חור במאיץ החלקיקים? לא סוף העולם

החור אמנם לא שחור, אבל גרם לדליפה של הליום נוזלי והניסוי לגילוי מוצאו של היקום הופסק לחודשיים עד שיוחלפו החלקים הפגומים

מערכת וואלה! חדשות

הניסוי לגילוי מוצאו של היקום יאלץ להמתין לפחות מספר חודשים עד שהמדענים יצליחו לתקן את החור ולהפסיק את דליפת ההליום הנוזלי שאמור לקרר את מערכות מאיץ החלקיקים הגדול בעולם בשוויץ

במהלך ההכנסה לפעילות של חלק נוסף בניסוי במאיץ החלקיקים, גילו המדענים בCERN את דליפת ההליום הנוזלי, שכתוצאה ממנה נמסו שני מגנטים שהתחממו יתר על המידה. כעת מנסים בשוויץ לתקן את הדליפה ולהחליף את החלקים שנפגעו כתוצאה מכך.

הניסוי שהחל לפני עשרה ימים מבוצע על ידי הארגון למחקר גרעיני של האיחוד האירופי (CERN) ועלותו נעמדת ב- 7.7 מיליארד דולר. מטרת הניסוי היא לגלות מה קרה לאחר שהעולם נוצר במפץ הגדול. לשם כך נבנתה מנהרה מיוחדת (LHC) בה ירסקו חלקיקים תת אטומים אחד לתוך השני במהירות קרובה למהירות האור. כמיליארד התנגשויות בשנייה בין פרוטונים צפויות להתרחש במאיץ.

המדענים מקווים ליצור מחדש תנאים שלא נראו בכדור הארץ מאז נוצר לפני כ-14 מיליארד שנה. הם עשויים למצוא תשובות לכמה מהשאלות הגדולות בפיזיקה, כגון מדוע העולם נראה כפי שהוא נראה וכיצד להסביר מהם מסה, כוח משיכה. ייתכן גם כי יצוצו פרטים נוספים בנוגע לחומר הבלתי נראה שמחבר בין חלקיקים (dark matter), ומרכיב את רוב היקום. בנוסף, הם מקווים למצוא את הראיה הראשונה לקיום ממדים נוספים בחלל וליצור מיני חורים שחורים שנוצרים ונכחדים בחלקיק שניה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully