וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נז"ק עומד בספק

אנטוני ברונו

16.10.2006 / 1:46

מנהלי שירותי מוזיקה מקוונים לוחצים על חברות המוזיקה למכור את המדיה שלהן בפורמט פתוח

אם תעשיית המוזיקה באמת רוצה להחליש את אחיזת הברזל של אפל במכירות מוזיקה דיגיטלית, היא צריכה לאפשר למוזיקה להימכר ללא ניהול זכויות דיגיטליות.

זאת התיאוריה שמוצעת על ידי מספר שירותי מוזיקה כיום בתגובה לתבוסתם בידי חנות המוזיקה הדומיננטית של אפל, iTunes.

הנושא, כמובן הוא יכולתם של קבצים להתנגן בנגנים שונים. אייפוד הוא עדיין נגן המוזיקה הפופולרי ביותר בשוק, ורק מוזיקה שנרכשת מ-iTunes או מועתקת מאוסף המוזיקה של המשתמש עובדת בנגן. היוצא מן הכלל הוא קבצי mp3 נטולי נז"ק. לפיכך, מתחרים רבים של אפל היו רוצים למכור מוזיקה בפורמט mp3 כדי שיוכלו להתחרות עם iTunes בעודם מוכרים קבצים התואמים את האייפוד הפופולרי.

אולי הדוגמה המצליחה ביותר לכך היא eMusic. למרות קטלוג מוזיקה המוגבל ללייבלים עצמאיים, השירות מוכר יותר הורדות מוזיקה מכל שירות פרט ל-iTunes. הסיבה? כל הקטלוג של eMusic מוצע לצרכנים בקובצי mp3 נטולי הגנות.

אבל חברות המוזיקה הגדולות נוטות להתעקש שתהיה למוזיקה שלהם הגנת נז"ק כלשהי לפני שיתנו רשיון למכור אותה להפצה דיגיטלית. החוכמה בעמדה זאת זוכה לביקורת גוברת.

הדיון מתלהט

מסורתית, הקול החזק ביותר נגד נז"ק היה תנועת "copy-left" הרדיקלית, קבוצת פעילים שמתמקדים בעיקר בזכויות הצרכן. אבל מנהלים באקולוגיה הרחבה יותר של המוזיקה הדיגיטלית - אנשים כמו מנהל Yahoo Music דיויד גולדברג ומנכ"ל eMusic דיויד פקמן - תוקפים את חברות המוזיקה בטיעונים עסקיים יותר.

לדבריהם, נז"ק רק כופה על צרכנים לרכוש תוכנה עם טכנולוגיה קניינית שמעשירה חברות תוכנה ולא את האמנים או את חברות המוזיקה.

הדיון התלהט כעת שמיקרוסופט מתכוננת להיכנס לשוק עם עוד מערכת סגורה במסגרת אסטרטגיית Zune שלה. מרגע ש-Zune יושק, יהיו שני שירותים דיגיטליים גדולים עם כיסים תפוחים שיציעו מוזיקה שלא רק שלא שתהיה נטולת תאימות בין השירותים, כי אם גם לא תעבוד על נגנים רבים ועם שירותים רבים שכבר קיימים בשוק.

"זה לא נשמע לי כמו עתיד מלהיב במיוחד", אמר פקמן לאחרונה בפאנל בועידת הפורום המערבי של המוזיקה הדיגיטלית. "אין דרך לומר ביושר שזהו משהו שצרכנים רוצים. צריך לפתור את זה כדי שתהתעשייה תוכל לגדול".

מעבר לכך, מתנגדים מתעקשים שנז"ק לא מגן על המוזיקה כלל. כל סוג נפוץ של נז"ק נפרץ, כולל FairPlay של אפל והצפנת WMA של מיקרוסופט. לא כל צרכני המוזיקה הדיגיטלית מודעים לפתרונות האלה, אבל הם נוטים לגלות אותם ברגע שהם מגלים שאינם יכולים לנגן את המוזיקה שלהם בנגן בו בחרו.

שקר המגננות

"המחשבה ששיר שאני קונה עם נז"ק הוא מוגן ושיר שאני קונה ללא נז"ק אינו מוגן היא שקר", אומר גולדברג. "אלה שטויות. מוזיקה לעולם לא תהיה מוגנת, וכל מי שאומר משהו אחר אינו דובר אמת. כן, ניתן לשים מהמורות, אבל אנשים שבאמת רוצים לגנוב מוזיקה יגנבו אותה. אז אתם רק מקשים על האנשים שרוצים לעשות את הדבר הנכון להשתמש במוזיקה שרכשו באופן חוקי במכשירים ובשירותים בהם הם בוחרים".

גולדברג ממשיך ואומר שהקושי הזה רק משכנע צרכנים שלא לרכוש מוזיקה באופן חוקי ושזה מה שמאפשר לשירותי שיתוף קבצים לא חוקיים לשרוד. הוא מכנה את מודל ההורדות האינדיווידואליות המוגנות "כישלון", ומציין שנתוני המכירות הדיגיטליות לא זכו לעלייה משמעותית כל השנה.

"לא היתה צמיחה השנה כלל", אומר גולדברג. "השוק נתקע".

בבדיקה של השנה האחרונה מחודש לחודש, מכירות חודשיות ממוצעות נותרו קבועות, כפי שהיו בשנה שעברה, עם ממוצע של כ-10 מיליון בשנה. לאחרונה, נתוני ההורדות השבועיים ירדו מעט, מ-11.5 מיליון בינואר ל-10.7 מיליון בספטמבר. וזאת לאחר שיא של כמעט 20 מיליון בשבוע שלאחר חג המולד.

לפי הנתונים השנתיים האחרונים של SoundScan, מכירות האלבומים הדיגיטליים עד הראשון באוקטובר הראו גידול של 115 אחוז לעומת אותה התקופה בשנה שעברה, בעוד הורדות של שירים אינדיווידואלים צמחו ב-72 אחוז.

אבל הצמיחה הזאת עדיין לא סגרה את הפער עם הירידה המתמשכת במכירות מוזיקה בחנויות מסורתיות, שירדו ב-8.3 אחוז יחסית לשנה שעברה. המתנגדים לנז"ק אומרים שמכירות ירים יוכלו לסגור את הפער יותר אם יוסרו מגבלות הנז"ק, אבל אין דרך לדעת לבטח האם זה נכון.

Yahoo Music מנסים להוכיח את התיאוריה הזאת בכך שהם מוכרים את האלבום החדש של ג'סי מקארטני בשני פורמטים: מוגן ולא מוגן, באותו המחיר. זאת בהתאם לעסקה עם Hollywood Records.

בינתיים, חברות מוזיקה מקוות ש-Zune של מיקרוסופט או מתמודד אחר יצליחו להתמודד עם אפל באופן שיאלץ את סטיב ג'ובס לפתוח את האייפוד לשירותים מתחרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully