו השנה במדינה. לדברי סבא"א, ההסברים הקודמים של סוריה לא היו מספקים

17/11/2009

פקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ביקרו היום (שלישי) במתקן גרעיני בדמשק, כך מדווחת סוכנות הידיעות הצרפתית.

הביקור נועד לבחון את ההסבר של סוריה לגבי שרידי האורניום שנמצאו במדינה. אתמול פורסם דו"ח של סבא"א לפיו, סוריה טענה בתחילת החודש כי שאריות האורניום במתקן בדמשק עשויים להיות מייצור "עוגה צהובה" - כינוי לשלב מפתח בייצור דלק גרעיני. לפי הדו"ח , שאריות האורניום לא תואמות את ההסברים הקודמים של סוריה, שטענה כי הם נפלו ממשלוח שעבר באזור. לפכיך החליטה הסוכנות לקיים ביקור נוסף.

פקחי האו"ם ביקרו במתקן בדמשק בכדי לבדוק את טענות הסורים בנוגע לייצור הדלק הגרעיני. בסוכנות דרשו מהסורים למסור מידע נוסף על ייצור ה"עוגה הצהובה" וכל חומר אחר שעלול לכלול חלקי אורניום. לפי הדו"ח, סוריה ממשיכה לעמוד בסירובה לאפשר ביקור בהריסות הכור בדיר א-זור.

ביוני פרסמה סבא"א דו"ח, בו נטען כי פקחי הסוכנות מצאו שרידים של אורניום מייצור עצמי באתר קטן בו מתקיימת פעילות גרעינית אזרחית מורשית בדמשק. פקחי האו"ם עורכים בו ביקורות אחת לשנה, אולם סוג האורניום שנמצא - המכונה בדו"ח "חלקיקי אורניום אנתרופוגניים טבעיים" - אינו תואם את סוג האורניום שאמור להיות באתר זה, או בכלל בידי סוריה.

בפברואר השנה דווח כי פקחי האו"ם גילו שרידי גרפיט ואורניום בדגימות שנלקחו מהאתר הסורי בדיר א-זור שהותקף על ידי ישראל בספטמבר 2007. הגילוי היווה אישור לטענת ארה"ב כי המתקן הסורי שהותקף היה כור גרעיני מגרפיט, מתוצרת צפון קוריאה. סוריה הכחישה את הטענות בתוקף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully