וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

3 הערות על נבחרינו

גיל קול

10.10.2006 / 9:24

גיל קול על הממשלה המורחבת מדי שדנה בשינוי שיטת הממשל, הנשיא הנאחז בקרנות המזבח וח"כים שמציירים שפם קטן מתחת לאף כשמישהו לא חושב בדיוק כמוהם

הרצפה עקומה

בואו נתעסק קצת בשיטת הממשל, אומר ראש הממשלה, מי בכלל יזכור שהייתה מלחמה, סליחה - מערכה כושלת, אחרי זה. נאמר שהבעיה היא בקואליציה הרעועה, בצורך להמציא אין-תיקים לכאילו-שרים של מפלגות שכאילו אכפת לחבריהן מעשייה פרלמנטרית ומהציבור ששלח אותם לשם. כך בגלגול ווירטואוזי באוויר מבצעת האצבע המאשימה של הממשל סיבוב של 360, ואז עוד 180 מעלות. משמע, נכון שהממשלה ניצבת על כרעיי תרנגולת, ונכון שמינינו 25 אנשים שונים, לא בהכרח מתאימים, לתפקידיי שרים ,שזה טיפל'ה מוגזם בכל קואליציה ובוודאי כזו של 67 ח"כים; אבל בעצם, האשמה לא בנו, הממשלה עם ארבעה שרים בלי תיק כי איתן כבל גם רוצה, ולמה שמשולם נהרי לא יקבל אם אריאל אטיאס דווקא כן; האשמה היא בחברה החדשה ב"ציר הרשע", שיטת הממשל.

לא אגן על שיטת הממשל, יש לשנותה; אך הבעיה עם משטר נשיאותי היא הכוח הרב שניתן לנשיא ולממשלה, הזרוע המבצעת, על חשבון הזרוע המחוקקת, הכנסת. אך בעודי מתבונן בחברי הכנסת, אני בהחלט מסוגל להבין את הדורשים את שינוי שיטת הממשל; אך לא כ"ספין", כפי שמסתמן הפעם, אלא באמצעות דיון רציני שחורג מרצונו של ראש הממשלה לעשות שריר מול ה"עבודה", להעביר תקציב, או להשכיח מהציבור את רפיון ידי האו"ם בלבנון, התחמשותו המחודשת של החיזבאללה, החטופים, וועדות החקירה.

מי הקיצוני כאן?

ישנם חבריי כנסת שמעלים טיעונים מנומקים וצודקים בנוגע לפגמים שקיימים במשטר נשיאותי ואינם מרוצים לחלוטין משילוב הידיים של "קדימה" ו"ישראל ביתנו" בנושא שינוי שיטת המשטר. לעומתם ישנם את אלו שעסוקים בעיקר בלשחרר נאצות לתקשורת. כך לדוגמא לח"כ אבשלום וילן ממר"צ יש בעיה עם פגישותיו של ראש הממשלה עם ליברמן; והוא כבר יודע מדוע תפרוץ האינתיפאדה הבאה. לא בגלל החמאס, הקסאמים, חטיפות חיילים ומהומות ברשות. בגלל ליברמן. וכך, מייד לאחר שהח"כ ממר"צ חובש את הפנים המפחידות שלו ומטיל את האשם בפרוץ האינתיפאדה השנייה בעלייה להר הבית של אריאל שרון, הוא פונה להטיח את אותה אשמה בליברמן באיימו מפרוץ אינתיפאדה שלישית אם תיכנס "ישראל ביתנו" לממשלה. הוא כמובן לא שוכח לשחרר השוואה מופרכת של ליברמן ללה-פן והיידר. אמאל'ה. כדאי שמישהו יעצור אותו לפני שיתחיל לקשור סרטים על האוטו ולענוד טלאי על החזה.

גם לחברו של וילן, חיים אורון, יש בעיה עם האפשרות שליברמן יצורף לקואליציה, ספין או לא ספין. שזה משעשע למדי לאור העובדה שמר"צ לא ממש נמצאת בקואליציה בעצמה, אבל ניחא. הבעיה היא, לדבריי אורון, שליברמן מעולם לא דיבר על "זכויות אדם". טענה מפתיעה למדי לאור העובדה ש"ברית הזוגיות" שליברמן מציב כתנאי לכניסה לקואליציה, היא הכי "זכויות אדם" שאפשר; הבעיה היא שכשח"כ אורון אומר זכויות אדם, הוא מתכוון לפלשתינאים, אולי כדאי שמישהו יזכיר לו ולמפלגה שלו שחוץ מפלסטינים ומאלו המגדירים את עצמם כ"פלסטינים בעלי אזרחות ישראלית" ישנה אוכלוסיות נוספות עם זכויות- אזרחיה הנאמנים של מדינת ישראל יהיו דתם ומוצאם אשר יהיו. כנראה שתוצאות הבחירות האחרונות לא היו תזכורת מספקת למר"צ.

בסוכה של קצב

ומדוע שינוי השיטה נראה כל כך לגטימי? האם ייתכן שהתנהלותו של הנשיא קצב תרמה לעניין? מוסד הנשיאות שלפתע אינו נדמה כייצוגי כל כך? כל אדם הוא חף מפשע עד שהוכחה אשמתו, אבל במטותא, אדוני הנשיא, שחרר קצת מאחיזתך והשעה את עצמך. עדיף מוקדם ממאוחר, ועכשיו כבר די מאוחר למען האמת. אמנם כבודו הוא אדם חביב לכל הדעות, נוח על הבריות שכזה. אך גם אם נאמין שמעולם לא קיימת יחסי מין עם אף אחת מהמתלוננות כפי שאתה טוען, שלא ניצלת את מרותך בכדי להשיג טובות הנאה מיניות, שלא הטרדת מינית, ושכל שמונת המתלוננות טועות; שמזכירתך ניסתה לסחוט אותך מבלי שיהיה לה במה; נאמין לך לה-כ-ל, כבוד הנשיא, אבל בשם אלוהים, אילו אנשים אתה ממנה להיות לך לעזר לאורך כל הקדנציות שלך?

באמת כל הכבוד לאלפי אזרחים הפוקדים את סוכת הנשיא ומפגינים תמיכה לרגל חג הסוכות. שאלה לי אליכם: הבנתי שהתפנו במשכן איזו משרה או שתיים, אולי אחת הבנות, האחיות או האישה צריכות איזה ג'וב, מזכירה, עוזרת אישית, משהו... אה, לא? סתם תהיתי.

***

הממשלה, המורחבת מדי, עדיין לא הספיקה להתמקם סביב לשולחן במשכן הכנסת לאחר הבחירות, וכבר דנים בשינוי שיטת הממשל. הנשיא מטיל מטבע ומודיע על נבצרות כשיש פעילות הדורשת את נוכחותו. חברי כנסת מציירים שפם קטן מתחת לאף כשמישהו לא חושב בדיוק כמוהם. וכל זאת כשמושב החורף עדיין לא נפתח; שנה טובה שתהיה לנו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully