נושאים חמים
תקיפה בעזה , 12 בנובמבר 2019. רויטרס
עדכונים שוטפים

יום לחימה: יותר מ-190 רקטות נורו לישראל; עשרה פלסטינים נהרגו

כתבי וואלה! NEWS

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  • סגן נשיא ארה"ב: "תומכים בזכות ישראל להגן על עצמה"

   סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס גינה את ירי הרקטות לעבר שטח ישראל. פנס צייץ כי "ברור שחמאס והג'יהאד האסלאמי מעדיפים את האלימות על פני שיפור חייהם של תושבי עזה. אמריקה תומכת באופן ברור בזכותה של ישראל להגן על עצמה".

  • משרד החינוך: הלימודים בגוש דן וירקון יתקיימו מחר כסדרם

   משרד החינוך הודיע כי בהתאם להנחיות פיקוד העורף, הלימודים בגוש דן, תל אביב וירקון יתקיימו מחר כסדרם. הלימודים במוסדות בטווח של 0-40 ק"מ מגבול רצועת עזה לא יתקיימו.

  • הנחיות פיקוד העורף: אין מגבלות על לימודים בגוש דן ובשפלה

   פיקוד העורף פרסם הנחיות עדכניות התקפות משעה זו עד מחר בשעה 20:00. על פי ההנחיות, באזורים דן, ירקון והשפלה ניתן לערוך התכנסויות של עד 300 איש בשטח פתוח, וללא מגבלות על התכנסות בשטחים סגורים. כמו כן, ניתן לקיים לימודים ואין מגבלות על מקומות עבודה.

  • (צילום: פיקוד העורף)
  • יו"ר ועדת החוץ והביטחון אשכנזי ורה"מ נתניהו נועדו

   יו"ר ועדת החוץ והביטחון גבי אשכנזי וראש הממשלה בנימין נתניהו נפגשו הערב ושוחחו על המצב הביטחוני. לפגישה הצטרפו המזכיר הצבאי תת-אלוף אבי בלוט ומנהל ועדת חוץ וביטחון והיא עסקה בנושאים ביטחוניים בלבד.

  • בכיר חמאס: אנחנו נחליט כיצד לנהל את המצב

   בכיר חמאס אסאמה חמדאן איים כי הארגון קובע את מה שקורה בשטח ויחליט כיצד לנהל את המצב. חמדאן הבהיר כי קיימת אחדות בין הפלגים, והוסיף כי "נצא מהסבב הזה עם ניצחון חדש, נקבע את כללי העימות ונפסיק את מדיניות החיסולים". לדבריו, "הסבב הזה יביא להפסד של נתניהו בבחירות ובעתידו הפוליטי".

  • מקור דיפלומטי: שליח האו"ם למזה"ת יוצא לקהיר

   מקור דיפלומטי: שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב יוצא באופן "דחוף" לקהיר כדי לסייע במאמצי ההרגעה המצריים. האו"ם היה מעורב במהלך כל היום במאמצים לעצור את ההסלמה.

  • צה"ל תקף עמדת שיגור של הג'יהאד האסלאמי ברצועה

   דובר צה"ל הודיע כי כלי טיס תקף עמדת שיגור תת-קרקעית של הג'יהאד האסלאמי בצפון רצועת עזה. בצה"ל הודיעו כי "מדובר בעמדה ששימשה לשיגור רקטות משטח רצועת עזה לשטח ישראל מוקדם יותר היום".

  • דובר הג'יהאד: ישראל לא תקבע את המועד לסיום הסבב

   דובר הג'יהאד האסלאמי אבו חמזה איים כי ישראל לא תקבע את המועד שבו יסתיים הסבב הנוכחי. הדובר הדגיש כי הארגון לא יאפשר לחזור למדיניות החיסולים. "אנו מתאבלים על השהידים והלוחמים שלנו ובראשם אבו אל-עטא ומטילים על האויב את האחריות המלאה", מסר הדובר. "השעות הקרובות יוסיפו תוקפנות חדשה לרשימת המפלות של ראש ממשלת האויב שהביא לציונים רק הרס, מלחמה וחורבן".

  • הלימודים בדרום ובמרכז הארץ לא יתקיימו מחר

   עיריות ורשויות בדרום ומרכז הודיעו כי הלימודים לא יתקיימו גם מחר. הלימודים בוטלו בראשון לציון, שדרות, קריית מלאכי, אשדוד, אשקלון, באר שבע, יבנה, רהט, חורה ובמועצות האזוריות שדות נגב, שער הנגב, אשכול, מרחבים ובאר טוביה.

  • בריטניה: "קוראים לצדדים לעצור את ההסלמה במהירות"

   משרד החוץ של בריטניה הביע חשש מההסלמה בעזה. מטעם המשרד נמסר כי "בריטניה מגנה את ירי הרקטות לעבר אוכלוסיות אזרחיות. כל תקיפה שמופנית נגד אזרחים אינה חוקית ולא מוצדקת. אנו קוראים לכל הצדדים לעצור את ההסלמה במהירות ותומכים במאמצים של האו"ם והמצרים להשגת יעד זה".

  • צה"ל תקף יעדים נוספים של הג'יהאד האסלאמי ברצועה

   מטוסי קרב של צה"ל תקפו כמה יעדי טרור נוספים של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. בין היעדים שהותקפו היו עמדת תצפית וחמ"ל תצפיות ששימשו את ארגון הטרור, אתר תת-קרקעי לייצור אמצעי לחימה ותשתיות צבאיות תת-קרקעיות.

  • ירדן: "ההסלמה הישראלית תעמיק את הייאוש באזור"

   משרד החוץ הירדני גינה את תקיפות צה"ל ברצועת עזה. מטעם המשרד נמסר כי "ההסלמה הישראלית והפגיעה באזרחים חפים מפשע לא תביא אלא ליותר מתיחות ואלימות, תעמיק את הייאוש ותחזק את האג'נדות הקיצוניות באזור".

  • השליח האמריקני למזה"ת: "תומכים באופן מלא בישראל"

   שליח הבית הלבן למזרח התיכון, אבי ברקוביץ', הבהיר כי ארצות הברית "תומכת באופן מלא בשותפתנו ובעלת בריתנו ישראל במאבקה בטרור ובג'יהאד האסלאמי". ברקוביץ' הוסיף כי "הממשל מגנה בתוקף את מטח הרקטות על אזרחים ישראלים וממשיך לעקוב אחר המצב. ברור שהמכשולים העיקריים שמונע מתושבי עזה להתקדם הם חמאס והג'יהאד האסלאמי שמעדיפים אלימות על פני שיפור חייהם של תושבי עזה".

  • החל מהבוקר: כ-190 רקטות שוגרו מרצועת עזה לשטח ישראל

   דובר צה"ל הודיע כי משעות הבוקר זוהו כ-190 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. לוחמי כיפת ברזל יירטו עשרות שיגורים, ואחוזי היירוט עומדים על יותר מ-90%. עוד הוסיפו כי יותר ממחצית מכלל השיגורים נפלו בשטחים פתוחים.

  • מניין ההרוגים בעזה: שבעה פלסטינים נהרגו בתקיפות צה"ל

   שני פלסטינים נהרגו במהלך תקיפת צה"ל בבית חאנון שבצפון רצועת עזה. סך הכול שבעה פלסטינים נהרגו, כולל בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא ואשתו.

  • צה"ל תקף שני פעילים של הג'יהאד האסלאמי בצפון הרצועה

   דובר צה"ל הודיע כי לפני זמן קצר כלי טיס של צה"ל תקף שני פעילים של הג'יהאד האסלאמי בצפון רצועת עזה, בעת שעסקו בהכנה לשיגור רקטות. עוד מסרו כי בצה"ל זוהתה פגיעה.

  • בעקבות ההסלמה: כבישים בדרום הארץ נחסמו לתנועה

   בעקבות המצב הביטחוני נחסמו לתנועה כמה כבישים בדרום הארץ: כביש 4 לדרום נחסם מצומת זיקים ליד מרדכי, כביש 25 צומת נתיבות למערב, כביש 34 מיד מרדכי לשדרות בשני הכיוונים וכביש 232 צומת גבים למערב.

  • עלייה משמעותית בפניות למרכז החוסן בשדרות

   עלייה משמעותית בפניות למרכז החוסן בשדרות: במהלך היום נרשמו יותר מ-280 פניות למטפלים בעיר. צוות המרכז ערך ביקורי בית, יצא לשטח הנפילה והעניק מענה טלפוני, בדגש על הדרכה הורית לילדים.

  • השר דרעי: "החיסול התקבל בקונצנזוס מלא"

   שר הפנים אריה דרעי אמר במהלך סיור בשדרות כי "החיסול התקבל בקונצנזוס מלא כי מדובר בפצצה מתקתקת". עוד הוסיף דרעי כי "אין לנו עניין להמשך ההסלמה, מבחינתנו הסבב הזה יכול להסתיים, אבל הצפי הוא שהצד השני לא יסיים את זה מהר. אנחנו ערוכים לכל תרחיש ולכן הגעתי לכאן כדי לראות מקרוב מה הם הצרכים".

  • צה"ל: כלי טיס תקפו יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי ברצועה

   דובר צה"ל מסר כי מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו כמה יעדי טרור נוספים של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. בין יעדי הטרור שהותקפו: מתחמי אימונים, פיר מנהרת טרור התקפית בצפון הרצועה ואתר חפירה של מנהרת טרור התקפית במרכז הרצועה.

  • שר הביטחון הנכנס הכריז על מצב מיוחד בעורף

   שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט הכריז על מצב מיוחד בעורף ביישובים הנמצאים בטווח שבין 0-80 ק"מ מרצועת עזה. ההכרזה תקפה ל-48 שעות, אלא אם תבוטל לפני כן על ידי הממשלה או שר הביטחון. רשימת היישובים עליהם חלה ההחלטה וההנחיות המדויקות יופצו על ידי פיקוד העורף.

  • חמאס: "לא נתיר לשבש את בניית המערכת הפוליטית מחדש"

   דובר חמאס חאזם קאסם אמר כי "לא נתיר לכיבוש באמצעות תוקפנותו על הרצועה לשבש את המסלול לארגון הבית הפלסטיני ולבנות מחדש את המערכת הפוליטית הפלסטינית".

  • ראש מועצת שדות נגב לדרעי: "העובדה שיש יישובים שלא מוכרים כיישובי העוטף - מחדל"

   תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב, אמר לדרעי: "העובדה שיש יישובים ברשויות העוטף שלא מוכרים כיישובי עוטף, זה מחדל. המדינה חייבת לתת מענה מיידי ליישובים שלא מוכרים כיישובי העוטף ולכל התושבים הותיקים שהקימו את המדינה וחיים כיום ללא מרחבים מוגנים. זו חובתה של המדינה וחייבים לטפל בסוגיה הזו באופן מיידי".

  • נתניהו זימן את גנץ ואשכנזי לפגישת עדכון על המצב הביטחוני

   ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן להערב את יו"ר כחול לבן בני גנץ ואת יו"ר ועדת חוץ וביטחון גבי אשכנזי לפגישות עדכון על המצב הביטחוני.

  • מתחילת ההסלמה: 200 בני אדם, רובם הורים לילדים, פנו לבקשת סיוע נפשי

   עד כה 200 בני אדם פנו לנט"ל לצורך סיוע נפשי, רובם הורים לילדים, כך נמסר לוואלה! NEWS. לפי הארגון, נרשמו פניות רבות ממרכז הארץ - ראשון לציון, חולון ובת ים. חלק ניכר מהפונים הזדקקו לכלי הדרכה הורית.

   סמנכ"לית שיווק והסברה בנט"ל, גלי דגן, סיפרה כי עוצמות החרדה של הפונים גדולות מסבבי ההסלמה הקודמים. "ממה שאנחנו מרגישים, חלק לא מבוטל מהפניות הם מאזורים חדשים. כשזה מגיע למרכז הארץ מפלס החרדה גדול יותר", הסבירה. "זה שיתוק פיזי ומחשבתי. הם מדווחים על בכי, חוסר יכולת לתפקד, קיפאון. קודם כל צריך להרגיע את ההורה לפני שהוא עושה זאת לילד".

   לדבריה, צפיפות הירי הוא סיבה נוספת לעלייה בפניות. "יש שיחות של פוסט טראומטיים שפנו אלינו. זה מחזיר אותם לאירועים קודמים שהם חוו. אין סבב שאנחנו לא מקבלים שיחות כאלו"

  • רקטה פגעה ישירות בבית באשכול; אין נפגעים

   רקטה פגעה ישירות בבית במועצה האזורית אשכול. על פי הודעת המועצה, נזק קל נגרם למבנה ואין נפגעים. דיירי הבית שהו במרחב המוגן בעת הפגיעה. במקביל נמשכים השיגורים לעבר רצועת עזה והתרעת צבע אדום נשמעה בכרם שלום.

  • צה"ל פתח בגל תקיפות נוסף נגד יעדי הג'יהאד האסלאמי בעזה

   דובר צה"ל הודיע כי "בשעה זו החל צה"ל בגל תקיפות נוסף נגד יעדי טרור של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה".

   לפי דובר צה"ל, מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו כמה יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה, בהם מתחם אימונים ואתרים תת-קרקעיים לאחסון וייצור אמצעי לחימה. "צה"ל רואה בחומרה רבה את ירי הרקטות לעבר שטח ישראל ואזרחי ישראל, וערוך להמשיך בהגנה על אזרחי המדינה כמו גם לכל פעולה שתידרש", נמסר.

  • דרעי: אשקלון תיכלל באזור עוטף עזה ותזכה לכל ההטבות

   השר אריה דרעי הודיע בפגישה עם ראש עיריית אשקלון תומר גלאם כי הוא הגיע עם שני ראשי המשרדים שלו - הפנים ופיתוח הנגב והגליל - לסיכום שלפיו אשקלון תיכלל באזור עוטף עזה לפי החוק לרשות פיתוח הנגב. המשמעות היא שהעיר תזכה בכל ההטבות שאליהם זוכים היישובים באזור ויוקם בה מרכז חוסן.

  • דנון פנה לאו"ם: "מצפים לגינוי ברור"

   שגריר ישראל לאו"ם דני דנון פנה למועצת הביטחון בדרישה לגנות את הירי מעזה לעבר ישראל. "תשעה מיליון אזרחים עומדים בפני התקפת טרור בלתי נסבלת מצד ארגוני טרור. אנו מצפים לגינוי ברור וחד משמעי של הצד האחראי לכך ולא להודעה שקוראת לשני הצדדים לנהוג באיפוק. הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תבין ששתיקתה היא פרס לטרור", אמר דנון.

  • מטח נוסף לעוטף עזה ואזור נתיבות; יותר מ-150 רקטות מהבוקר

   התרעות צבע אדום נשמעו בעוטף עזה ובאזור נתיבות. החל משעות הבוקר, יותר מ-150 רקטות שוגרו מרצועת עזה לשטח ישראל. מתוכן, עשרות יורטו, חלקן נחתו בתוך היישובים וחלקן נפלו בשטחים פתוחים.

  • שר החינוך: "לא לוקחים סיכון, צריך לקחת בחשבון שיהיו כמה ימי לחימה"

   שר החינוך רפי פרץ הגיע לחדר המצב ושמע סקירה מפורטת ממנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, אחרי שמיליון תלמידים לא הגיעו ללימודים עקב ההסלמה. "משרד החינוך ערוך, כבר משעות הבוקר המוקדמות, בכל המחוזות", אמר פרץ. "צריך לקחת בחשבון שיכול להיות שיהיו כמה ימים של לחימה. יש צורך באורך רוח של כולנו. משרד החינוך הולך לחומרה ביטול הלימודים היום לא היה לשווא - חיי אדם ניצלו בזכות זה".

   "אנחנו דואגים לביטחונם של ילדינו ולא לוקחים סיכון. בתיאום עם פיקוד העורף אנחנו נמצא את הדרך למסלול הלימודים. זה חשוב לי מאוד. לא נעשה את זה תחת סיכון, אבל השאיפה היא לחזור לשגרה של חיים נורמליים", הוסיף פרץ.

  • הפגיעה במפעל בשדרות:

   עריכה: אסף דרורי
  • הנייה: "מדיניות החיסולים לא תניא אותנו מההתנגדות"

   ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה אמר כי תוקפנותה של ישראל "מניעה את העם שלנו לדבוק יותר בעקרונותיו ולחזק את ההתנגדות". לדבריו, "מדיניות החיסולים לא תצליח להניא את ההתנגדות מתורת הלחימה שלה. מנהיגי הכיבוש מנסים לערבב את הקלפים בניסיון נואש לחסום את הדרך בפני השבת אחדותנו הלאומית".

  • גנץ: לפעולת צה"ל לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים

   יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר כי לפעולות צה"ל ברצועת עזה "לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים". גנץ אישר כי עודכן מראש בחיסולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי אבו בהאא אל-עטא למען. "הדרג המדיני והביטחוני צריכים לעיתים לקבל הכרעות קשות, תוך הערכת המחיר שיהיה להן. כזו הייתה ההחלטה על המבצע הלילה עליה עודכנתי מבעוד מועד. מדובר בהחלטה נכונה מבצעית ומדינית", אמר.

  • חמאס: "מפעילים את מלוא היכולות כדי להגן על העם"

   חאזם קאסם דובר חמאס אמר כי "ההתנגדות מפעילה את מלוא אחריותה ויכולותיה כדי למלא חובתה, להגן על העם מפני המשך התוקפנות של הכיבוש כלפי עמנו". בנוסף לכך, הוא הוסיף כי "זה עוד אחד מסבבי הסכסוך הנמשך בין עמנו וההתנגדות לבין הכיבוש הפושע".

  • צה"ל: חיל האוויר תקף פעילים במערך הקרטות של הג'יהאד האסלאמי

   דובר צה"ל הודיע כי כלי טיס של של חיל האוויר תקף כמה פעילים המשויכים למערך ירי הרקטות של הג'יהאד האסלאמי בצפון רצועת עזה, במהלך הכנה לשיגור רקטות.

  • מטח נוסף מהרצועה: רקטה נחתה בשטח פתוח באשדוד

   אחרי מטח נוסף מרצועת עזה, נחתה רקטה בשטח פתוח באזור אשדוד. במקביל, חברת החשמל הודיעה כי נגרמו נזקים לקווי מתח גבוה המספקים חשמל לכמה יישובים באזור השפלה והדרום. התקלה תוקנה.

  • צילום: לע"מ ויותם רונן, עריכה: אסף דרורי
  • ראש השב"כ ארגמן: "הסיכול היה בעיתוי הטוב ביותר"

   ראש השב"כ נדב ארגמן אמר כי "הסיכול הלילה היה בעיתוי הטוב ביותר והיה אפשר לפגוע בו במקום הנכון ובזמן הנכון". בהצהרה משותפת עם הרמטכ"ל הוסיף כי בכיר הג'יהאד חוסל במיטתו, בדירת המסתור שלו.

  • הרמטכ"ל כוכבי: צה"ל לא מעוניין בהסלמה אך נערך אליה

   הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי אמר כי צה"ל לא מעוניין בהסלמה אך נערך אליה ואם צריך, אף יעבור לסיכולים. בהצהרה משותפת עם ראש הממשלה הוסיף כוכבי כי "הוא היה המפקד הבכיר ברצועת עזה, האיש הבכיר שאחראי כל הפיגועים שיצאו מהרצועה, ושבמידה רבה ערער את הביטחון והיציבות בעוטף עזה".

  • נתניהו: הבכיר שחוסל ברצועה היה "פצצה מתקתקת"

   על רקע ההסלמה הביטחונית, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי בכיר הג'יהאד האסלאמי שחוסל ברצועת עזה היה "פצצה מתקתקת". בהצהרה משותפת לצד הרמטכ"ל אביב כוכבי, אחרי ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, אמר נתניהו כי "ישראל לא מעוניינת בהסלמה - אך נעשה כל שיידרש כדי להגן על עצמנו. הפעולה עלולה לקחת זמן. צריך אורך רוח. צריך לאפשר לצה"ל לעשות את העבודה".

  • הפלגים הפלסטיניים: "הכיבוש יישא בתוצאות על פשעיו"

   חמ"ל הפלגים הפלסטיניים אמר כי "מה שקרה על ידי האויב הוא חצייה של כל הקווים האדומים, הוא מעמיד את האויב בפני אחריות מלאה לביצוע בו זמנית של שני הפשעים בעזה ובדמשק. הכיבוש יישא בכל התוצאות על פשעים אלה וישלם מחיר גבוה בעזרת האל". כמו כן, חמ"ל הפלגים מסר כי הוא "נמצא בכוננות מתמד לדיון בדרכים לתגובה הולמת יותר לפשע זה, והתגובה הראשונית של התנגדות היא מסר ברור שדם השהידים לא יבוזבז, וכי להתנגדות יש יכולת".

  • רקטה נפלה במפעל צעצועים באזור התעשייה שדרות; אין נפגעים

   רקטה נפלה במפעל "אופרת ייצור צעצועי תינוקות בע"מ" שבאזור התעשייה שדרות. אין נפגעים. המפעל סגור בהתאם להנחיות גורמי פיקוד העורף, כיבוי האש והמשטרה. החל משעות הבוקר שוגרו 75 רקטות לשטח ישראל.

  • האיחוד האירופי: "ירי הרקטות - בלתי מקובל לחלוטין, עליו להיפסק"

   האיחוד האירופי מסר כי "ירי הרקטות על אוכלוסיה אזרחית הוא לחלוטין בלתי מקובל ועליו להיפסק מיד. כעת דרושה רגיעה מהירה ומלאה כדי לשמור על חייהם וביטחונם של האזרחים הישראלים והפלסטינים. האיחוד האירופי תומך במלוא מאמציה של מצרים בעניין זה. כפי שהאיחוד חוזר באופן עקבי, רק פתרון פוליטי יכול להביא לסיום מעגלי האלימות המתמשכים האלה".

  • הרשות הפלסטינית גינתה את "ההסלמה נגד העם הפלסטיני"

   הרשות הפלסטינית גינתה את מה שהגדירה כ"הסלמה הנמשכת נגד העם הפלסטיני ברצועה והפשע נגד האזרח ואשתו". ברשות הטילו על ממשלת ישראל את האחריות להידרדרות וקראו לקהילה הבינלאומית "לספק הגנה דחופה לעם הפלסטיני".

  • הג'יהאד האסלאמי על תקיפת הפעילים: "ישראל חצתה את כל הגבולות"

   משרד הבריאות הפלסטיני הודיע על מותו של אחד מהפעילים שהותקפו - בלאל חאלדי בן ה-25 ואבראהים דאבוס בן ה-23. הג'יהאד האסלאמי איים להמשיך ולהגיב על התוקפנות הישראלית. דאוד שהאב, דובר הארגון, אמר "כי דם השהידים לא התייבש ועדיין שותת על האדמה. ישראל חצתה את כל הקווים והגבולות. ישראל זלזלה בהתחייבויות שלהן ערבו מתווכים וגורמים איזוריים ובינלאומיים שונים ונקטה באלימות וטרור בצורה הנפשעת ביותר. אין גבולות ולא מגבלות להגנה על העם הפלסטיני".

  • צה"ל: הותקפו שני פעילי הג'יהאד האסלאמי בצפון הרצועה

   צה"ל הודיע על תקיפת שני פעילים ממערך ירי תלול המסלול של הג'יהאד האסלאמי בצפון רצועת עזה. לפי דובר צה"ל, "התקיפה בוצעה לטובת הסרת איום מיידי, זוהתה פגיעה". בכלי תקשורת פלסטיניים דווח על מותם של השניים בעקבות התקיפה, שכוונה נגד אופנוע.

  • בת המשפחה שביתה נפגע מרקטה: "יצאתי מהממ"ד וראיתי שהכול הרוס"

   מאיר חדד, בעל הבית שנפגע מרקטה בנתיבות, אמר כי "הייתה אזעקה, ואחרי כמה דקות שמעתי פיצוץ. החשמל קפץ ונפל פה". בתו, לבנה חדד, סיפרה: "היינו בתוך הבית בממ"ד, היה פיצוץ חזק. זה שנכנסו לממד היה מה שהציל אותנו. יצאתי מהממ"ד וראיתי שהכל הרוס. אימא שלי צרחה: 'זה בתוך הבית'".

   בת שבע חדד סיפרה: "אני רואה גשם, אני בוכה ונסערת. הכול נהרס והתמונות נשארות". היא תיארה כי ברגעי האזעקה, "רצנו לממ"ד, הבנתי שמשהו יקרה. היה בום חזק. הייתי בחרדות, היה לנו נס. ניצלנו עקב זה שנכנסנו לממ"ד".

  • מניין הפצועים: גבר בן 35 מבאר טוביה נפגע מרסיסים

   לפי מניין הפצועים המעודכן של מד"א, עד כה נפצע גבר בן 35 מבאר טוביה, שנפגע מרסיסים. בנוסף אליו, 15 בני אדם נפגעו כתוצאה מחבלות בדרך למרחב המוגן ו-13 נפגעו מחרדה. ילדה בת שמונה איבדה את הכרתה בעת הישמע אזעקה בחולון.

   "צוותי מגן דוד אדום עומדים בכוננות מוגברת, ונמצאים בקשר רציף עם גורמי הביטחון. במד"א קוראים לציבור להישמע להנחיות פיקוד העורף, הנחיות מצילות חיים", נמסר ממד"א.

  • שגריר האיחוד האירופי: "מודאג מהמצב הביטחוני, יש צורך בהרגעה"

   שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואל ז'ופרה, צייץ בטוויטר כי הוא "מודאג מאוד מהמצב הביטחוני המתפתח, עם רקטות מרובות ששוגרו הבוקר. יש צורך בהרגעה מהירה של המצב, ירי טילים ללא הבחנה אינו מקובל. צריך להגן על כל האזרחים".

  • התרעות צבע אדם נוספות בעוטף עזה, פצוע מרקטה בגן יבנה

   התרעות צבע אדום נשמעו בכיסופים שבעוטף עזה. במקביל, כוחות המשטרה הוזעקו אל צומת גן יבנה בכביש 4 בעקבות נפילת רקטה. מדיווח ראשוני, עולה כי מהנפילה יש פצוע שמטופל במקום. נזק נגרם לכלי הרכב במקום.

  • החלה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, בנט בהתייעצויות

   החלה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני בקריה. שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט משתתף בדיון. בשעה 11:00 הוא צפוי להיכנס רשמית לתפקידו. בנט שהה בקריה מהבוקר בהתייעצויות ודיונים עם ראש הממשלה ובכירי מערכת הביטחון.

  • צה"ל מתגבר כוחות מילואים, 50 שיגורים מהבוקר

   צה"ל מתגבר את כוחות המילואים בעקבות ההסלמה. דובר צה"ל הודיע כי החל מהבוקר ועד לשעה 9:10 זוהו כ-50 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. לוחמי כיפת ברזל יירטו כ-20 שיגורים.

  • ילדה בת שמונה התמוטטה בביתה במהלך אזעקה בחולון

   ילדה בת שמונה מחולון התמוטטה בביתה במהלך אזעקה שנשמעה הבוקר. צוותי מד"א שהגיעו לביתה ביצעו בה פעולות החייאה מתקדמות עד להגעתה לבית החולים כשמצבה קשה. היא נמצאת כעת בבית החולים וולפסון ומתבצעות כעת פעולות החייאה מתקדמות. ספיר הינדי, פרמדיקית מד"א שטיפלה בילדה, אמרה לוואלה! NEWS: "לדברי אמה, כמה דקות לפני שהגענו ירדו ביחד במדרגות. במהלך הירידה נשמעה אזעקה, במהלכה איבדה הילדה את ההכרה והחלה לפרכס למספר שניות. עוברי אורח שעברו במקום החלו בפעולות החייאה".

   הינדי הוסיפה כי "כשאנחנו הגענו מצאנו אותנו מחוסרת הכרה, לקחנו אותה לבית של השכנה, התחלנו בדיקה. התחלנו החייאה עם עיסויים ושוק חשמלי. לאחר דקות מעטות חזר הדופק, הילדה נראתה במצוקה נשימתית ופונתה לוולפסון".

  • סוריה: ישראל אחראית לתקיפה בדמשק

   סוריה האשימה הבוקר את ישראל כי בביצוע התקיפה בדמשק הלילה, שבה חוסל בנו של בכיר בג'יהאד האסלאמי. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות הרשמית סאנא, בתקיפה נהרג מועאז בנו של אכרם אל-עג'ורי, חבר הלשכה המדינית של הג'יהאד האסלאמי.

  • ריבלין: אך ורק בטחון ישראל עומד לעיני הממשלה

   נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר היום כי המצב הביטחוני לא מאפשר התנגחויות פוליטיות. זאת בעקבות ההסלמה במצב הביטחוני לאחר חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי, בהאא' אבו אל-עטא. "תחזקנה ידי כוחות הביטחון כולם, העמלים למען הצלחת הפעולה הבוקר כבר תקופה ארוכה. אני יודע כי לנגד עיניהם, ולעיני ממשלת ישראל שאישרה את הפעולה, בטחון ישראל ורק הוא בלבד. זהו לא זמן התנגחויות פוליטיות ואלה אינן מוסיפות כבוד לכל העוסק בהן - זאת השעה לחדול מהתבטאויות שכאלה מיד".

  • צילום: שי מכלוף, אבי כהן, רויטרס, משטרת ישראל, נתיבי ישראל, טאי צבן, קטי אמסלם ואיתי אבני; עריכה: אסף דרורי
  • פיקוד העורף: לא תתקיים עבודה שאינה חיונית

   פיקוד העורף פרסם הנחיות בעניין ביטול הפעולות החינוכיות, זאת בעקבות הכוננות הביטחונית במרכז ובדרום לאחר חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי. באזורים עוטף עזה, מערב לכיש, מערב הנגב, לכיש, מרכז הנגב, דרום השפלה, השפלה: לא תתקיימנה פעילויות חינוכיות ואין לצאת לעבודה שאינה חיונית, מותרת התקהלות עד 100 איש בשטח סגור בלבד.

  • דיכטר: בהאא' אבו אל-עטא היה בן מוות מזה זמן

   סגן שר הביטחון, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), אמר כי בכיר הג'יהאד האסלאמי שחוסל, בהאא' אבו אל-עטא, היה בן מוות. "רב המחבלים שעמד מאחורי מאות פיגועים מעזה לעבר ישראל, היה בן מוות מזה זמן. התנאים בשלו רק הלילה וחיסולו היה צעד מובהק של מניעת פיגועים משמעותיים נוספים", אמר דיכטר.

   ח"כ עמר בר-לב (העבודה-גשר) אמר כי "בכירים בג'יהאד האיסלאמי כאבו אל-עטא הם בני מוות וידו הארוכה של צה"ל יכולה להגיע לכל אחד, אך איני יכול שלא להרגיש שביטחון המדינה והפקודה לפגוע בבכיר הג'יהאד נוצלו בציניות וממניעים פוליטיים. בעוד מספר שעות יכנס ללשכת שר הביטחון אדם חדש ולא מנוסה, שעלול לרשת מלחמה שנפתחה בפזיזות".

   סגן השר תקף את ח"כ עמר בר לב (העבודה גשר), ואמר: "על האמירה האומללה של ח"כ בר לב הבוקר לפיה הפעולה בוצעה כדי לטרפד ממשלה צרה בראשות גנץ, נאמר: מזמן לא שמענו בכיר כל כך, מדבר שטויות כל כך בביטחון רב כל כך".

  • בעקבות ההסלמה: בוטלו הלימודים בדרום ובמרכז

   בעקבות ההסלמה בדרום, ולאחר התייעצות עם פיקוד העורף, הורו ראשי רשויות במרכז ובדרום על ביטול הלימודים ופתיחת המקלטים. בין היתר, בוטלו הלימודים בתל אביב בת ים, ראשון לציון וחולון.

  • גנץ: נשים את ביטחון התושבים מעל לפוליטיקה

   יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע כי "המאבק בטרור הוא מתמשך ומצריך רגעים של קבלת החלטות קשות. הדרג המדיני וצה"ל קיבלו החלטה נכונה הלילה למען ביטחונם של אזרחי ישראל ותושבי הדרום. כחול לבן תגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל ותשים את ביטחון התושבים מעל לפוליטיקה. ידע כל טרוריסט שמסכן את ביטחוננו שהוא בן מוות".

  • הופסקה זמנית תנועת הרכבות בתחנות הדרום

   רכבת ישראל הודיעה כי תנועת הרכבות בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות לשירות בהנחיית גורמי הביטחון. רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. נוסעים מ/אל באר שבע יעשו שימוש בקו המזרחי, העובר דרך תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת.

  • מתפ"ש: נסגרו המעברים ארז וכרם שלום, צומצם מרחב הדיג ברצועה

   מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע על סגירת המעברים ארז וכרם שלום וצמצום מרחב הדיג ברצועת עזה לשישה מיילים ימיים עד להודעה חדשה.

  • הג'יהאד האסלאמי: "לתגובה על החיסול לא יהיו גבולות"

   בהודעה רשמית, הג'יהאד האסלאמי אישר הבוקר (שלישי) כי בהאא' אבו-אלעטא ואשתו חוסלו על ידי צה"ל, והכריז על כוננות שיא. "לתגובה על הפשע הזה לא יהיו גבולות והיא תהיה בהיקף הפשע שביצע האויב הפושע. הכיבוש יישא באחריות לתוצאות התקיפה הזו".

  • אחרי החיסול: התרעות נשמעו באשדוד ובאזור גדרה

   התרעות הבוקר הופעלו בעיר אשדוד, במועצה המקומית גדרה ובמושבים בית אלעזרי וקדרון. מדובר צה"ל נמסר כי הפרטים בבדיקה.

  • צה"ל: ביתו של בכיר הג'יהאד האסלאמי הופצץ בעזה

   צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי - כך נמסר הלילה מדובר צה"ל. הבכיר, בהאא' אבו אל-עטא, תואר בהודעה כבכיר מפקדי הארגון. על פי דיווחים ברצועה, שני בני אדם נהרגו בפעולה.

  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully