האוניברסיטאות: "טעינו כשפתחנו את שנת הלימודים"

ועדת החינוך של הכנסת קראה לאוצר שלא להערים קשיים על שיקום ההשכלה הגבוהה, שמתקציבה קוצצו 1.2 מיליארד שקלים בשנים האחרונות

תמונה קשה של מצב ההשכלה הגבוהה הצטיירה היום בישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, שעסקה במצב ההשכלה הגבוהה ובריחת המוחות מישראל. המשבר החמור הוא תוצאה של קיצוצים מתמשכים בתחום. מזה כעשור חל בתקציבי ההשכלה הגבוהה קיצוץ מתמשך, שהגיע עד כה לכדי 1.2 מיליארד דולר.

שרת החינוך יולי תמיר עדכנה בפתיחת הישיבה כי הוועדה לבחינת ההשכלה הגבוהה, שעל הקמתה הוחלט בשבוע שעבר, טרם קמה. לטענת תמיר, לאחרונה הציג האוצר מספר השגות על הקמת הוועדה אשר אינן מקובלות על משרד החינוך והאקדמיה.

בין היתר, מתנגד האוצר לחלק משמות האנשים שהוצעו לוועדה: פרופ' מנחם יערי - לשעבר נשיא האונ' הפתוחה ופרופ' יעקב זיו, לשעבר נשיא האקדמיה הלאומית למדעים ויושב ראש ועדת התכנון והתקצוב.

תמיר אמרה כי אין בכוונתה להסכים לפסילות אלו של האוצר. הוועדה המדוברת אמורה להגיש את המלצותיה לממשלה עד 31 בינואר 2007, ולהציע מתווה רב שנתי לקביעת יעדי ההשכלה הגבוהה, וכן את המסגרות התקציביות הממשלתיות לכך.

"ההשכלה הגבוהה בהתפרקות טוטאלית. תפקיד האוצר הוא להקצות משאבים ולא לנהל את האוניברסיטאות", אמר פרופ' משה קוה, נשיא אוניברסיטת בר אילן ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות. "טעינו טעות טרגית כשפתחתנו את שנת הלימודים. אם לא תתקבלנה הסכמות לגבי איוש הוועדה לבחינת ההשכלה הגבוהה ותכניה, לא נפתח את סמסטר ב'", הוסיף.

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) טען בדיון כי יותר ויותר אפשרויות תעסוקה נחסמות בפני אקדמאים ערבים. "בחוף המערבי בארה"ב יש 300 דוקטורים ערבים. זו השקעה אדירה של מדינת ישראל, שפירותיה נקטפים ע"י ארה"ב", אמר. ח"כ רונית תירוש (קדימה) אמרה כי "ניאלץ לצאת לרחובות ולגייס את העם השפוי, שירעיד את אמות הסיפים, כדי שהאוצר יבין את חומרת הבעיה".

יו"ר הוועדה, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור (עבודה-מימד), סיכם את הישיבה באומרו, כי "מדובר במצב חירום והתרשמנו שהמדינה לא יודעת לאן היא הולכת בתחום הזה. נערי האוצר שמים רגל בצורה שמביאה לקריסה של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל".

בנוסף החליטה וועדת החינוך כי היא מגבה את הקמת הוועדה לבחינת ההשכלה הגבוהה, ושהגבלות משרד האוצר על קביעת חברי הוועדה אינן מקובלות עליה.

הסטודנטים: רוצים ייצוג בוועדה

בנוסף לחזית שפתחו האוניברסיטאות יחד עם שרת החינוך מול האוצר, חזית נוספת נפתחה, הפעם של ארגוני הסטודנטים מול ראשי האוניברסיטאות ושרת החינוך.

ראשי הסטודנטים זועמים על כך שב"וועדת השיקום" למערכת ההשכלה הגבוהה אשר אמורה לקום, לא מוקצה ולו מושב אחד לנציגי הסטודנטים. בנוסף, קובלים הסטודנטים על זניחת המלצותיה של וועדת וינוגרד שהחלטותיה להפחתת שכר הלימוד השנתי יושמו באופן חלקי.

בשנת 2000 החליטה ועדת וינוגרד על הפחתה הדרגתית עד 50% בשכר הלימוד. המלצות הוועדה לא בוצעו", אמר בדיון בכנסת יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית איתי שונשיין. "לא יתכן שתקום עתה ועדה חדשה ואנו לא נהיה שותפים בה".

אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל-אביב הודיעה כי לא תקבל אף מסקנות של ועדה שתוקם ללא הסכמת הסטודנטים וללא קיום הבטחות של ועדות קודמות. "אנו רואים בזה כביזבוז זמן וכספי הציבור", נאמר בהודעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully