השר ישי: העוני מתפשט ללא הפסק

השר מבטיח להילחם שתקציב 2007 ישקף מלחמה חברתית אמיתית בעוני. ח"כ יחימוביץ': המדינה ממשיכה להזניח את הילדים

30/08/2006

נתוני דו"ח העוני שפורסם היום גוררים תגובות חריפות במערכת הפוליטית.

שר התעשייה והמסחר אלי ישי (ש"ס) אמר, כי "לאחר האירועים בצפון ישראל מנהלת את קרב הבלימה של המלחמה החברתית". לדברי ישי, "אי אפשר להכניס את העוני למקפיא. הוא מתפשט ללא הפסק. אני אלחם על כך שתקציב 2007 ישקף מלחמה חברתית אמיתית בעוני ולא יחביא את הילד הרעב מאחורי כנף מטוס F15. המאבק בעוני הוא לא אופנה, זו דרך, ואני אתמיד בה ללא פשרות בקרב החברתי. העוני ייפול שבוי בידי הממשלה".

לדברי יו"ר הוועדה לזכויות הילד שלי יחימוביץ' (עבודה) הנתון החמור ביותר הוא התגברות העוני אצל ילדים. "המדינה ממשיכה להזניח את הילדים ומסתפקת בסיסמאות ריקות, שעה שהיא ממשיכה לקצץ בחינוך ולהתעלל בשירותי הבריאות לתלמידים ולפעוטות", אמרה יחימוביץ'.

"החמרת העוני היא תוצאה של קיצוץ פרוע בקצבאות הילדים, פגיעה מתמשכת בשירותי חינוך ובריאות לילדים ושוק עבדים שבו הורים עובדים בפרך תמורת שכר זעום ומגדלים ילדים עניים", אמרה יחימוביץ'. "ילד עני ומוזנח ייפול על כתפי המדינה כבוגר, כך שמדיניות זו לא רק לא צודקת אלא גם לא אחראית ולא כלכלית. יש להחזיר את הקצבאות לרמה סבירה, להוסיף תקציבים למשרד החינוך על חשבון תקציב הביטחון וליישם לאלתר את דו"ח שמיר לטיפול בילדים בסיכון".

יו"ר סיעת מרצ ח"כ זהבה גלאון קראה לממשלה שלא לקצץ בתקציב כדי שלא יתווספו למעגל העוני בשנה הבאה אנשים נוספים. לדברי גלאון, "הגיע הזמן למנות שר רווחה בישראל, שידאג לרווחתם של כל אותן אוכלוסיות מוחלשות, שהופקרו ע"י ממשלות ישראל לדורותיהן".

חברה לסיעה ח"כ רן כהן אמר, כי "המדינה עדיין מלקקת את פצעיה מהמדיניות האנטי חברתית של בנימין נתניהו, שלצערי ממשיכה בממשלה הנוכחית". כהן פנה ליו"ר הכנסת שתכנס בדחיפות את המליאה, מפני שלדבריו, "על הכנסת להחליט על מפנה במדיניותה לעבר צדק חברתי".

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי-מפדל) אמר, כי "שוב אנו מקבלים תזכורת על סדרי עדיפויות מעוותים של ראש הממשלה, שהוא גם שר הרווחה, ומי שכיהן בשנים האחרונת כשר התעשייה והמסחר. מתברר שהממשלה הזאת מגלה אימפוטנטיות לא רק בענייני ביטחון. הדבר היחיד שהיא לא מזגזגת בו הוא ניתוק העם מצרכיו".

איום קיומי על החברה הישראלית

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, איציק פרי, טוען כי דו"ח העוני "בנאלי, בלתי מעודכן ובלתי רלוונטי". לדבריו, "ישראל ממשיכה להחזיק בתואר המפוקפק של המדינה המובילה בשיעור העוני בקרב המדינות המתועשות. מי שמבקש להבין עד כמה חמורה התמונה האמיתית יכול היה להיווכח בכך במהלך המלחמה. העניים נשארו מאחור במקלטים, השירותים החברתיים בצפון כרעו תחת עומס הפניות ובצל איומי טילים – וקולו של משרד הרווחה נאלם".

יוחנן שטסמן, מנכ"ל הביטוח הלאומי לשעבר, אמר כי הממשלות השונות לא עשו בשנים האחרונות דבר כדי לצמצם את מספר העניים וכי הקיצוץ בקצבאות החמיר מאוד את מצבם. לדבריו, "הרפומרה במס היטיבה את מצבם של העשירונים העליונים והגבירה עוד יותר את הפערים בחברה". בראיון לקול ישראל, קרא שטסמן למנות לאלתר שר רווחה במשרה מלאה.

עו"ד ערן ויינטרוב, העומד בראש ארגון המזון "לתת", הזהיר שאם בתקציב 2007 לא תיכלל תוכנית לאומית למאבק בעוני ייאלצו העמותות העוסקות בחלוקת מזון וציוד להשבית את פעילותן. לדבריו, גם כיום הן אינן מצליחות לתת מענה לריבוי הצרכים. "בעיית העוני היא איום קיומי על החברה הישראלית לא פחות מהאיום הביטחוני", אמר.

יו"ר "מאיר פנים-כח לתת" ו"ישראל ביחד", דודי זילברשלג, אמר כי "שיתוף הפעולה בין המגזר העסקי הציבורי והשלישי שהציל את העורף במלחמה, הוא הדרך היחידה היום להציל אנשים מחרפת רעב ולקהל על המצוקה שהחריפה מאוד. שיקום הצפון יצליח רק אם מעורבותם של אנשי העסקים הבכירים דוגמת נוחי דנקנר תשולב במאמצי המדינה בשיתוף העמותות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully