חומרי הדברה מגדילים את הסיכון לפרקינסון

שימוש מסיבי בחומרי הדברה מגדיל פי 1.6 את הסיכון לחלות במחלת העצבים. המסוכנים ביותר: חומרי ריסוס לצמחים ונגד חרקים

מערכת וואלה! חדשות

חשיפה לחומרי הדברה מגדילה באופן משמעותי את הסיכוי לחלות בפרקינסון, כך עולה ממחקר אמריקאי חדש. המסקנה אינה חדשה לגמרי, אך היא מחזקת ומרחיבה מחקרים קודמים: כעת ברור כי חומרי הדברה הם גורם משמעותי בדרך למחלה, בשילוב עם גורמים סביבתיים וגנטיים. המחלה, המופיעה בשלב מאוחר בחיים, משפיעה על התנועה ועל הדיבור. כמה פגמים גנטיים שגורמים לה כבר זוהו, אך נראה כי הם נדירם למדי וקיימים רק בחלק קטן מהחולים.

מהמחקר עלה, כי כאלו שהיו חשופים לחומר הדברה היו בסיכון גדול פי 1.6 לחלות במחלת העצבים פרקינסון. החוקרים שאלו 319 חולים אודות הרגלי השימוש שלהם בחומרי הדברה. התשובות הושוו לאלו של קרובי משפחה, החולקים עמם גורמים גנטיים וסביבתיים דומים. שימוש "כבד" בחומרי הדברה, במשך 200 ימים לאורך החיים, הכפיל את הסיכון.

חומרי ריסוס לצמחים ונגד חרקים התגלו כמסוכנים ביותר. עם זאת, מבהיר קירן בירן, אחד החוקרים: "אנחנו עדיין לא יודעים בבירור מה גורם לפרקינסון. ככל הנראה מדובר בשילוב בין גורמים סביבתיים לגנטיקה". בירן הצביע על מחקר בו השתתפו 10,000 חולי פרקינסון. מתוכם, שיעור אלו שנחשפו לאורך זמן לחומרי הדברה עמד על עשרה אחוזים בלבד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully