וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ח"כים: הנגבי מנע קריאה לחקירה ממלכתית

יעל קישיק

21.8.2006 / 14:53

למרות שרוב חברי ועדת החוץ והביטחון הביעו תמיכה בהקמת ועדה ממלכתית ודרשו לפרסם קריאה רשמית על כך, הנגבי דחה הקריאות

רוב חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת הביעו היום תמיכה בהקמת ועדת חקירה ממלכתית לנושא המלחמה בלבנון. עם זאת, חברי הכנסת שיצאו מהדיון טענו, כי יו"ר הוועדה ח"כ צחי הנגבי, מנע הצבעה על הצהרה לפיה הוועדה קוראת לממשלה לפעול להקמת ועדת חקירה ממלכתית. לדברי הח"כים הנגבי אמר להם כי הקמת ועדת חקירה ממלכתית אינה עומדת על סדר יום הוועדה, ועל כן אי אפשר לפרסם הודעה רשמית של הוועדה הקוראת להקמת ועדה שכזו.

ח"כ הנגבי אמר מצידו, כי נושא הקמת ועדת החקירה הממלכתית כלל לא עמד על סדר יומה של הוועדה, אשר התכנסה לדון בעניין דרכי הפעולה בהן תנקוט ביום שלאחר המלחמה. בתום הדיון הוחלט בוועדה להמתין להחלטת הממשלה בעניין הקמת ועדת חקירה ממלכתית ובהתאם להחלטה זו, תגבש ועדת החוץ והביטחון את המשך צעדיה. לדברי הנגבי, "דנו במה שאנחנו עושים ולא מה תעשה הממשלה, אנחנו לא גוף מייעץ". ח"כ הנגבי הוסיף, כי היתה תמימות דעים בוועדה לפיה אין להטיל את מלאכת החקירה על ועדת החוץ והביטחון כוועדת חקירה פרלמנטרית, משום שהדבר עלול להצטייר כצעד פוליטי.

עם זאת, הוועדה דנה במספר נושאים אותם יבדקו ועדות המשנה של ועדת החוץ והביטחון, גם אם תוקם ועדת חקירה ממלכתית וזאת, על מנת לפקח על התחקירים השונים הנעשים בדרג הצבאי והמדיני בעקבות המלחמה. הנושאים בהם תידון ועדת המשנה הם רבים ומגוונים ועוסקים ברובם בהסקת מסקנות לעתיד.

אחד הנושאים החשובים שיידונו בוועדות המשנה הינו הרחבת הפעולה הקרקעית, זמן קצר לפני קבלת ההחלטה במועצת הביטחון על הפסקת האש. כמו כן יידונו נושאים כמו: אפקטיביות התקיפה האווירית, עיתוי הכניסה הקרקעית ללבנון, המחסור באספקת מזון לחיילי המילואים בשטח, הצטיידות באמצעי מיגון טנקים, המידע המודיעיני שקדם למבצע וזה שהתקבל תוך כדי המלחמה, עיתוי גיוס המילואים, פעילות חיל האוויר, אפקטיביות הסגר הימי והאווירי וההתקפה הארטילרית ובדיקת מערך המסוקים ומערך הדוברות של צה"ל. גורם בוועדה הגדיר את נושאי הבדיקה כ"מבט צופה לעתיד".

ביילין: הממשלה לא תוכל להתעלם מדברי הוועדה

ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפדל) אמר: "קרה דבר מוזר מאוד בוועדה. היא התכנסה והביעה רוב גורף להקמת ועדת חקירה ממלכתית, אבל הוא לא בא לידי ביטוי". לדברי איתם, "גודל השבר הוא כזה שמחייב ועדה כזו, שרק היא מסוגלת, כמו ועדת כהן וועדת אור, להגיד לשר ללכת הביתה". ח"כ יוסי ביילין (מרצ) הדגיש, כי "ועדת החקירה הממלכתית הוקמה בעצם הדיון היום בו היתה כזו תמיכה גורפת של חברי ועדת החוץ והביטחון בהקמת ועדה שכזו. הממשלה לא תוכל להתעלם מדבר כזה ועל כן הוועדה תקום".

ח"כ שטייניץ (ליכוד) אמר, כי אין מנוס מהקמת ועדת חקירה ממלכתית, וכי על החקירה להיות רצינית ולכלול הפקת לקחים משמעותית. "במוקדם או במאוחר ממילא תקום ועדה כזו, דבר שלא ימנע מוועדת החוץ והביטחון לבדוק את הלחימה", הוסיף. עמיתתו לסיעה ח"כ לימור לבנת אמרה, כי "ועדת חקירה ממלכתית היא הפורום היחיד בו ניתן יהיה לחקור לעומק את המלחמה בצפון. ועדת החוץ והביטחון צריכה להתמקד בהכנות לסיבוב הבא".

ח"כ עמי איילון (העבודה) אמר, כי "חייבת לקום ועדת חקירה ממלכתית כי אין למדינה שום דרך אחרת לבדיקה או להסקת מסקנות מהמלחמה". לדבריו, "כך גם אנשי צבא וגם מדינאים יזכו לאותו דין ואין הבדל ביניהם".

ח"כ רן כהן (מרצ) אמר, כי ועדת חקירה ממלכתית היא "הכלי היחיד שיכול לחקור את המלחמה על כל רבדיה".

בין המתנגדים להקמת הוועדה בולטים שלושה ח"כים מקדימה: עתניאל שנלר, צחי הנגבי ושלמה ברזניץ. ח"כ שנלר אמר כי "ועדת חקירה ממלכתית תסרס את היכולת לקבל תשובות נכונות, מאחר ובמקרה כזה הרמטכ"ל וקברניטי המדינה יוכלו להגיע עם עורכי דין". לדבריו, "הפרלמנט הוא זה שצריך לבקר את הדרג המדיני ולכן צריך לבדוק את הדברים באמצעות ועדות המשנה של ועדת חוץ וביטחון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully