השגריר הטורקי בישראל זומן לשיחת הבהרה

בעקבות הידרדרות היחסים בין טורקיה וישראל, זימן שר החוץ אביגדור ליברמן את שגריר טורקיה בישראל לשיחת הבהרה במשרד החוץ. בתחילת השבוע ביטלה טורקיה תמרון צבאי מתוכנן עם ישראל

14/10/2009

שר החוץ אביגדור ליברמן זימן אמש (רביעי) את שגריר טורקיה בישראל לשיחת הבהרה בנוגע לסדרת הטלוויזיה שעלתה ברשת הטורקית TRT1 בה מוצג צה"ל כצבא רצחני. הסדרה, שנקראת "אייריליק" משודרת בערוץ הממלכתי הטורקי מידי ערב ובמרכזה סיפור אהבה על רקע מבצע "עופרת יצוקה" בעזה. בין היתר, מוצגות בסדרה סצנה בה כיתת יורים המורכבת מחיילי צה"ל יורים בפלסטינים חפים מפשע וסצנה נוספת בה יורה חייל בילדה ונוטש אותה שותתת דם.

ליברמן אמר ששידור סדרה כזו היא "ההסתה החמורה ביותר והיא נעשית בחסות ממלכתית. סדרה כזו שבינה לבין המציאות אין אפילו קשר קלוש, המציגה את חיילי צה"ל כרוצחי ילדים תמימים, אינה ראויה לשידור אפילו בין מדינות אויבות ובוודאי שלא במדינה המקיימת עם ישראל יחסים דיפלומטיים מלאים", אמר ליברמן.

"הסדרה אינה ראויה לשידור במדינה המקיימת עם ישראל יחסים דיפלומטיים מלאים". ליברמן(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, לשכת העיתונות הממשלתית)

ראש ממשלת טורקיה מתח ביקורת חריפה על פעולת ישראל בעזה

בתחילת השבוע פורסם כי הממשל הטורקי הודיע שחיל האוויר לא ישתתף בתרגיל הצבאי המשותף עם חילות האוויר של טורקיה, ארצות הברית, איטליה ומדינות נאט"ו. גורם ביטחוני אמר כי "הביטול הגיע לישראל במפתיע, בעיקר מפני שבחיל האוויר התכוננו לתרגיל חודשים ארוכים".

ביטול התרגיל עם ישראל והמתח ביחסים בין ישראל וטורקיה מגיעים על רקע דבריו של נשיא טורקיה טייפ ארדואן בפגישה שקיים עם אנשי דת. ארדואן מתח ביקורת חריפה על פעולת ישראל בעזה והאשים אותה בתקיפת ילדים קטנים ברצועה. "העולם והאנושות ישבו על הספות הנוחות וראו את פצצות הזרחן שהושלכו לעבר ילדים תמימים בעזה". ארדואן והוסיף כי "בחלק מהמדינות ילדים מקבלים חינוך טוב ומתקני רפואה מתקדמים. במקומות אחרים יש ייאוש ופשעי מלחמה. והאנושות צופה בכל זה ממושבה הנוח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully