וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האדמו"ר מבעלז: מותר לגלוש

יאיר אטינגר

19.10.2006 / 10:50

הרב יששכר דב רוקח התיר שימוש "לפרנסה", אך הזהיר מחיבור הבית לאינטרנט ומסכנות הרשת לילדים

בהתבטאות יוצאת דופן, האדמו"ר מבעלז הציג לחסידיו תנאים לשימוש באינטרנט. אף שרבי יששכר דב רוקח הזהיר מפני סכנות האורבות בשימוש ברשת, באותה נשימה התיר להשתמש בו בתנאים מסוימים.

"היום יש דבר שהזמן גרמא שקרוי אינטרנט", אמר האדמו"ר בנאומו השנתי מול אלפי חסידיו לפני ימים אחדים. "צריך לדעת שהוא מביא מכשולים גדולים ויש על זה הרבה שאלות. יכול להיות שלפרנסה צריכים את זה ואי אפשר להסתדר בלי זה. צריך לשמור לא להכניס את זה לבית, ולהחזיק במקום סגור, לא איפה שהילדים יכולים לגשת לזה. כמובן, להשתמש בכלי זה רק לפרנסה ולא לדברים אחרים".

מחשבים מחוברים לרשת הם כבר מזמן חלק מהחיים בבתים חרדיים רבים, אבל מדובר בעצב חרדי חשוף שאדמו"רים - וגם חלק מהרבנים פוסקי ההלכה - מעדיפים להתרחק ממנו. ההתבטאות הנוכחית באה מאחד מבכירי האדמו"רים כחלק מ"הנאום השנתי לאומה" החגיגי שלו - ב"שטעיידיגע תוירה" (תורה בעמידה), האדמו"ר מבעלז עומד מול חסידיו ונושא דברים כלליים הנוגעים לענייני מוסר, חינוך וחברה. המעמד מתקיים מדי שנה במוצאי שמחת תורה, בבית המדרש של חסידות בעלז בירושלים. בבעלז אומרים, שבעבר רבם התייחס לאינטרנט, אך הפעם בחר לעשות זאת במעמד החשוב תוך נקיטת עמדה ברורה המכירה בנחיצות האינטרנט. אף אדמו"ר לא עשה זאת לפניו.

בנאום, הנישא ביידיש, התייחס האדמו"ר גם לענייני פרנסה ואסר על נשים לא נשואות לצאת לעבוד. "לאחד שיש לו בנות גדולות בבית לפני החתונה", הורה, "לא לשלוח אותן לעבוד לא במשרדים ולא במפעלים. אין נפקא מינא אפילו במקום שבעל הבית הוא יהודי ירא שמיים". כל עוד הבת או האשה לא נשואה, הוסיף, "הדבר הכי טוב ובטוח הוא במקומות רוחניים. לשלוח ילדה לבית הספר וללמוד איפה שהמחנכות והמורות והחברות הן בהשגחה טובה".

בשנה שעברה ה"שטייעדיגע תוירה" היכה גלים, אחרי שהאדמו"ר קרא לחסידיו לרכוש מקצוע ועודד אותם לצאת לעבוד בתנאים מסוימים.

העיתונאי ישראל אייכלר, עסקן בחסידות בעלז ולשעבר ח"כ מטעם אגודת ישראל, אמר שאין בדברי האדמו"ר משום היתר לשימוש באינטרנט. "יש מציאות ואנחנו אנשים מציאותיים", אמר, "אבל הרעבע אומר שהאינטרנט הוא כלי מסוכן. אם רב מסוים יגיד שצריך להיזהר בכביש בשבת, זה לא אומר שהוא מתיר לנסוע בשבת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully