מי מתח את כלי התקשורת הגדולים בארה"ב?

קבוצת פעילים סביבתיים הצליחה לעבוד על סוכנות הידיעות רויטרס, וכך קרה שכלי תקשורת רבים בעולם פרסמו ידיעה שקרית על התקדמות דרמטית במאבק לקיצוץ בגזי חממה בארה"ב

20/10/2009

אתמול (שני) עסקו כל כלי התקשורת הגדולים בעולם בהודעה המפתיעה של לשכת המסחר האמריקאית, לפיה היא החליטה לתמוך באישור הצעת החוק לקיצוץ בפליטת גזי חממה. הודעה שכזו היא מהפכנית כיוון שהיא מהווה פריצת דרך בתהליך ההשתלטות על פליטת הגזים המזהמים בעולם, בפרט כשהיא מגיעה מאחד הגורמים העסקיים המשפיעים בארה"ב, שעד כה התנגדו בעקביות למהלך.

אולם, אמש נחשף כי את ההודעה של לשכת המסחר האמריקאית פרסמה למעשה קבוצה אקטיביסטית בשם "the yes men" (אנשי הכן), שקיוותה למשוך באמצעות המתיחה תשומת לב לנושא מדיניות האקלים העולמית. כחלק מהמתיחה פרסמה הקבוצה הודעה רשמית עליה חתומה לשכת המסחר, וכן כינסה "מסיבת עיתונאים" כוזבת במרכז תקשורת רשמי.

דקות מתחילת מסיבת העיתונאים פרץ דובר אמיתי של לשכת המסחר והתריע בפני העיתונאים המשתתפים כי מדובר במתיחה, אך סוכנות הידיעות רויטרס, המתבססת על עדכוני מבזקים מיידים, כבר נפלה במתיחה והעבירה את ההודעה השקרית לכל לקוחותיה. בעקבות רויטרס פרסמו את ההודעה רשתות חדשות רבות ברחבי העולם, ונאלצו למחוק אותה במהירות לאחר שרויטרס פרסמה הבהרה על הטעות.

הלילה הודיעה סוכנות הידיעות כי מיד עם היוודע על המתיחה היא הוציאה הודעת תיקון לכל משתמשיה. לשכת המסחר הודיעה כי תפנה למשטרה בבקשה לחקור את האקטיביסטים הפוחזים, ונציגיה אמרו כי הפעילים למעשה גרמו נזק לנושא אותו ביקשו להעלות לדיון, כיוון שהגחיכו את העיסוק בו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully