וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכנסת מאמצת את הקשישים

יעל קישיק

17.10.2006 / 17:00

בפעם הראשונה מאז עליית הגימלאים צויין היום בכנסת יום הקשיש הבינלאומי בקול תרועה. למרות ש-25% מהם מתחת לקו העוני

הכנסת ציינה היום באיחור קל את יום הקשיש הבינלאומי, וכיאה לשבעת המנדטים של סיעת הגימלאים, הקדישה כמעט את כל סדר יומה לאירוע. ועדות הכנסת השונות עסקו בנושאים הקשורים לגיל הזהב, עשרות קשישים הוזמנו לקחת חלק באירוע מיוחד בו השתתפו ונשאו דברים ראשי מפלגת הגימלאים ובמליאת הכנסת נאם מטעם הממשלה השר לענייני גימלאים רפי איתן. במקביל, הוצגה בלובי תערוכת ציורים פרי מכחולם של קשישים.

למרות החגיגיות שעטתה הכנסת לקראת היום, נשמעה גם לא מעט ביקורת על הזנחת הקשישים. בדיון משותף של ועדת העבודה והרווחה וועדת הכספים, בהשתתפות שר הבריאות יעקב בן יזרי והשר לענייני גימלאים רפי איתן, קראו המשתתפים לממשלה לבטל לאלתר את כל הגזירות בחוק ההסדרים הנוגעות לקשישים. השר רפי איתן דרש בישיבה מהממשלה להצמיד את הקצבאות לשכר הממוצע במשק ולא למדד המחירים לצרכן.

ח"כ משה שרוני, נרגש מהיום המיוחד ומהשפעת סיעתו על תוכנו, התפאר לא פעם ולא פעמיים במהלך היום, כי זו הפעם הראשונה בתולדות הכנסת שיום הקשיש מקבל כזו התייחסות מבורכת במשכן. שרוני הבטיח בישיבה כי סיעתו תעשה כל שאל ידה כדי להחזיר את הקצבאות שקוצצו בארבע השנים הקרובות. לדבריו, כבר בשנה האחרונה הוחזרו 1.5% לקצבת הזקנה ובשנת 2007 יוחזרו 1.5% נוספים.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ יעקב ליצמן אמר, כי ”מספיק שנציג הגמלאים בוועדת הכספים יצביע נגד הקפאת קצבאות הזקנה כדי שיובטח רוב בוועדת הכספים נגד הכרעת הממשלה”.

בוועדת העלייה והקליטה נשמעו עדכונים מעודדים פחות. יו"ר הוועדה ח"כ מיכאל נודלמן אמר, כי "מחצית מהעניים הקשישים הם עולים חדשים, בעוד שחלקם באוכלוסיה עומד על 22%".

לדבריו, "מצב בריאותם הכללית והנפשית של הקשישים העולם גרוע משל כלל הקשישים בישראל". בישראל ישנם 148 אלף עולים קשישים מברית המועצות לשעבר, 5,300 קשישים הם עולים מאתיופיה.

25% ממשפחות הקשישים מתחת לקו העוני

מנתונים שפורסמו בכנסת לקראת יום הקשיש עולה, כי בישראל חל גידול בשיעור הקשישים באוכלוסייה. כך בסוף שנת 2005 חיו בישראל 693,000 קשישים (בני 65 ומעלה) המהווים 10% מכלל האוכלוסייה. זאת, לעומת 6% בשנת 1960. על פי תחזית הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 יגדל מספר בני ה-65+ ליותר ממיליון ובשנת 2025, יתקרב למיליון ו-200 אלף – 13.2% מכלל האוכלוסייה בשנה זו.

עוד עלה מהנתונים, כי בשנים האחרונות ישנה עלייה בתוחלת החיים בישראל. בשנת 2005 היתה תוחלת החיים של הנשים 82.3 שנים ושל גברים 78.3 שנים. זאת, לעומת 73.9 ו-70.3 בהתאמה בשנת 1975. נתונים אלו ממקמים את ישראל במקום השישי בעולם מבחינת תוחלת חיים.

נתונים משמחים פחות קשורים למצב הכלכלי של הקשישים במדינת ישראל. בשנת 2005 כ-24.4% מכלל המשפחות בהן ראש המשפחה היה קשיש חיו מתחת לקו העוני, לעומת שיעור העניים בכלל האוכלוסייה העומד על 20.6%. מספר המשפחות העניות, לאחר תשלומי הביטוח הלאומי, בראשן עמד קשיש בשנת 2005 עמד על 94,300 משפחות. אחוז הקשישים העניים, לפני תשלומי ההעברה, עומד על 57%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully