נמצאה מוטציית גן שמעלה הסיכוי לאוטיזם

מחקר אמריקאי גילה מוטצייה המגבירה סיכוי לאוטיזם ומסבירה סימפטומים נוספים. בשלב הבא ינסו החוקרים לשבט עכבר עם הגן המוטה

17/10/2006

מחקר אמריקאי חדש מכריז על זיהוי מוטציה גנטית המעלה את הסיכוי ללקות ב[[אוטיזם]], ויכולה להסביר מספר מהסימפטומים האחרים הנמצאים אצל ילדים הלוקים באוטיזם.

למרות שהונח בעבר כי אוטיזם וסימפטומים דומים יכולים לעבור בתורשה, זהו המחקר הראשון המזהה [[גן]] המקושר גנטית להפרעה, אשר משפיעה על אחד מתוך 175 ילדים בארה"ב.

ד"ר פאט לוויט וצוות החוקרים באוניברסיטת "וונדרביט" בנשוויל, טנסי חקרו 743 משפחות, מתוכן 1,200 בני משפחה שאובחנו כלוקים בספקטרום האוטיזם. החוקרים מצאו מוטציית גן הנקרא MET, אשר כבר ידוע על מעורבותו בהתפתחות המוח, המערכת החיסונית ומערכת העיכול בגוף, מערכות אשר ללוקים באוטיזם ישנם ליקויים בהן.

ד"ר לוויט אמר בראיון למגזין " National Academy Of Sciences " כי אין גן אחד הגורם לאוטיזם, אך הגן המאובחן מעורב בהעלאת הסיכוי לליקויים הגורמים לאוטיזם. לאנשים בעלי גנים מוטים כפולים, יש פי 2 עד 2.5 סיכוי ללקות באוטיזם. אנשים בעלי גן מוטה אחד, הינם בעלי סיכוי של פי 1.7 ללקות באוטיזם, מילדים ללא הגן הזה.

חנה אלונים ממרכז מפנה בראש פינה, המטפל בשיטה ייחודית בתינוקות בגיל הרך שאובחנו בספקטרום האוטיזם, אומרת כי אין ספק שהאוטיזם קשור בגנטיקה, וכי קבוצת חוקרים קנדית כבר מצאה בשנת 2003 קשר בין שלושה גנים המובילים לאוטיזם מתוך קבוצת גנים המשוערת כגדולה יותר, אך המחקר של ד"ר לויט הינו עוד מחקר חשוב ביותר המקרב את עולם הרפואה אל הידע והפתרון.

"השאלה אם ישנו קשר בין קבוצת הגנים לבין הגן שנמצא - עדיין דרושה מחקר נוסף. אך אין ספק כי כל מחקר כזה הינו צעד נוסף בהבנת הסיבות לאוטיזם ובדרך לפתרון .חקר המוח יוביל לפתרון חלק מהבעיות בנושא אוטיזם", אומרת אלונים.

בשלב המחקר הבא ינסו ד"ר לוויט וצוותו לשבט עכבר עם הגן המוטה לאוטיזם, וינסו להשתמש בתוצאות המחקר הזה בכדי לבדוק האם ישנה השפעה סביבתית לאוטיזם. ד"ר לוויט סבור כי ישנם מספר גורמים להופעת האוטיזם בילדים, החל מתוספי מזון, כספית בחיסונים, חומרי הדברה ועוד. לוויט אומר כי המחקרים יוכלו לסייע בהבנת הקשר בין חיסונים והופעת האוטיזם. למרות הדעה הרווחת בין המומחים והחוקרים כי חיסונים לא גורמים לסיכוי לחלות באוטיזם.

במחקר אחר שנערך באוניברסיטאות קורנל ואינדיאנה נמצא כי צפייה בטלוויזה יכולה להוות גורם ללקות באוטיזם. במדינות גשומות בהם ילדים נשארים בבית וצופים יותר בטלוויזיה, היו יותר תופעות של אוטיזם. עם זאת, דרוש מחקר מעמיק בכדי לקבוע האם ישנה השפעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully