וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"חוק הפליטים - בושה לישראל"

הוועדה לביקורת המדינה דנה בטיפול הרשויות בפליטים מאפריקה. נציג האו"ם: "ישראל לא ממלאת התחייבויתיה לפי החוק הבינ"ל"

גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צטנר, עריכת וידאו: ארנון מעוז)

הוועדה לביקורת המדינה וועדת הפנים דנו היום (שלישי) בסוגיית טיפול רשויות המדינה בפליטים מאפריקה, לרגל "יום הפליט הבינלאומי" ודו"ח מבקר המדינה האחרון שעסק בין היתר בטיפול בפליטים. במהלך הדיון, מתח מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ביקורת חריפה על טיפול המדינה בסוגייה ואמר כי "מדובר באוזלת יד משוועת". יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ אופיר פינס (עבודה) הביע הסתייגות מחוק הפליטים, שעבר בקריאה ראשונה בכנסת. גם ח"כ רן כהן (מרצ) ודב חנין (חד"ש) גינו בחריפות את עיקרי החוק. ח"כ דב חנין אמר לוואלה! חדשות כי "החוק מהווה בושה לישראל ולכנסת". לדבריו, "החוק הופך את את הפליטים בעל כורחם לעבריינים פליליים".

בדיון בוועדה נשא דברים גם נציג נציבות האו"ם לפליטים, שהאשים את ישראל באי מילוי התחייבויותיה לפי החוק הבינלאומי. לדבריו, "ישראל לא מבצעת את המוטל עליה ולא בודקת פרטנית האם מדובר בפליטים הזכאים למקלט מדיני".

"חוק הפליטים" כפי שאושר בקריאה ראשונה קובע כי כל מסתנן לישראל צפוי לעונש של עד חמש שנות מאסר, בין אם הוא פליט או מהגר עבודה. מסתנן ממדינת אויב, ביניהן סודן (שבה נמצא חבל דרפור בו מתנהלת מלחמת אזרחים), יהיה צפוי לשבע שנות מאסר. לפי ההצעה, שאושרה ברוב של 21 נגד אחד, המדינה תוכל להחזיק מסתננים, כולל פליטים, עד 18 יום במעצר מבלי שיובאו לפני שופט.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully