וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היום חל היום הבינ"ל נגד עונש המוות

10.10.2006 / 11:00

זו הפעם הרביעית שהקואליציה הבינ"ל נגד עונש מוות מציינת את היום. ב-2005 הוצאו להורג כאלפיים אסירים ב-22 מדינות

הקואליציה העולמית נגד עונש מוות מציינת היום בפעם הרביעית את היום הבינלאומי נגד הוצאות להורג תחת הנושא: כשלון החוק. מרכזו של היום הבינלאומי נגד עונש מוות יצוין השנה על ידי הארגון האסייתי נגד עונש מוות (ADPAN) באירועים בסיאול שבדרום קוריאה. במקומות אלו שוקלים כיום בתי הנבחרים לבטל את עונש המוות.

ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל", החבר בקואליציה העולמית נגד עונש מוות, הכוללת סה"כ 53 אירגונים, יוצא נגד מדינות המפרות בצורה גלויה את זכויות האדם וסטנדרטים בינלאומיים וממשיכות להפעיל את עונש המוות. לטענת הארגון, כל הוצאה להורג היא הפרה של זכות האדם לחיים, על אחת כמה וכמה כאשר חיי אדם נלקחים בהליכי משפט שאינם הוגנים.

אנשי הארגון טוענים כי בחלק מהמדינות בהן עונש המוות קיים, סין, איראן, ניגריה, ערב הסעודית וארה"ב הוכח כי מערכת החוק נכשלה והוציאה להורג אנשים חפים מפשע או אנשים שלא זכו להליך משפטי הוגן. "בסין הוצא להורג אדם שהורשע ברצח ולאחר מכן ה"קורבן" הופיע חי ושלם. בערב הסעודית, תיירים ונתינים זרים נאלצים להתמודד עם העובדה שאינם מבינים את השפה המדוברת בבית המשפט. בארה"ב הוצא להורג אדם שהוכח כי סבל באופן ברור ממוגבלות נפשית. בניגריה הוצאה להורג אישה ללא ייצוג בבית משפט. איראן היא אחת משתי מדינות (ביחד עם פקיסטן) שהוציאה להורג ילד. מקרים אלו מוכיחים כי המאבק לביטול עונש מוות הוא הכרחי ודחוף", נאמר בהודעה שפירסם הארגון.

סין - המובילה בהוצאות להורג

בחודש יוני 2005 חודש עונש המוות ברשות הפלסטינית כאשר חמישה אנשים הוצאו להורג. כיום עומדים ברשות 50 אנשים נוספים בפני עונש מוות.

בשנת 2006 בוטל עונש המוות בפיליפינים ובמולדובה וכך עלה מספר המדינות בהן כבר אין עונש מוות ל-129. בפרו ובפולין שוקלים להחזיר את עונש המוות. ב-74 מדינות עדיין קיים עונש המוות. עד היום בוטל עונש המוות (בחוק רשמי או בפועל) ב-122 מדינות בעולם.

על פי נתוני אמנסטי אינטרנשיונל בשנת 2005 הוצאו להורג 2,148 אסירים ב-22 מדינות ו-5,186 אנשים נשפטו לעונש מוות ב-53 מדינות. 94 אחוזים מהמקרים התרחשו במדינות הבאות: סין (1,770 אנשים), ערב הסעודית (84) ,איראן (194) וארה"ב (60). ההערכה היא כי מספר המוצאים להורג בפועל הוא גבוה יותר, בעיקר בסין שם נעים האומדנים בין 3,500 ל-10,000 הוצאות להורג בשנה.

אמנסטי אינטרנשיונל התריע זה מכבר על הידרדרות נוספת במדיניות ההוצאות להורג בסין. הרשויות בסין מפעילות צי של מיניבוסים אשר בתוכן מבוצעת ההוצאה להורג ע"י הזרקת רעל. בסין ניתן עפ"י החוק להוציא להורג על עבירות מס. כמו כן, קיים חשש כי איבריהם של אנשים שהוצאו להורג בסין מושתלים בגופם של חולים המגיעים לסין מכל העולם וכי המספר הגבוה של מוצאים להורג בארץ זו קשור לתעשייה המשגשגת של סחר באיברים והשתלתם. מדיניות עונש המוות של סין עומדת בסתירה מוחלטת להבטחות שנתנה מדינה זו טרם זכתה באירוח המשחקים האולימפיים ב-2008 בבייג'ין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully