פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   דיווח: אירן ניסתה טכנולוגיה גרעינית מתקדמת

   עיתון ה"גרדיאן" הבריטי חושף כי על פי מסמכים שהגיעו לסוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית, מדעני הגרעין האירני ביצעו ניסוי בטכנולוגיה גרעינית מתקדמת. על פי הדיווח, המתקן מאפשר ייצור ראש נפץ גרעיני קטן

   סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית דרשה לאחרונה מאירן הסברים לגבי ראיות המוכיחות לכאורה שמדענים אירנים ביצעו ניסוי בדגם ראש נפץ גרעיני מתקדם שפותח על ידי טכנולוגית "קריסה כפולה", טכנולוגיה מתקדמת המאפשרת בניית ראשי נפץ קטן יותר, כך פורסם הלילה (שישי) ב"גרדיאן" הבריטי.

   העיתון מדווח כי על פי מסמכים שמחזיקה סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית, שעד עתה לא פורסמו, ייתכן כי מדעני הגרעין האירנים ערכו ניסויים ברכיבים נפיצים ביותר בדגם המתקדם. עצם קיומה של הטכנולוגיה שאפשרה את הניסוי, הידועה כמנגנון ה"קריסה הכפולה" מוגדרת כטכנולוגיה סודית בארה"ב ובבריטניה.

   על פי הדיווח בעיתון הבריטי, טכנולוגיית הקריסה הכפולה מאפשרת ייצור ראש נפץ גרעיני קטן באופן יחסי, המותאם להרכבה על טיל ארוך טווח. בנוסף, נודע כי מסמכים חסויים בנוגע לתכנית הגרעין האירנית שהחזיקה הסוכנות לאנרגיה אטומית פורסמו בעבר, אולם עד כה לא היה ידוע כי קיים תיעוד לשימוש במתקנים טכנולוגים מתקדמים.

   בתוך כך, ראש הסוכנות, מוחמד אל ברדאעי אמר אמש כי פקחי הסוכנות לא מצאו דבר "שיש לדאוג בגללו" בבדיקה שערכו השבוע במתקן העשרת האורניום סמוך לעיר קום שנחשף לאחרונה באירן. סוכנות האו"ם דיווחה בחודש ספטמבר האחרון כי אין ראיות לכך שלאירן יש תכנית חשאית לפתח נשק גרעיני.

   ביום שלישי השבוע הודיעה אירן כי היא עדיין לא מוכנה לחתום על הצעת המעצמות להעביר אורניום איראני להעשרה נוספת מחוץ למדינה. עלי אשגר סולטניה, המייצג את איראן בשיחות עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה, אמר כי יש צורך בשיחות נוספות כדי "להבטיח שהדרישות שלנו בתחום הטכני, ובמיוחד בנושא של הבטחת אספקה של דלק גרעיני, יילקחו בחשבון".