וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביקורת על ועדת הבדיקה שהקים פרץ

17.8.2006 / 0:02

גורמים פוליטים וצבאיים הביעו תמיהה על מינוי ליפקין-שחק ליו"ר הוועדה, שכן הוא שימש כיועץ לפרץ בזמן המלחמה

במערכת הפוליטית מיהרו לבקר את החלטתו של שר הביטחון עמיר פרץ להקים וועדת בדיקה פנימית של מערכת הביטחון לבדיקת תפקודה במלחמה בלבנון. גם מקורות ביטחוניים הביעו תמיהה על
מינויו של אמנון ליפקין-שחק, שהיה חבר בצוות יועצים חיצוני של פרץ במהלך המלחמה ולפניה, לבדוק את תפקוד המערכת. לדבריהם, העובדה שפרץ ממנה את הוועדה מסכלת את האפשרות שגם תפקודו יעמוד לבחינה. הם הבהירו כי יש צורך בוועדת חקירת ממלכתית, בראשות שופט, לבדיקת מהלך המלחמה.

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי-מפדל ח"כ אורי אריאל אמר כי "הוועדה של עמיר פרץ היא בגדר בריחה מאחריות ויריקה בפרצוף הלוחמים". לדבריו, "הציבור בכלל והחיילים שלחמו, בפרט, דורשים חקירה אמיתית שתכלול את הדרג המדיני ובכללו ראש הממשלה ושר הביטחון. הוועדה הנוכחית לא תעשה זאת".

יו"ר מרצ יוסי ביילין אמר כי "שום ניסיון של פרץ להקים ועדה פנימית לא יתקבל כתחליף לוועדת חקירה ממלכתית שתבחן את ההיבטים המדיניים, הצבאיים והחברתיים של מלחמת לבנון השנייה". לדבריו, "אמנון ליפקין שחק הוא מינוי מצוין כחבר בוועדת חקירה ממלכתית שתקום לאחר שהממשלה תעשה את כל השמיניות באוויר כדי למנוע אותה". גם יו"ר הסיעה ח"כ זהבה גלאון ביקרה את ההחלטה ואמרה כי "לא ייתכן שהשר שהוא בין האחראים למחדלים הביטחוניים הקשים, הוא זה שממנה ועדה שאמורה לחקור גם אותו. לדבריה, "הקמת הוועדה היא ניסיון לסיכול ממוקד להקמת ועדת חקירה ממלכתית שצריכה לחקור גם את הדרג הצבאי וגם את הדרג המדיני".

ח"כ דני יתום מהעבודה בירך את שר הביטחון עמיר פרץ על ההחלטה אך אמר כי אין די בה: "יש להקים וועדת חקירה חיצונית לצה"ל ולמערכת הביטחון". עוד אמר יתום שרק וועדה כזו תוכל לבדוק את כל העניינים לזכות באמון הציבור.

יו"ר סיעת הליכוד ח"כ גדעון סער אמר כי "שר הביטחון המעורב כל כולו בנושא אינו ראשי לקבוע את מסגרת החקירה, היקפה ואת הרכב הגוף החוקר". לדבריו, "בעיקר אין הוא יכול לצמצם את החקירה לצה"ל בלבד ולהוציא את הדרג הפוליטי מחוץ לתחום החקירה ואף לקבוע את הרכב הוועדה". עוד אמר ח"כ סער, כי יו"ר הוועדה אמנון ליפקין שחק, השתתף, לפי פרסומים בתקשורת, בפורום התייעצויות שקיים שר הביטחון עצמו בזמן המלחמה. ח"כ סער הוסיף, כי "מהלכו של פרץ מצביע על הצורך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית שאת הרכבה יקבע נשיא בית המשפט העליון כגורם בלתי תלוי ולפי סמכותו בחוק ועדות חקירה".

מאיר אינדור, מנכ"ל ארגון נפגעי הטרור אלמגור, פנה במכתב לפרץ, בו הוא מחה בתוקף על החלטתו למנות ועדת בדיקה. במכתב מציין אינדור כי "האישים שבחרת הינם מזוהים עם המחנה הפוליטי שלך. חלקם אף שימשו אותך כיועצים אישיים בזמן המלחמה. אנו מבקשים ממך לבטל את ההחלטה, או לחליפין דורשים ממך להשעות את ביצועה למשך 48 שעות כדי לאפשר לנו לעתור לבג"ץ נגדה... בהחלטתך יש משום ציניות וזילזול בציבור והיא מעבירה מחשבות נוגות לגבי האמינות של מי שמחזיק בהגה הביטחוני בשעה זו. על פי מיטב הייעוץ המשפטי שקיבלנו, אנו קוראים למפקדי וחיילי צה"ל שלא לשתף פעולה עם ועדת החקירה, עד לבחינת הצעד על משמעויותיו החוקיות."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully