וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מזוז: אין מקום לפתוח בהליכים משפטיים נגד חלוץ

יעל קישיק

16.8.2006 / 18:53

גם סגנו של חלוץ ושר הביטחון מביעים בו אמון, אך ח"כים רבים זעמו היום על ההתנהלות של הרמטכ"ל בוועדת חוץ וביטחון

מלשכת היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז נמסר, כי פרשת מכירת המניות על ידי הרמטכ"ל ערב המלחמה בלבנון היא "סוגיה ציבורית". הדברים עולים ממכתב התשובה של לשכת מזוז למכתבו של ח"כ זבולון אורלב, שביקש לבדוק את הנושא והאם היה כאן ניצול לרעה של כוח המשרה והפרת אמונים. בכמתב נכתב כי "לא נראה שהמתואר בפנייתך עולה כדי עבירה על חוק ניירות ערך וזאת נוכח הגדרת מידע פנים בחוק. כמו כן, ספק אם הדברים עולים לכדי עבירה פלילית אחרת. מכל מקום, נראה שמדובר בסוגייה שמיקודה בהיבט הציבורי וראוי שהדברים יתבררו בזירה הציבורית ולא במישור המשפטי".

שר הביטחון עמיר פרץ הביע היום תמיכה ברמטכ"ל דן חלוץ. בהודעה שפירסם פרץ, טען השר כי חלוץ פועל בנאמנות למדינת ישראל ובמסירות לביטחון חייליה. פרץ הוסיף, כי הוא מאמין שמעיניו של הרמטכ"ל מופנים כל העת ללחימה ולהשלמת המשימות המוטלות על צה"ל.

גם סגנו של חלוץ, האלוף משה קפלינסקי, גיבה את הרמטכ"ל, ואמר כי "לא היה דופי בפעילות הרמטכ"ל". קפלינסקי אמר בראיון לגלי צה"ל כי הוא "מכיר את הנתונים האמיתיים של מה עשה הרמטכ"ל באותן שעות של תחילת הלחימה, ובחודש המלחמה אחר כך, ואין לי ולו טענה אחת כלפיו". עוד אמר קפלינסקי כי הרחבת הפעולה אחרי החלטת מועצת הביטחון על הפסקת האש, במהלכה נהרגו 33 חיילים, הייתה מוצדקת.

האלוף קפלינסקי אמר בקול ישראל, כי שהה לצד הרמטכ"ל מן השעות הראשונות שבהן התבררה תמונת האירוע בגבול הצפון. לדבריו דן חלוץ היה מקצועי, ממוקד בקבלת החלטות ואף התפנה לעודד מפקדים שהיו נסערים לאחר האירועים בצפון. על פי קפליסנקי, מאז חטיפת החיילים עסק הרמטכ"ל סביב השעון בהובלת צה"ל אל מול האתגרים. "אני מאוד מקווה שחלוץ לא יחליט להתפטר", סיכם האלוף, "יש לנו עוד משימות קשות וימים קשים. אני מקווה שהרמטכ"ל ימשיך להוביל אותנו".

הנגבי גינה המתקפה על הרמטכ"ל

הרמטכ"ל דן חלוץ עזב את הדיון בוועדת חוץ וביטחון בשלב השאלות של חברי הכנסת, ולא אפשר להם לשאול אותו שאלות בנוגע לתיק ההשקעות שמכר שלוש שעות לאחר חטיפת החיילים בגבול לבנון. ח"כ צבי הנדל (איחוד לאומי-מפדל) אמר בתגובה לדיון בוועדת חוץ וביטחון היום, כי הוא הופתע מאוד מכך שהרמטכ"ל "עיוות את הדיון כך שכל הדיון בוזבז", וכאשר הגיעו לשלב הדיון עם חברי הכנסת אמרו הרמטכ"ל ויו"ר הוועדה צחי הנגבי שראש הממשלה מחכה לרמטכ"ל. הנדל הוסיף כי "מדהים שבדיון שאנחנו מסכמים בו חודש קשה מאד, ושעלו בו הרבה שאלות, הרמטכ"ל קם והולך. מדובר בצירוף מקרים מדהים".

ח"כ יוסי ביילין (מרצ) אמר: "זאת פעם ראשונה שאני יוצא ככה מישיבה. מגיעים אנשים בכירים מהצבא, נותנים את כל הדיווחים וכשמגיע תורנו לשאול - הרמטכ"ל יוצא. אני מאד מקווה שזה לא נעשה בכוונה, יש הרבה שאלות שעולות, שצריכות להגיע לוועדת חקירה ממלכתית. אני חושב שאין מניעה לכך, כי אין כלים אחרים לשאול את השאלות.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון בכנסת, ח"כ צחי הנגבי, הביע בפתח ישיבת הוועדה הבוקר הסתייגות מ"המתקפה האישית והמאוסה שהרמטכ"ל נתון בה ביממה האחרונה". הנגבי אמר, כי אין מנוס מהתחושה ש"התפתחה אצלנו תרבות של חריצת דין, שאולי מאפיינת את צרפת של הגיליוטינות אבל לא את החברה שלנו". הוא שיבח את הרמטכ"ל חלוץ כ"אדם עתיר זכויות שתרם לביטחון ישראל". בראיון שהעניק לגלי צה"ל לפני כן, הוסיף הנגבי כי הוא חש את אותה גישה של "חריצת דין" על בשרו שלו.

הנגבי דחה את טענות השרים לגבי התחמקות הרמטכ"ל משאלות השרים, ואמר כי הרמטכ"ל השתתף בישיבת הוועדה במשך שלוש שעות, כפי שנקבע מראש, ובחלקה הראשון ענה לכל שאלות חברי הוועדה. הנגבי הבהיר כי לאחר מכן הרמטכ"ל חייב לעזוב את הדיון, ועל כן טענות של התחמקות אינן נכונות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully