נושאים חמים
בת 4 מאוקראינה שנהרגה במתקפה רוסית הובאה למנוחות 
18.07.22. רויטרס
היום ה-145 ללחימה

הסמל הטרגי של המלחמה באוקראינה: ליזה בת ה-4 נקברה

ליזה דמיטרייבה בת הארבע שסבלה מתסמונת דאון, נהרגה מפגיעת טיל רוסי בעירו ויניציה. זלנסקי החליט להשעות שני בכירים בממשלתו: "החלטתי להשעות את התובעת הכללית אירינה ונדיקטובה, ואת איוואן בקנוב, ראש שירות הביטחון ה- SBU"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  • ליזה בת ה-4, שנהרגה מטיל רוסי, נקברה

   תושבים אבלים במרכז אוקראינה קברו את הילדה בת הארבע שנהרגה במתקפת טילים רוסית על העיר ויניציה בשבוע שעבר.

   ליזה דמיטרייבה, שסבלה מתסמונת דאון, יצאה עם אמה לטיול בכיכר הומה אדם כששוגרו הטילים על האזור. המוות שלה דווח ברחבי העולם ונהפך לסמל טרגי של המחיר הכבד שאותו משלמים אזרחים במלחמה.

   ליזה נקברה אתמול כשהיא עונדת זר פרחים לבנים. הכומר פרץ בבכי כשניהל את הלוויה. הוא ניסה לנחם את קרובי משפחתה ואמר להם ש"הרשע אינו יכול לנצח".

   סבתה של ליזה, לריסה דמיטרייבה, ליטפה את נכדתה השכובה בארון כשלצדה בובות מפרווה. "הביטי, פרח שלי! הביטי כמה אנשים באו לבקר אותך", אמרה לריסה. אביה של ליזה, ארטם דמיטרייב, עמד בדממה, דמעות זולגות מעיניו.

   הלוויה נערכה בזמן שתמונות של אמה שנפצעה במתקפה מאושפזת בבית חולים, אמרה לכתבים כי "לעולם לא אכפת. הוא רואה מה קורה אך אינו מגן עלינו. עוד כמה פעמים נצטרך לבקש לסגור את השמיים? והעולם רק מביט כיצד אוקראינה נרצחת. הילדים שלנו נרצחים, החיילים והאזרחים שלנו. הגנו עלינו מפני העריץ", היא אמרה בהתייחסה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. "משום שאחרינו הוא ימשיך הלאה ויהרוס הכל".

   22 בני אדם נהרגו במתקפת הטילים על ויניציה. אדם אחד עדיין נעדר.

  • עגלת הילדים של ליזה (צילום: רויטרס)
  • בווידאו: תיעוד קשה של הלוויה של ילדה אוקראינית שנהרגה במתקפה רוסית (צילום: רויטרס)
  • שרי החוץ של האיחוד האירופי ייפגשו היום בבריסל

   שרי החוץ של האיחוד האירופי ייפגשו היום בבריסל לדון בסנקציות נוספות על רוסיה, כגון איסור על רכישת זהב רוסי - סנקציה שבעלות ברית בינלאומיות אחרות כבר הטילו. גורם בכיר באיחוד אמר ל-AFP כי האיחוד צפוי לדון בסנקציות נוספות בפגישה אך לא יקבל החלטה מיידית.

  • נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי השעה שני בכירים בממשלתו באשמת בגידה

   נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי השעה שני בכירים בממשלתו באשמת בגידה ושיתוף פעולה עם רוסיה. "היום החלטתי לפטר את התובעת הכללית אירינה ונדיקטובה, ואת איוואן בקנוב, ראש שירות הביטחון ה- SBU", הודיע זלנסקי בנאומו הלילי.

   זלנסקי אמר כי גורמים רשמיים רבים בשתי המחלקות חשודים בבגידה. "נכון להיום, 651 הליכים משפטיים נפתחו בגין בגידה ושיתוף פעולה של עובדים במשרד התובע וסוכנויות אחרות. באופן מיוחד, יותר מ-60 עובדים במשרד התובע ושירות הביטחון נותרו בשטחים הכבושים ופועלים נגד המדינה".

   לדברי זלנסקי, ההחלטה להשעות את שני הבכירים התקבלה בשל "מגוון פשעים נגד יסודות הביטחון הלאומי של המדינה וקשרים שזוהו בין עובדים של כוחות הביטחון באוקראינה לכוחות המיוחדים של רוסיה, מעלים שאלות רציניות לגבי ההנהגה. כל אחת מהשאלות קבילה תושבה הולמת".

   המפקד לשעבר של המינהל העיקרי של שירות הביטחון בחצי האי קרים גם נעצר בחשד לבגידה. "כל מי שלקח חלק בקבוצה הפושעת שעבדה למען האינטרסים של הפדרציה הרוסית גם כן ייחקר. מדובר בהעברת מידע סודי לאויב ושיתוף פעולה עם השירותים המיוחדים של רוסיה", אמר זלנסקי.

   "הפעולות הספציפיות או חוסר הפעולה של כל אחד מהבכירים במגזר הביטחון ובסוכנויות אכיפת החוק ייבחנו. החקירה כבר הניבה תוצאות וצפויה להימשך", הוא הוסיף.

  • 17.07.2022
  • רוסיה מתכוננת לשלב הבא במתקפה שלה באוקראינה

   רוסיה מתכוננת לשלב הבא במתקפה שלה באוקראינה, אמר גורם צבאי אוקראיני, לאחר שמוסקבה הודיעה כי כוחותיה יגבירו את הפעילות הצבאית "בכל האזורים". טילים רוסיים הומטרו על ערים בימים האחרונים ועשרות אזרחים נהרגו.

   "לא מדובר רק במתקפות טילים מהאוויר והים", אמר ואדים סקיביצקי, דובר של המודיעין האוקראיני. "ההפצצות הן לכל אורך קו החזית. נראה שההכנות לשלב הבא של המתקפה כבר בעיצומן", הוא הוסיף.

   הצבא האוקראיני אמר כי נראה שרוסיה מארגנת מחדש חטיבות למתקפה בסלאוויאנסק, עיר חשובה באופן סמלי, שעדיין נמצאת בידי אוקראינה.

   משרד ההגנה הרוסי אמר כי רוסיה מבצרת את עמדות ההגנה שלה באזורים שעליהם השתלטה בדרום אוקראינה. לפחות 40 אנשים נהרגו במתקפות רוסיות באזורים עירוניים בשלושת הימים האחרונים.

  • הצבא האוקראיני מתקדם "בביטחון" לקראת חבל חרסון

   מנגד, הצבא האוקראיני מתקדם "בביטחון" לקראת חבל חרסון, לפי דוברת של הצבא. נטליה חמניוק, מנהלת מרכז התקשורת בפיקוד דרום, אמרה כי "אנחנו מתקדמים לכיוון חרסון. אולי אנחנו מתקדמים לאט מדי, אך אני מבטיחה לכם שאנחנו מתקדמים בביטחון".

  • 16.07.2022
  • אירופה "ירתה לעצמה בריאות"

   אירופה "ירתה לעצמה בריאות" עם הסנקציות על רוסיה, אמר ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ביום שישי. אורבן, מנהיג לאומני ששולט בהונגריה מאז 2012 הוא מבקר חריף של הסנקציות על הנפט הרוסי. בנאום ברדיו הציבורי, הוא דחק במנהיגי האיחוד האירופי לשנות את המדיניות.

  • אזעקות נשמעו ברחבי קייב

   אזעקות נשמעו ברחבי קייב בעוד רוסיה מחריפה הפצצות ארוכות טווח על ערים אוקראיניות, שבהן נהרגו לפחות 34 אנשים ועשרות נפצעו בשלושת הימים האחרונים.

   במתקפה רוסית על אזור חרקוב בצפון מזרח אוקראינה נהרגו שלושה אנשים, בהם אישה בת 70, ושלושה נוספים נפצעו, אמר המושל. הטילים פגעו בבנייני מגורים, בית ספר וחנות, ומאמצי ההצלה בשטח נמשכים, דיווח אולה סיינחובוב.

   אתמול פגע טיל במרכז העיר דנייפרו, שלושה אנשים נהרגו ו-15 נפצעו, אמר המושל האזורי. הטילים פגעו במפעל תעשייתי וברחוב סמוך. שמונה אנשים נהרגו ו-13 נפצעו בשורה של הפצצות בעשרה יעדים במחוז דונצק, אמר המושל פבלו קירילנקו. ביום חמישי, טילי שיוט ששוגרו מצוללת רוסית בים השחור פגעו בבניין משרדים בוויניציה, בדרום מערב קייב, ולפחות 23 אנשים מתו, בהם ילדה בת 4.

  • 14.07.2022
  • מחוז זפוריז'יה יערוך משאל עם בסתיו לגבי הפיכה לחלק מרוסיה

   ראש המינהל של זפוריז'יה, בדרום אוקראינה, שמונה על ידי רוסיה, אמר כי האזור יערוך משאל עם בתחילת הסתיו לגבי הפיכה לחלק מרוסיה. ההודעה של איבגני בליצקי מהווה צעד נוסף לקראת רוסיפיקציה של אזורים באוקראינה שמוסקבה השתלטה עליהם, ומעודדת את התושבים כעת להגיש בקשה לדרכון רוסי.

   סוכנות הידיעות RIA Novosti ציטטה גורם אחר שלדבריו, התאריך המתוכנן הוא המחצית הראשונה של ספטמבר.

   רוסיה והשלוחות שלה השתלטו על רוב אזור זפוריז'יה לאורך החוף הדרומי של אוקראינה, אך הצבא האוקראיני עדיין שולט בחלק הצפוני, כולל העיר זפוריז'יה, המרכז האורבני הגדול ביותר והבית של עותר ממחצית אוכלוסיית האזור.

   זפוריז'יה נמצאת מעבר לאזור דונבס במזרח אוקראינה, שם רוסיה טוענת כי היא נלחמת למען "הרפובליקות העממיות" של דונצק ולוהנסק - מחוזות בדלניים שמוכרים רק על ידי רוסיה, סוריה וצפון קוריאה.

   חרסון, אזור שנשלט גם כן על ידי בדלנים תומכי רוסיה מצפון לחצי האי קרים, גם מתכנן משאל עם לגבי הצטרפות לרוסיה מאוחר יותר השנה.

  • טילים רוסיים פגעו בעיר ויניצה במרכז אוקראינה, 12 הרוגים

   כמה ערים אוקראיניות דיווחו על הפצצות כבדות רוסיות באזור דונצק. על פי דיווחים, הכוחות הרוסיים והבדלניים נכנסו לעיר סברסק ועלולים לכבוש אותה בתוך יומיים. רוסיה גם התקיפה 28 יישובים באזור מיקולייב הגובל בים השחור, וחמישה אזרחים נהרגו, לדברי לשכת הנשיא זלנסקי.

   טילים רוסיים פגעו בעיר ויניצה במרכז אוקראינה, שני אנשים נהרגו, לדברי המשטרה. "יש הרוגים ופצועים", אמר סרהיי בורזוב, מושל המחוז. על פי המשטרה, יש לפחות 12 הרוגים ו-25 פצועים, ו-50 כלי רכב שעלו באש.

  • טורקיה הודיעה על הסכם עם אוקראינה, רוסיה והאו"ם שמטרתו לחדש את יצוא הדגן

   טורקיה הודיעה על הסכם עם אוקראינה, רוסיה והאו"ם שמטרתו לחדש את יצוא הדגן שחסום בנמלי הים של אוקראינה על ידי רוסיה. שר ההגנה הטורקי הולוסי אקאר אמר כי ההסכם ייחתם בשבוע הבא כשצדדים ייפגשו שוב ויכלול אמצעים משותפים לבדיקת הדגן בנמלי הים. טורקיה גם תבטיח את הבטיחות של מסלולי היצוא בים השחור.

   טורקיה גם תקים מרכז תיאום עם אוקראינה, רוסיה והאו"ם ליצוא דגן, אמר אקאר. בנאום היומי שלו, אמר הנשיא זלנסקי כי "אנחנו עושים מאמצים משמעותיים לחדש את אספקת המזון לשוק העולמי. אני אסיר תודה לאו"ם ולטורקיה על מאמציהם".

   מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי זה "צעד קריטי קדימה" לחידוש היצוא, אך הזהיר "יש עוד דרך ארוכה לשלום". שר החוץ של אוקראינה, דמיטרו קולבה, גם כן הנמיך ציפיות לשלום. יותר מ-20 טון דגן תקוע בסילואים בנמל הים אודסה ו-130 ספינות ממתינות מחוץ לו בשל המצור הרוסי. השיחות באיסטנבול נערכו מאחורי דלתיים סגורות ובמיקום לא ידוע.

  • 13.07.2022
  • שר החוץ האוקראיני: לא מתקיימות שיחות שלום בין מוסקבה לקייב

   שר החוץ האוקראיני דמיטרו קולבה שלל את האפשרות שאוקראינה תוותר על שטחים לרוסיה כחלק מהסכם שלום כלשהו, ואמר כי לא מתקיימות שיחות שלום בין מוסקבה לקייב.

   "המטרה של אוקראינה במלחמה הזאת...היא לשחרר את השטחים שלנו, לחדש את היושרה הטריטוריאלית ואת הריבונות המלאה על מזרח ודרום אוקראינה. זאת השורה התחתונה במשא ומתן שלנו", הוא הוסיף.

   רוסיה השתלטה על חבל לוהנסק במזרח המדינה החודש ומקווה כעת להשתלט גם על השטחים שעדיין לא כבשה בחבל הסמוך, דונצק. קולבה אמר בראיון כי לא מתקיימות כלל שיחות שלום בין שתי המדינות.

  • רוסיה ואוקראינה יערכו את השיחות הראשונות עם גורמים מהאו"ם ומטורקיה במטרה לשבור את הקיפאון בן החודשים לגבי סוגיית יצוא התבואה מאוקראינה.

   הפגישה באיסטנבול מתרחשת על רקע חסימת היצוא בים השחור על ידי ספינות מלחמה רוסיות ומוקשי ים שקייב הניחה כדי למנוע מתקפה רוסית דרך הים. המשא ומתן הוא מורכב במיוחד בשל החשדות כי רוסיה מנסה לייצא תבואה שגנבה מחקלאים אוקראינים באזורים שתחת שליטתה כיום.

   מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, הנמיך ציפיות לקראת הפגישה. "אנחנו עובדים קשה, אך יש עוד דרך ארוכה לפנינו", הוא אמר.

   לפגישה יגיעו משלחות צבאיות משלוש המדינות ודיפלומטים מהאו"ם. שר ההגנה הטורקי הולוסי אקר אמר כי המיקוד הוא "על משלוחים בטוחים לשווקים הבינלאומיים שממתינים בנמלי אוקראינה".

   טורקיה שחברה בנאט"ו מנסה לנצל את יחסיה הטובים עם שתי המדינות ולתווך הסכם לגבי משלוח בטוח. אוקראינה מעריכה כי 25 טון תבואה נחסם בנמלי הים שלה. טורקיה הודיעה כי 20 ספינות סוחר שלה ממתינות באזור להעמסה. האו"ם הציע שהספינות יעברו במסדרונות בטוחים בין המוקשים.

  • מניין המתים מבניין המגורים בצ'אסוב יאר שקרס לאחר פגיעת טילים רוסיים בסוף השבוע, עלה ל-45. תשעה אנשים הוצאו בחיים מההריסות ומבצעי החיפוש וההצלה עדיים נמשכים.

   לפחות שבעה אנשים נהרגו לפי דיווחים רוסים לאחר שטיל אוקראיני פגע במאגר תחמושת גדול בעיר נובה קחובקה בחרסון, אזור שנמצא תחת לשיטה רוסי. הטיל פגע במחסן קרוב למסילת רכבת וסכר על נהר דנייפרו.

  • 11.07.2022
  • בווידאו: חילוץ אישה מבניין שספג פגיעה ישירה בעיר חרקוב (צילום: רויטרס)
  • אוקראינה מתכננת "צבא בן מיליון חיילים"

   אוקראינה מתכננת "צבא בן מיליון חיילים" שמצויד בנשק של נאט"ו שמטרתו להשתלט בחזרה על דרום המדינה מהרוסים, כך אמר שר ההגנה האוקראיני ל"טיימס". אולקסי רזניקוב אמר כי השתלטות על האזור ליד חופי הים השחור היא הכרחית.

   "יש לנו כ-700 אלף חיילים וכשתוסיף את המשמר הלאומי, המשטרה, משמר הגבול, אנחנו כמיליון איש. אנחנו צריכים עוד נשק כדי להציל את חיי החיילים שלנו. כל יום אנחנו מחכים ומאות חיילים נמצאים בסכנה", הוא אמר.

   עם זאת, לדברי עמית מחקר בכיר במכון רויאל יונייטד סרוויסס, "לא מדובר בכוח שמונה מיליון איש שינהל את מתקפת הנגד", אמר ג'ק וטלינג . "בדרך כלל שומרים על אלמנט ההפתעה במתקפת נגד, כך שההודעה הציבורית היא חלקית כדי לשכנע את הרובים להתחייב להשקעה של עוד משאבים כדי להגן על עצמה".

  • בווידאו: תושבי חבל דונסק באוקראינה ממשיכים לרקוד למרות ההפגזות (צילום: רויטרס)
  • החיים נמשיכם בדונצק - למרות ההפצצות

   העיר דונצק שבה להיות מטרה להפצצות רוסיות. התקשורת המקומית בעיר שנמצאת בשליטת הבדלנים תומכי רוסיה הודיעה כי חמישה בני אדם נהרגו ו-15 נפצעו במתקפות רוסיות.

   אך למרות הזאת החיים נמשכים, ותושבי העיר מנסים למצוא דרכים ליהנות מהם. בפארק במרכז העיר, עשרות בני אדם הגיעו כדי לרקוד.

   אנטולי אמר כי נהג לבקר במקום מאז הגיע לעיר ב-1990. "היום, אתה יכול להתבצר בבית, ומרגמה אחת תעוף דרך החלון ותהרוג אותך - בדירה שלך", הוא אמר. לכן, לדבריו, ההפצצות לא ימנעו ממנו את התחביב האהוב עליו - לרקוד.

   סרגיי אמר כי חייבים להתרגל לסכנות שטמונות בחיים בעיר. "בעבור רובנו, הריקוד נותן לתושבים המקומיים דבר אחר לחשוב עליו לאור האיומים היומיומיים ובזמן שההפצצות נמשכות. הריקודים מסיחים את הדעת שלנו מההפצצות".

   רוסיה הודיעה ביום ראשון כי הכוח הבדלני השתלט על חבל לוהנסק הסמוך לאחר שכבש את העיר ליסיצ'נסק.

  • גרמניה מתכוננת לעצירה מלאה אפשרית של זרימת הגז הרוסי

   גרמניה מתכוננת לעצירה מלאה אפשרית של זרימת הגז הרוסי, כשעבודות התחזוקה על צינור הגז נורד סטרים 1 שמזרים את הדלק לכלכלה הגדולה באירופה דרך הים הבלטי, יחלו.

   העבודה על הצינור באורך 1,220 ק"מ היא אירוע שנתי שדורש את סגירת ברזי הגז למשך 10-14 ימים. אך עד כה, בעשור מאז החל לפעול הצינור, גרמניה לא נאלצה לתהות אם זרימת הגז תחודש בסוף העבודה.

   שר האוצר הגרמני רוברט האבק, אמר כי "הכל אפשרי, הכל יכול לקרות. יכול להיות שתהיה זרימת גז, אולי חזקה יותר מקודם. אולי נפתח את הברז ולא יזרום כלום. אנחנו צריכים להתכונן לתרחיש הגרוע ביותר".

   תוכניות חירום גובשו בגרמניה, לאור החששות כי מוסקבה תנצל את ההזדמנות להשתמש בגז כנשק כמינוף נגד המערב במלחמה נגד אוקראינה ותסגור את הברזים לתמיד. מאז תחילת המלחמה, גרמניה מנסה לצמצם את התלות שלה בגז הרוסי.

  • שלושה אנשים נהרגו ו-31 נפצעו בחרקוב

   שלושה אנשים נהרגו ו-31 נפצעו לאחר מתקפת טילים רוסית על העיר חרקוב בצפון מזרח אוקראינה, אמר המושל האזורי. לדבריו, נפגעו גם תשתיות אזרחיות כולל נדל"ן מסחרי. ילדים בני 4-16 הם בין הנפגעים שנלקחו לבית חולים.

  • 10.07.2022
  • לפחות 24 בני אדם נהרגו ורבים נעדרים לאחר שטילים רוסיים פגעו בבניין מגורים

   לפחות 24 בני אדם נהרגו ורבים נעדרים לאחר שטילים רוסיים פגעו בבניין מגורים בן חמש קומות במחוז דונצק האוקראיני, מה שהוביל לקריסת הבניין, על פי גורמים מקומיים. שירותי החירום האזוריים אמרו כי מאמצי ההצלה נמשכים בעיר צ'אסוב יאר.

   מוקדם יותר אמר המושל של חב דונצק, פבלו קירילנקו, כי לפחות 34 אנשים ככל הנראה לכודים בהריסות. אנדריי ירמאק, ראש הסגל של נשיא אוקראינה, אמר כי זאת היתה מתקפת טרור, וכי צריך להגדיר את רוסיה "מדינה תומכת טרור". חוק שיגדיר את רוסיה כמדינה נותנת חסות לטרור הוגש על ידי שני סנאטורים אמריקנים.

  • 09.07.2022
  • רוסיה "משחקת משחקי רעב עם העולם"

   פגישת שרי החוץ של G20 בבאלי שמעו נאום של שר החוץ האוקראיני דמיטרו קולבה שאמר כי רוסיה "משחקת משחקי רעב עם העולם", על ידי חסימת נמלי הים ומניעה של יצוא תבואה מהמדינה.

  • ההישארות באזור חרסון וזפוריז'יה הכבושים מסוכנת

   אירינה ורסצ'וק, סגנית ראש ממשלת אוקראינה, קראה לתושבים להתפנות מאזור חרסון הדרומי. היא הזהירה כי התושבים עשויים למצוא את עצמם משמשים כמגנים אנושיים על ידי הרוסים וכי ההישארות באזור חרסון וזפוריז'יה הכבושים היא מסוכנת.

  • רוסיה מניעה כוחות מילואים מכל רחבי המדינה ומציבה אותם ליד הגבול עם אוקריאנה

   רוסיה מניעה כוחות מילואים מכל רחבי המדינה ומציבה אותם ליד הגבול עם אוקריאנה כהכנה למתקפות עתידיות, כך עולה מדוח של המודיעין הבריטי.

   חלקים גדולים מחטיבות רגלים חדשות של הצבא הרוסי וכלי רכב משוריינים שנלקחו מאחסון ארוך טווח נשלחים לגבול עם אוקראינה, צייץ משרד ההגנה הבריטי

  • 08.07.2022
  • הנשיא ולדימיר פוטין הזהיר כי מוסקבה בקושי התחילה את הקמפיין שלה

   הנשיא ולדימיר פוטין הזהיר כי מוסקבה בקושי התחילה את הקמפיין שלה באוקראינה ואתגר את המערב לנסות להביס את רוסיה בשדה הקרב. פוטין אמר כי הסיכוי למשא ומתן ייפחתו ככל שהעימות יתמשך. "כולם צריכים לדעת את זה, לא התחלנו עדיין באמת. ככל שזה יימשך, כך יהיה קשה יותר בעבורם לנהל איתנו משא ומתן".

  • שלושה אנשים נהרגו וחמישה נפגעו

   שלושה אנשים נהרגו וחמישה נפגעו לאחר מתקפת טילים על חרקוב, על פי גורמים רשמיים. אדם אחד נהרגו ושישה נפצעו במתקפת טילים על אזור מגורים בעיר קרמטורסק. גם העיר סלאביאנסק נתונה תחת אש.

  • 07.07.2022
  • שר החוץ הרוסי משתתף בכנס G20

   שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב טס לאי באלי באינדונזיה לכנס שרי החוץ של מדינות ה-G20, שיתמקד ככל הנראה במלחמה באוקראינה ובמחלוקות בתוך הארגון לגבי התגובה למשבר. שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, לברוב ועמיתם הסיני וואנג יי, משתתפים בכנס בזמן שהחשש במערב גובר לגבי משבר יוקר המחיה והדלק בשל המלחמה. זאת תהיה הפעם הראשונה שלברוב נפגש עם עמיתיו הזרים מאז המלחמה.

   בעוד במערב הטילו סנקציות על מוסקבה והאשימו אותה בפשעי מלחמה, מדינות אחרות כמו סין, אינדונזיה הודו ודרום אפריקה, לא אימצו גישה דומה. אתמול קרא לברוב לכל העולם לעשות מאמץ להגן על החוקים הבינלאומיים ואמר כי "העולם מתפתח בדרך מורכבת".

   מוקדם יותר השבוע, סין תקפה את ארצות הברית ואת נאט"ו, ואמכה כי וושינגטון "מצייתת לחוקים הבינלאומיים כשזה מתאים לה". דובר משרד החוץ הגרמני כריסטיאן וגנר אמר כי "זאת לא תהיה פסגה נורמלית שבה העסקים נמשכים כרגיל".

   באפריל, בריטניה, ארצות הברית וקנדה יצאו יחדיו מפגישה של ה-G20 במחאה על הפלישה הרוסית לאוקראינה. כמה מדינות מערביות איימו להחרים את כנסי ה-G20, אך משרד החוץ האמריקני הודיע השבוע כי בלינקן יהיה "משתתף פעיל ומלא" בכנס. בנוסף, לא תיערך פגישה רשמית בין ארצות הברית ללברוב, נמסר, משום שהרוסי "אינו רציני לגבי דיפלומטיה".

  • הכוחות הרוסיים ירו טילים למרכז העיר קרמטורסק

   הכוחות הרוסיים ירו טילים למרכז העיר קרמטורסק במזרח אוקראינהץ לדברי ראש העיר יש נפגעים במתקפה האווירית. "מתקפה אווירית עם טילים על מרכז קרמטורסק, יש נפגעים", אמר אולכסנדר גונצ'רנקו בפייסבוק בלי לפרט. "הישארו במקלטים. הסכנה לא עברה".

   אוקראינה אמרה כי היא מצפה שקרמטורסק, בחבל דונצק, תיהפך לאחד מכמה יעדים מרכזיים בעבור הרוסים לאחר ההשתלטות על העיר ליסיצ'נסק ביום ראשון, בחבל השכן לוהנסק.

   ואדים ליאך, ראש העיר סלאביאנסק, אמר כי עירו גם הותקפה מהאוויר. לדבריו, תושבים נפגעו אך הוא לא מסר עוד פרטים. רוסיה לא הגיבה על המצב בערים.

  • 06.07.2022
  • "זה מה שמשאיר אותנו ערים בלילה"

   הצבא הרוסי הופך את מתקן הגרעין הגדול באירופה לבסיס צבאי שלו, צעד שמסכן את בטיחות המתקן והאלפים שעובדים בו. יותר מ-500 חיילים רוסים השתלטו על תחנת הכוח הגרעינית זפוריז'יה בדרום אוקראינה במרץ, ובאחרונה הציבו בו סוללות ארטילריה והניחו מוקשים לאורך חופיו של מאגר המים ששומר כי ששת הכורים יישארו צוננים, כך על פי דיווחים של עובדים, תושבים, גורמים אוקראינים ודיפלומטים. הצבא האוקראיני מחזיק בערים שנמצאות בחוף הנגדי, ומתקשים להתקיף את המתקן בשל הסוללות שהוצבו ליד הכורים הפעילים, דיווח "וול סטריט ג'ורנל".

   הצבת הנשק במתקן מגנה עליו מפני מתקפת נגד אוקראינית ומובילה לשינוי שתעשיית האנרגיה הגרעינית מעולם לא ראתה לפני כן: הפיכה אטית של תחנת כוח גרעינית לבסיס צבאי.

   הכוחות הרוסיים הציבו בחודש שעבר משגרי טילים, טנקים ונגמ"שים. באדמה סביב המתקן חצבו הרוסים שוחות וכלבי שמירה שוכנים במלונות מאולתרות. טכנאים בכירים מחברת האנרגיה גרעינית הממלכתית של רוסיה, רוסאטום, הקימו בסיס בבונקר שמור מתחת למתקן.

   עובדי תחנת הכוח ומשפחותיהם חוששים כי ההתחמשות במתקן עלולה להוביל תאונה נוספת, כ-500 ק"מ בלבד מצ'רנוביל. "הם לא מבינים מה עלול לקרות בגלל הפעולות שלהם שם", אמרה אשתו של אחד העובדים שדיברה עם "וול סטריט ג'ורנל".

   חברת האנרגיה של אוקראינה, אנרגואטום, שעדיין מנהלת את המתקן, אמרה כי הכוחות הרוסיים מאיימים לרוקן את בריכות הצינון כדי לחפש אחר נשק שלוחמי ההתנגדות האוקראינים אולי שתלו בקרקעית. צעד כזה עלול לסכן את המתקן, שמסתמך על זרימה רציפה של מים מסוננים כדי לצננן את הכורים ואת מוטות הדלק.

   מומחי בטיחות גרעינית אומרים כי ללא ביקורים של מומחים עצמאים באתר, קשה להעריך את הסיכונים השונים שהמוקשים, הארטילריה והחיילים הרוסים הפזיזים מציבים לכורים הפעילים. לדבריהם, השתלטות על תחנת כוח גרעינית היא צעד חסר תקדים, ואין לדעת מה יקרה אם המוקשים יגרמו נזק למסננים של המים שנשאבים לכורים.

   לדברי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (IAEA ), שבמשך חודשים ניסתה לנהל משא ומתן כדי לקבל גישה בטוחה למתקן אך ללא הצלחה, הבטיחות באתר נפגעה, כולל בטיחות הבניין, פיקוח הקרינה והזרימה הרציפה של חלקי חילוף, דלק ואספקה. הארגון חושש מפני העשרה של האורניום לרמות גבוהות במטרה לייצר נשק. "זה מה שמשאיר אותנו ערים בלילה", אמר במאי מנכ"ל הארגון רפאל גרוסי.

  • הקרב על סלאביאנסק צפוי להיות המוקד הבא של הלחימה

   לפחות שני בני אדם נהרגו ושבעה נפגעו לאחר הפצצה כבדה בעיר סלאביאנסק במזרח אוקראינה. ראש העיר קרא לתושבים להתפנות לאחר שהכוחות רוסיים פגעו בשוק ובאזור מגורים.

   מושל דונצק קרא ל-35 אלף האזרחים להתפנות לאור המתקפה הרוסית. פבלו קירילנקו אמר כי הוצאה של האזרחים הכרחית כדי להציל חיים וכדי לאפשר לצבא האוקראיני לשפר את ההגנה של הערים.

   הקרב על סלאביאנסק צפוי להיות המוקד הבא של הלחימה במאבק על חבל דונבאס. הכוחות הרוסיים נמצאים במרחק 16 ק"מ מהעיר דונצק, על פי דוח מודיעיני של משרד ההגנה הבריטי.

  • 05.07.2022
  • ניידות משטרה הפוכות מחוררות ומלאות כדורים, בנייני ממשלה שרופים ומחוררים מפגיעת מרגמות וכיפת הזהב של הכנסייה האורתודוקסית שספגה נזק. כתב רויטרס בליסיצ'נסק שעלי השתלטה רוסיה בתחילת השבוע בסיוע הכוחות הבדלניים, מצא תושבים מעטים בעיר שבה התגוררו בעבר כמאה אלף אנשים - ובעיקר הרס רב, עדות לעוצמת הקרבות.

   אזרחים מעטים, רובם נשים, הסתובבו בין ההריסות בזמן שכלי רכב משוריינים, שבהם כוחות בדלניים, סרקו את הכבישים. שלט ניצחון סובייטי - סמל ממלחמת העולם השנייה שאימצו הכוחות הרוסיים - נתלה מעל כניסה לבניין ממשלה הרוס.

   הנפילה של ליסיצ'נסק בידי רוסיה ובעלות בריתה הוגדרה רגע חשוב על ידי מוסקבה. חבל והנסק כולו נמצא כעת בידי הרוסים, אחת המטרות של מה שמכנה הנשיא ולדימיר פוטין "המבצע הצבאי המיוחד" לחיסול איום מסוכן.

   מבחינת אוקראינה, נפילת העיר היא תבוסה כואבת במלחמה לא מוצדקת שמטרתה להשתלט על שטחים גדולים באוקראינה ולהותיר אותה קטנה יותר ומוחלשת.

   כתב רויטרס מצא עיר שמלבד ציוץ הציפורים, שורר בה שקט מטריד לאחר שמרבית התושבים נמלטו על נפשם. אולגה, בת 67, נשארה מאחור. כעת היא מברכת על הדממה. "המצב כעת טוב. אנחנו רק מפחדים שהלחימה תשוב", היא אמרה. לדבריה, המטרה היחידה שלה, מלבד לבקר את ילדיה ברוסיה, היא "להישאר בחיים".

   בחלק אחר של העיר, נמצא בניין ממשלתי מלבנים אפורות ועליו סמל אוקראיני שנשרף בלחימה וניצב כעת ריק, כל החלונות בקומה העליונה מנופצים. בתוך איד המשרים נמצאה ערמת דרכונים אוקראיניים. כיפת הזהב של הכנסייה האורתודוקסית מחוררת, וכל מה שנותר מהגג הוא מסגרת מתכת. בצד הדרך זרוק דגל אוקראינה ליד משאית ריקה.

  • בווידאו: (צילום: רויטרס)
  • 30 המדינות בנאט"ו חתמו על פרוטוקל הצטרפות בעבור פינלנד ושבדיה

   30 המדינות בנאט"ו חתמו על פרוטוקל הצטרפות בעבור פינלנד ושבדיה, כדי לאפשר להן להצטרף לברית הצבאית ברגע שהפרלמנטים יאשרו את ההחלטה - ההתרחבות המשמעותית ביותר של הברית מאז אמצע שנות ה-90.

   "זהו אכן רגע היסטורי", אמר מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג כשלמדו שרי החוץ של שתי המדינות. "עם 32 מדינות מסביב לשולחן, נהיה חזקים אפילו יותר".

   משמעות הפרוטוקול היא שהלסינקי וסטוקהולם יכולות להשתתף בפגישות של נאט"ו ויש להן גישה רחבה יותר למודיעין, אך הן אינן מוגנות על ידי סעיף ההגנה של נאט"ו שלפיו מתקפה על מדינה אחת היא מתקפה על כל המדינות. תהליך זה יימשך כשנה.

   30 השגרירים של נאט"ו וסטולטנברג עמדו יחדיו תמונה שבה החזיקו את הפרוטוקולף "תודה לכם על התמיכה שלכם! כעת תהליך האישור מתחיל בכל מדינה בברית", ציצצה שרת החוץ השבדית אן לינד בטוויטר.

   נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הזהיר כי פינלנד ושבדיה חייבות קודם כל לקיים את ההבטחות שעשו לטורקיה בהסכם או שהסכם הקבלה שלהן לא יישלח לפרלמנט הטורקי. בהסכם הסכימו פינלנד ושבדיה לא לתמוך בארגונים הכורדיים PKK ו-YPG או במנהיג הרוחני פטהוללה גולן, שלברי טורקיה ביצע ניסיון הפיכה ב-2016.

  • הכוחות האוקראיניים הניפו שוב את דגל המדינה באי הנחשים

   הכוחות האוקראיניים הניפו שוב את דגל המדינה באי הנחשים, מאחז סימבולי ואסטרטגי בים השחור שממנו נסוגו הכוחות הרוסיים לאחר שהשתלטו עליו עם תחילת המלחמה.

   "המבצע הצבאי הסתיים, השטח, אי הנחשים שב לסמכות אוקראינה", אמרה נטליה הומניוק, דוברת של פיקוד דרום באוקראינה. הצבא אמר כי הדגל הלאומי שב לאי בשעה 11 בבוקר.

   "הדגל הגיע לאי באמצעות מסוק וימתין לחיילים שיניפו אותו", היא אמרה. "איש לא נחת באי. איש לא יסכן את האנשים לטובת צילום לתקשורת".

  • 04.07.2022
  • נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז על ניצחון רוסיה בקרב על לוהנסק

   נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז על ניצחון רוסיה בקרב על לוהנסק. בפגישה טלוויזיונית עם שר ההגנה שלו, ברך פוטין את הכוחות הרוסיים על "ניצחונם בלוהנסק". אלה שהשתתפו בקרבות יכולים "לנוח ולהחלים", הוא אמר, בזמן שיחידות אחרות ממשיכות להילחם באזורים אחרים.

   ההשתלטות על העיר ליסיצ'נסק ביום ראשון שמה קץ לאחת המערכות הגדולות באירופה מזה דורות, שבה רוסיה השתמשה במשך חודשיים בכל הכוח של הכוחות בשטח מול מובלעת קטנה בקו החזית. ליסיצ'נסק, סוורדונצק השכנה והערים הסובבות, ברבות מהן מפעלים תעשייתיים שבהם הסתתרו הכוחות האוקראיניים, נהרסו לגמרי על ידי המתקפות הרוסיות.

   לדברי מומחים צבאיים, הקרב עשוי להתגלות כנקודת מפנה במלחמה בשל ההשפעה של אובדן החיילים על היכולת של שני הצדדים להמשיך להילחם. "אני חושב שזה ניצחון טקטי לרוסיה אבל במחיר כבד מאוד", אמר ניל מלווין ממכון המחקר RUSI. הוא השווה את הקרב לקרבות הגדולים לעומת ההישגים הטריטוריאליים הקטנים במלחמת העולם הראשונה.

   "הושגה התקדמות אטית ביותר ב-60 ימים. אני חושב שהרוסים אולי יכריזו על ניצחון אבל הקרב האמיתי עדיין לא קרה", הוא אמר.

   מוסקבה מקווה כעת שהנסיגה האוקראינית תעניק לכוחות הרוסיים מומנטום לדחוף לכיוון מערב לחבל דונצדק, שם האוקראינים עדיין מחזיקים בערים סלאביאנסק, קרמטורסק ובקמוט.

  • תושבי חרקוב מנסים לשוב לשגרה ולשקם את עירם

   בווידאו: תושבי חרקוב משקמים את העיר (צילום: רויטרס)
  • 03.07.2022
  • הכוחות הרוסיים והכוחות הבדלנים במזרח אוקראינה השתלטו על העיר ליסיצ'נסק

   הכוחות הרוסיים והכוחות הבדלנים במזרח אוקראינה השתלטו על העיר ליסיצ'נסק, המאחז האחרון של האוקראינים בחבל לוהנסק, כך דיווחה סוכנות החדשות הרוסית TASS על פי משרד ההגנה רוסי.

   שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו הודיע לנשיא ולדימיר פוטין כי כל חבל לוהנסק "שוחרר" על ידי הרוסים והבדלנים. מאוקראינה לא נמסרה תגובה.

   לאחר שנכשלו בניסיונות ראשוניים לכבוש את הבירה קייב, רוסיה התמקדה בהסגת הכוחות האוקראיניים מחבל לוהנסק וחבל ודונצק במזרח, שם הכוחות הבדלניים שנתמכים על ידי רוסיה נלחמים נגד אוקראינה מאז 2014.

   "לאחר מבצע צבאי מוצלח, הכוחות הרוסיים, עם יחידות ממליציית העם של הרפובליקה העממית של לוהנסק, השתלטו על העיר ליסיצ'נסק", נאמר ממשרד ההגנה הרוסי.

  • הכוחות האוקראיניים פגעו בבסיס רוסי בעיר הכבושה מליטופול

   הכוחות האוקראיניים פגעו בבסיס רוסי בעיר הכבושה מליטופול, אמר ראש העיר הגולה של העיר. גם גורם רוסי אישר את המתקפה. "בשעה 3 בבוקר ובחמש בבוקר נרשמו 30 תקיפות על בסיס צבאי", אמר ראש העיר של מליטופול איוואן פדורוב בסרטון בטלגרם. לדבריו, "הבסיס יצא מכלל פעולה". סוכנות הידיעות RIA דיווחה כי אוקראינה פגעה באזור שבו נמצא נמל התעופה.

   לפחות שלושה בני אדם נהרגו ועשרות בתים נהרסו במתקפות על העיר הרוסית בלגורוד ליד הגבול עם אוקראינה, אמר המושל האזורי. מושל העיר וייצ'לסלב גלדקוב דיווח כי כמה פיצוצים נשמעו בעיר, כ-40 ק"מ מצפון לגבול עם אוקראינה. לפחות 11 בנייני מגורים ו-39 בתים ניזוקו. חמישה בתים נהרסו כליל.

   רוסיה מתמקדת בהסגת הכוחות האוקראיניים מחוץ לחבלים לוהנסק ודונצק שבדונבאס, שם נלחמים בדלנים תומכי רוסיה באוקראינה מאז הפלישה. הכוחות האוקראיניים בחזית המזרחית מדווחים על מתקפות ארטילריה עזות על אזורי מגורים, בעיקר סביב העיר ליסיצ'נסק, העיר האחרונה שנמצאת בידי אוקראינה בחבל לוהנסק.

   "לדברי רודיון מירושניק, שגריר רוסיה של לוהנסק הפרו רוסית, "ליסיצ'נסק נמצאת תחת שליטה, אך עדיין לא שוחררה".

   בדרום אוקראינה, הרוסים פגעו בעמדות פיקוד צבאיות במיקולייב ליד עיר הנמל אודסה בים השחור. "הכובשים הרוסים שיגרו כמה מתקפות טילים בכיוון מיקולייב", דיווח הצבא האוקראיני.

   על פי הרשויות האוקראיניות, טיל רוסי פגע בגוש בנייני מגורים ליד אודסה ביום שישי, ולפחות 21 בני אדם נהרגו. נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר כי המתקפות "הן מכוונות". "זה טרור רוסי ולא מתקפה מקרית", הוא אמר. בנאומו הלילה, אמר הנשיא כי הדרך לניצחון תהיה "מאוד קשה" אך האוקראינים חייבים לשמר את הנחישות שלהם ולפגוע בתוקף "כך שכל רוסי יזכור שאי אפשר לשבור את אוקראינה".

  • אוקראינה
  • רוסיה
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully