המשרד להגנת הסביבה: 60% מהמפעלים מזהמים

  מבדיקות שערך המשרד עלה שמרבית המפעלים חרגו מהתקנים. "חוק אוויר נקי" יאפשר להטיל עד 3 שנות מאסר על מנהלי המפעלים

  מערכת וואלה! חדשות

  60% מהמפעלים שנבדקו בשנת 2007 חורגים מן התקן המותר לפליטת מזהמים לאוויר, כך עלה מפרויקט בדיקות פתע בארובות מפעלים שערכו רכזי איכות אויר במשרד להגנת הסביבה. על פי הודעת המשרד, בשנת 2007 בוצעו 377 בדיקות פתע ב- 50 מפעלים וב-87 מתקנים. במהלך בדיקות הפתע, נלקחו דגימות אוויר מארובות המפעל ולאחר מכן נותחו במעבדות.

  30 מפעלים, 60% מכלל הנבדקים, נמצאו חורגים ונגד מנהליהם ננקטו הליכי אכיפה, ונגד חלקם אף נפתחו תיקי חקירה. יש לציין, כי מרבית המפעלים הסדירו את החריגות בעקבות גילוי הממצאים והליכי האכיפה המנהליים. לדברי השר להגנת הסביבה גדעון עזרא, כניסת חוק אוויר נקי לתוקף בעוד כשנתיים תאפשר למשרד לנקוט אמצעי אכיפה מרתיעים ומחמירים יותר כנגד מפירי החוק המסכנים את בריאות האזרחים.

  במסגרת החוק החדש, המפעלים הבינוניים והגדולים יחויבו להצטייד בהיתר פליטה המבוסס על שימוש בטכנולוגיות הטובות ביותר לצמצום הזיהום הנפלט. כמו כן, מאפשר החוק הטלת קנסות גבוהים ועונש של עד שלוש שנות מאסר לאלו שיפרו את ההוראות.

  בין המזהמים הגדולים היו "מודגל", עם חריגה של 1,747% בקסילן ו- 1437% בכלל אורגנים, "מחצבת ורד", עם חריגה של 2239% בחלקיקים, , "גנרי אנרגיה ירוקה –גלעם", עם חריגה של 1,620% בחלקיקים ו"רונופולידן", עם חריגה של 3,713% באתיל אצטט, ו- 5067% בכלל אורגנים נדיפים.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully