וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המבקר: לאסור על הרמטכ"ל לבצע פעולות בתיק ההשקעות

צבי זרחיה

16.8.2006 / 7:04

לינדנשטראוס: "ראוי לשקול החלת הכללים העיקריים למניעת ניגוד עניינים גם על בעלי תפקידים בכירים נוספים"

האם התנהג הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ כסוחר במידע פנים בעת שהורה למכור את תיק המניות שלו, שלוש שעות לאחר חטיפת החיילים בגבול הצפון ושעות אחדות לפני התלקחות המלחמה בצפון? חוק ניירות ערך אמנם אינו כולל את הרמטכ"ל כבעל תפקיד שעלול להימצא בניגוד עניינים בעת השקעותיו בניירות ערך, ואולם לדעת מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, יש להחיל כללים כאלה על ראש המטה הכללי בצה"ל.

לינדנשטראוס סבור כי יש לחייב את הרמטכ"ל להעביר את ניירות הערך שלו לניהול בנאמנות עיוורת, כפי שמחויבים ראש הממשלה ושרי הממשלה. בתשובה לשאלת TheMarker מסר לינדנשטראוס כי הוא בדעה ש"ראוי לשקול החלת הכללים העיקריים למניעת ניגוד עניינים, כולל העברת ניירות ערך לנאמנות עיוורת כפי שהכללים מחייבים את השרים ואת ראש הממשלה, גם על בעלי תפקידים בכירים נוספים כמו הרמטכ"ל".

"מעריב" חשף אתמול כי חלוץ מכר את תיק ההשקעות שלו, בשווי 120 אלף שקל, שלוש שעות לאחר חטיפת החיילים בגבול הצפון. החיילים נחטפו ב-12 ביולי בשעה 9:00 בבוקר, ואילו סמוך ל-12:00 פנה חלוץ לסניף בנק לאומי שבלב דיזנגוף וביקש למכור את תיק ההשקעות שלו. באותו יום צנחה הבורסה ב-4.2%, ולמחרת צנחה ב-4.2% נוספים. גם ביום המסחר השלישי שלאחר פתיחת המלחמה החלה הבורסה בצניחה של 4.5%, אך יום המסחר הסתיים בעליות. בבנק לאומי שררה אתמול מבוכה קשה בעקבות חשיפת הפרטים על פעולותיו הפיננסיות של הרמטכ"ל, והנהלת הבנק הורתה לבצע בדיקה כדי לגלות אם ההדלפה היתה מתוך הבנק.

"נכון שחיסלתי את התיק ב-12 ביולי, אבל אי אפשר לעשות קישור בין זה ובין המלחמה. באותה שעה לא צפיתי ולא חשבתי שתהיה מלחמה", אמר הרמטכ"ל בתגובה על הפרסום. במערכת הפוליטית והצבאית עוררה הידיעה סערה גם בשל העובדה שחלוץ בחר לטפל בענייניו הכספיים במועד כה קריטי להתנהלות הצבאית בצפון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully