וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נבחרי ציבור יפקידו ני"ע בנאמנות ציבורית

צבי זרחיה

16.10.2006 / 19:56

לפי הצעת חוק שהגיש ח"כ שלום בעקבות פרשת חלוץ, נבחרי ציבור ומשפחותיהם יחוייבו להעביר נירות ערך תוך 60 יום ממינויים

נבחרי ציבור ובהם - נשיא המדינה, שרים, סגני שרים, חברי כנסת, הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, נגיד בנק ישראל, המשנה לנגיד, ראשי האגפים במשרד האוצר שמכהנים בדרגת מנכ"ל, החשב כללי, הממונה על התקציבים, הממונה על שוק הון, מנהל רשות המסים, הממונה על השכר, נציב שירות המדינה ועוד - יחויבו להעביר את ניירות הערך שלהם לנאמנות ציבורית בתוך 60 יום מרגע מינויים לתפקיד. כך עולה מהצעת חוק שהגיש אתמול לכנסת ח"כ סילבן שלום (ליכוד).

הצעת החוק הוגשה על רקע פרשה שעוררה סערה ציבורית רבה לאחר מלחמת לבנון השנייה, אז נחשף כי הרמטכ"ל, דן חלוץ, מכר את תיק ני"ע שברשותו ביום בו החלה המלחמה, ב-12 ביולי 2006. שלום הסביר כי בעקבות התנהגות הרמטכ"ל בעניין, נוצר הצורך להסדיר את הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים, וסגני שרים ולהרחיב אותם לנושאי משרה בכירים נוספים. מדובר בנושאי משרה בעלי תפקיד ביצועי, שמטבע הדברים מחזיקים בידם מידע מוקדם, שעלול להוביל לניגוד עניינים.

הצעת החוק קובעת כי מדובר בפקדונות לסוגיהם השונים, בסכום העולה על 200 אלף שקל, המוחזקים בני"ע, במטבע חוץ או באיגרות חוב המונפקות לפי חוק מלווה קצר מועד, בכל סוג השקעה, למעט בתוכניות חיסכון, בקרנות השתלמות ובקופות גמל. הצעת החוק כוללת גם ני"ע של בני משפחתו של בעל המשרה הציבורית, שיועברו לחברת נאמנות ציבורית ובלתי תלויה, אשר תחזיק ותנהל את תיק ניירות הערך בדרך של "נאמנות עיוורת". נושא המשרה ובני משפחתו לא יתנו לחברות הנאמנות כל הוראות באלו ני"ע להחזיק ואילו ניירות ערך למכור או לרכוש, למעט הנחיה חד פעמית, קודם לתחילת מתן השירות בדבר סוגי ההשקעה שייכללו בתיק, ובדבר השיעור המירבי ביחס לשווי התיק או הנחיה כי אלה ייקבעו לפי שיקול דעתה של חברת הנאמנות.

עוד נקבע בהצעת החוק כי חברת הנאמנות לא תמסור לנושא המשרה ולבני משפחתו, כל עוד מכהן נושא המשרה בתפקידו, כל מידע על העסקות שנעשו בניירות הערך, והמידע היחיד שיימסר יהיה שווי כלל ניירות הערך הרווחים שמומשו והמס ששולם בגין הרווחים הללו. שטר הנאמנות בין נושא המשרה לבין חברת הנאמנות יובא לאישור היועץ המשפטי לממשלה.

על פי הצעת החוק, נושא משרה שהוא בעל זכויות בעסק או בעל מניות המקנות לו שליטה בחבר בני אדם, יפעל תוך 60 יום מתחילת הכהונה בתפקידו באחת מהדרכים הבאות, כדי למנוע מצב של ניגוד עניינים: ימכור את הזכות בעסק, או המניות, לאדם שאינו קרובו ולא חבר בני אדם שבשליטתו; יעביר את כל הזכויות בעסק לקרוב שעבד עמו בעסק לפחות שנה לפני המינוי; או יחכיר את העסק לאדם שאינו קרובו ואינו חבר בני אדם שבשליטתו, תמורת דמי חכירה קבועים מראש לכל תקופת כהונתו בתפקיד, בתנאי שדמי החכירה אינם תלויים בהכנסות מהעסק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully