וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"קו קלוקס קלאן" - היסטוריה של גזענות

מיקי לואיס מאיון, בכיר ב"קו קלוקס קלאן" נעצר בת"א. מה אנחנו יודעים על פעילות הארגון האמריקאי, שדוגל בעליונות הגזע הלבן?

מיקי לואיס מאיון, בכיר ב"קו קלוקס קלאן" ואחד מ-100 המבוקשים של ה-FBI, נעצר הערב (ראשון) בתל אביב. הקו קלוקס קלאן (Ku Klux Klan, ובראשי תיבות: KKK), הוא ארגון בארצות הברית הדוגל בעליונות הגזע הלבן, באנטישמיות, באנטי-קתוליות ובהעדפת תושבים מקומיים על פני מהגרים.

הארגון נוסד בשנת 1865, זמן קצר לאחר תום מלחמת האזרחים האמריקאית, על ידי קבוצה של ותיקי צבא הדרום שהובס במלחמה. מייסדי הארגון שמו להם למטרה להתנגד למשטר השיקום שנכפה על הדרום על ידי הצפון המנצח, והתמקדו בעיקר בהפחדת אנשי עסקים ופוליטיקאים מן הצפון שעברו לדרום וקיבלו עמדות מובילות, הפחדה ושל לבנים מן הדרום ששיתפו פעולה עם כוחות הצפון ובניסיון לדכא מחדש את העבדים המשוחררים. התנועה עברה עד מהרה לשימוש באלימות ורצח של אלפי אנשים.

בעקבות פעולותיו, החל הארגון לשקוע עד היעלמותו המוחלטת בתחילת שנות השבעים של המאה התשע עשרה בעקבות פעילות נמרצת של הממשל בארצות הברית במסגרת חוק זכויות האזרח משנת 1871 (הידוע גם בכינויו "חוק הקו קלוקס קלאן").

ארגון חדש שנשא את השם "קו קלוקס קלאן" נוסד בשנת 1915. בניגוד לארגון הראשון, היה הקו קלוקס קלאן השני ארגון רשמי בעל סניפים ברחבי המדינה, ששילם סכומי כסף נכבדים לאנשים שסייעו בהקמת סניפים חדשים. בשיאו, במהלך שנות ה-20 של המאה העשרים, מנה הארגון מיליוני חברים, שהיוו כ-15% מכלל המצביעים במדינה.

גלגולו השני של הארגון הדגיש בעיקר את עקרונות עליונות הגזע הלבן, האנטי-קתוליות, האנטישמיות וההתנגדות למהגרים. כמו בגלגולו הקודם, נקט הארגון גם פעולות אלימות וביצע מספר מעשי לינץ' ומעשי אלימות אחרים ברחבי ארצות הברית. הפופולריות של הארגון צנחה בתקופת השפל הגדול, החל מסוף שנות העשרים, וצנחה פעם נוספת בזמן מלחמת העולם השנייה, בין השאר בגלל שערוריות שנבעו מפשעיהם של כמה חברים בארגון ומתמיכתו של הארגון ברעיונות הנאציזם.

כיום, גלגולו השלישי של הארגון פועל באמצעות יחידות מקומיות נפרדות, ללא ארגון על כלשהו, ונחשב לאחת מ"קבוצות השנאה" הקיצוניות במדינה. ישנם עשרות ארגונים וקבוצות הפועלים היום ברחבי ארצות הברית ועושים שימוש בשם קו קלוקס קלאן, במלואו או בחלקו, אך המספר הכולל של החברים בכל הארגונים אינו עולה לפי ההערכות על כמה אלפים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully