וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הגיע הזמן לטפל בנושא הסורי

15.10.2006 / 14:25

ג'ושואה לאנדיס, מומחה אמריקאי לסוריה, טוען כי שכנתנו הצפונית מתחזקת ומזהיר: "ההתנשאות הישראלית כלפי סוריה תוביל לאסון"

בחורף 2004, בזמן שממשל בוש הכריז על סוריה כחלק ממדינות "ציר הרשע", הפרופסור האמריקאי ג'ושואה לאנדיס העביר את ביתו לדמשק, בירת סוריה. פרופסור לאנדיס, ראש המרכז לחקר השלום והמזרח-התיכון באוניברסיטת אוקלהומה, התגורר בסוריה במשך שנתיים לצרכי מחקר, ובמהלך שהותו שם פתח בלוג על הפוליטיקה והחברה במדינה.

"בזמנו הייתי לאדם הראשון שפתח בלוג בתחומי סוריה. כאשר עזבתי את סוריה, לפני מספר חודשים, מספר הבלוגרים במדינה עמד על למעלה מאלפיים. אני קורא כמה מהם באדיקות, ולומד המון", סיפר השבוע פרופ' לאנדיס, בראיון לוואלה! חדשות.

את הבלוגרים הסורים הוא מאפיין כצעירים ומשכילים, "אנשים שהאינטרנט מהווה בעבורם פתח לעולם. רוב הבלוגים כתובים בערבית, אבל ישנם כאלה שמרגישים צורך לפנות אל קוראים מחוץ לסוריה, ולכן כותבים באנגלית. הצעירים מודעים לתדמית הרעה של מדינתם בעולם המערבי, והבלוגים מאפשרים להם להציג תמונה אחרת, שפויה יותר".

- כיצד מגיב המשטר הסורי להתבססות האינטרנט?

"זה עניין מסובך. מצד אחד, המשטר משקיע ומפתח את תשתית האינטרנט, במטרה לקדם את הכלכלה במדינה. מצד שני, האינטרנט הוא באופן מובהק כלי-תקשורת של האופוזיציה. אני מקבל לתיבת המייל שלי מדי יום ג'אנק-מייל של ארגוני אופוזיציה סוריים, החל מהמחתרת הקומוניסטית ועד לאחים המוסלמים. ברור שבשלטון לא אוהבים את זה, אבל זה בלתי-נמנע".

פרופ' לאנדיס מאמין כי הפריחה הוירטואלית מצביעה על שינוי כלכלי וחברתי שמתרחש בסוריה בשנים האחרונות. "בשאר אסד רוצה להיזכר כנשיא שביצע רפורמות כלכליות גדולות. הוא משנה את מבנה המשק הכלכלי, מעודד הקמת בנקים פרטיים, משקיע במחשוב וטכנולוגיה, ומנסה לפתוח את סוריה להשקעות זרות. בעוד מספר שנים, התהליכים הללו יתחילו להניב פירות".

האינטרס הישראלי הוא לוותר על רמת הגולן

לאנדיס מביא כחיזוק לדבריו מאמר שפורסם בעיתון ה"אקונומיסט" הבריטי, לפיו בשנת 2006 צפויה צמיחה של למעלה מ-5% בכלכלה הסורית.

- האם התחזקות כלכלית תוביל גם להתחזקות הצבא הסורי?

"הבעיה של הצבא הסורי מעולם לא הייתה כלכלית, אלא ניהולית. הצבא מתוקצב היטב, אבל הוא חלש ולא מקצועי, בעיקר מכיוון שסוריה היא מדינה מאוד ריכוזית. היא אינה מאפשרת חופש פעולה לאנשי עסקים, ובאותו האופן, מונעת חופש פעולה ממפקדים בשטח.

"אבל הדברים משתנים. בקיץ האחרון חיזבאללה הוכיח שאפילו אם המנהיג יושב בבונקר, מפקדי שטח טובים יכולים לנצח את ישראל. אסד חשב ככה עוד קודם, וכעת קיבל חיזוק לעמדתו. שינוי דפוסי ההתנהלות של הצבא הסורי בהחלט יובילו להתחזקות עתידית".

- כיצד ישפיעו השינויים שאתה חוזה על היחסים בין סוריה לישראל?

"סוריה סובלת מבידוד בינלאומי חריף, אשר מאט את ההתפתחות הכלכלית במדינה. הדרך היחידה שלה לשנות את המצב היא חתימת הסכם שלום עם ישראל. בשאר אסד מבין זאת היטב, לכן הוא מעוניין באופן נואש בחידוש המשא-ומתן המדיני".

"בפני המנהיגות הישראלית עומדות כיום שתי אפשרויות. הראשונה, להיענות בחיוב לחיזוריו של אסד, לנצל את הרצון העז שלו בשיפור כלכלי בכדי להגיע להסכם שלום, ולהבטיח שקט בגבול. האפשרות השנייה היא להתעלם מאסד. אם ישראל תבחר באפשרות הזו, המלחמה הבאה היא רק עניין של זמן, וכפי שאמרתי, הצבא הסורי של 2010 לא יהיה כמו הצבא הסורי של 1973. היהירות הישראלית כלפי סוריה תוביל לאסון".

- מהם הסיכויים שאסד יסכים לפשרה בנושא רמת-הגולן?

"קשה להאמין שהוא יתפשר. מצרים קיבלה את כל השטחים שנכבשו ב-67, מדוע שסוריה תקבל פחות? זו תהיה השפלה עבורו. הישראלים צריכים לשאול את עצמם מה יותר חשוב להם – לשמור על רמת הגולן, או לנטרל את החיזבאללה. במשא-ומתן צריך לוותר בנושאים מסוימים, ולהיות עקשן עד מוות בנושאים אחרים. לדעתי האינטרס הישראלי הוא לוותר על רמת הגולן, ולהתעקש על הפסקת המימון והעברת הנשק לארגוני הטרור".

- מדוע שאסד יסכים להפסיק את תמיכתו בארגוני הטרור?

"בחודשים האחרונים מתגבשת הסכמה בין ישראל, מצרים, ירדן וערב-הסעודית, שכולן מאוימות על-ידי הטרור האיסלאמי ואיראן. אסד הוא מעין שחקן ביניים: הוא אמנם תומך באיראן ובטרור, אבל הוא גם מבין שאין סיכוי להתקדמות כלכלית כל עוד זה המצב. מי ירצה לסחור עם סוריה, כאשר אנשי הג'יהאד האסלאמי משתוללים ברחובות? לדעתי אסד רוצה להצטרף לקואליציה הסונית-ציונית המוזרה שנוצרה כאן. הוא רק מחכה שיזמינו אותו".

פרופסור לאנדיס מודע לכך שנסיגה מן הגולן תעורר מתחים פוליטיים בישראל, אבל מזכיר שגם בסוריה, יהיו מתנגדים למהלך. "אסור להיכנע, אסור לתת לקיצוניים דתיים להכתיב את המציאות".

- ארה"ב מגבה את העמדה הישראלית כלפי סוריה, מדוע לשנות אותה?

"כמו שאמרתי, אסור לתת לקיצוניים דתיים להכתיב את המציאות. זה נכון גם לגבי ג'ורג' בוש".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully