פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   השר איתן: "סקפטי לגבי שלום עם סוריה"

   השר לענייני גימלאים אמר שכל עוד הסורים פועלים בלבנון ומבריחים נשק הצעות השלום אינן רציניות. "המזרח התיכון מלא ספינים"

   על רקע התבטאויותיו האחרונות של נשיא סוריה בשאר אסד ועל רקע הדיווחים על מו"מ עם הסורים, השר לענייני גימלאים רפי איתן מביע היום (ראשון) ספקות במוכנותם של הסורים להגיע לשלום. בתשובה לשאלה האם צפוי הסדר עם הסורים אמר איתן בראיון לקול ישראל כי "כל זמן שהסורים נמצאים במצב שהם נמצאים בלבנון, וכל זמן שהם מטפלים בהברחת נשק הן ללבנון והן לעירק, אני סקפטי".

   עם זאת, הוא העריך כי בכל מקרה לא תפרוץ מלחמה. לדבריו, "אף צד לא רוצה מלחמה. אחרי מלחמת לבנון השניה הצורה שאנחנו פגענו בתשתיות של חיזבאללה נתנו לכולם מכה על התודעה. גם לחיזבאללה וגם לסורים. זה לא משנה שלא כבשנו שטחים. אבל למעשה יצרנו הרתעה ארוכת טווח. גם לגבי החיזבאללה וגם לגבי הסורים".

   את התבטאויותיו כינה איתן "צרכי השעה", ואמר כי "המזרח התיכון מלא בספינים". הוא הדגיש, כי "רמת הגולן שונה מעזה. ברוב מוחלט בכנסת החליט על החלת החוק הישראלי בה, שבאופן פרקטי זה כאילו סיפחו אותה". בתשובה לשאלה האם רה"מ הציע לרדת מרמת הגולן, איתן אמר: "להערכתי הוא לא הציע".

   בנושא הפלסטיני, הביע השר התנגדות לקיים מו"מ עם חמאס "כל עוד הם לא עומדים בעקרונות הקוורטט". עם זאת, הוא ציין ש"צריך להבחין בין שני דברים - בין נושאים טקטים שוטפים ובין הסכם מדיני כזה או אחר".