וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתרחבת שערוריית האופציות באפל

4.8.2006 / 9:50

מסרה על דחיית פרסום תוצאותיה הרבעוניות. תערוך מחדש דו"חותיה הכספיים החל משנת 2002

יצרנית המחשבים אפל (סימול AAPL) הודיעה אתמול, כי חשפה, במסגרת בדיקה פנימית שערכה, ראיות נוספות הנוגעות לאי סדרים הקשורים לתוכניות הקצאת אופציות למניות. החברה הזהירה, כי ייתכן שתיאלץ לערוך מחדש את דו"חותיה הכספיים החל מספטמבר 2002. אפל, המייצרת את מחשבי מקינטוש ואת נגן המדיה הפופולרי אייפוד (iPod), מסרה כי עקב כך תדחה את פרסום תוצאותיה הכספיות לרבעון האחרון.

אפל, המפעילה גם את חנות המוסיקה המקוונת אייטיונס (iTunes), היא אחת החברות הבולטות שאליה הגיעה שערוריית האופציות ששוטפת לאחרונה את וול סטריט.

בסוף חודש יוני חשפה אפל אי סדרים בתוכנית הקצאות האופציות שלה לאחר שחקירה פנימית שערכה גילתה אי סדרים במענקי אופציות על מניות ב-2001-1997, בהם מענק אופציות בעייתי למנכ"ל, סטיב ג'ובס. אפל הדגישה באותה עת, כי המענק שניתן לג'ובס בוטל במארס 2003 והוא לא הפיק ממנו רווח כספי. אפל אמרה אז, כי מינתה ועדת דירקטורים חיצוניים לחקור את הפרשה.

בחודש שעבר דיווחה אפל על גידול של 48% ברווחיה הרבעוניים הודות למכירות מוגברות של מחשבי מקינטוש ונגני אייפוד. החברה רשמה ברבעון רווח נקי של 472 מיליון דולר או 54 סנט למניה על הכנסות של 4.37 מיליארד דולר, גידול של 24% לעומת התקופה המקבילה.

שורה ארוכה של חברות, בהן אם סיסטמס, קומברס ומרקורי הישראליות, הסתבכו בצורה זו או אחרת בשערוריות אופציות, ורשות ני"ע בארה"ב (SEC) פתחה עד כה בחקירות רשמיות ובלתי רשמיות נגד יותר מ-80 חברות בוול סטריט סביב מדיניות בקדייטינג.

חברות רבות נוהגות לחלק אופציות לעובדים ולמנהלים כהטבה, וגם כתמריץ לעובד לדאוג לכך שמחיר מניית החברה יעלה. עובדים ומנהלים מקבלים אופציות רכש (call), המאפשרות להם לרכוש את המניה במחיר הנקוב באופציה - מחיר המימוש. מחיר המימוש נקבע לפי מחיר המניה ביום שבו מקצה מועצת המנהלים של החברה את האופציות. אם מחיר המניה עולה ביחס למחיר המימוש, העובד יכול לממש את האופציה, לקנות את המניה במחיר המימוש ולמכור אותה ברווח.

ניתוח שפירסם "וול סטריט ג'ורנל" לפני כמה חודשים העלה את החשד, כי מועצות המנהלים בחברות לא קבעו את מחיר המימוש באופציות שחילקו למנהלים לפי מחיר המניה בתאריך שבו הוחלט על הענקת האופציה, אלא לפי מחיר מניה נמוך במיוחד, מתאריך מוקדם יותר. בדו"חות החברה ניתן לשנות את תאריך הקצאת האופציות לאותו תאריך מוקדם.

תרגיל מעין זה, המכונה backdating, מבטל את הערך של האופציה כתמריץ לעובד או למנהל לפעול למען העלאת מחיר מניית החברה משום שמחיר המימוש של אופציות נמוך מראש ממחיר המניה האמיתי. כך, הרווח של המנכ"ל מובטח. לחברות מותר אמנם לתגמל את מנהליהן, אך אסור להן לעשות זאת ללא ידיעת בעלי המניות.

במהלך מתוחכם אף יותר, שהיום מכונה Spring Loading ובעבר כונה "עיתוי הקצאה אופורטוניסטי", מוקצות אופציות זמן קצר לפני שהחברה משחררת מידע הצפוי להזניק את מחיר המניה. בניגוד לבקדייטינג, האופציה מוקצית במחיר מימוש השווה למחיר המניה בבורסה, אך הבכירים יודעים כי ברגע שישחררו את המידע לשוק, מחיר המניה יקפוץ והאופציות ייכנסו עמוק לתוך הכסף.

ה-SEC החמירה בחודש שעבר את דרישות הדיווח מחברות בורסאיות בארה"ב על תמחור ועיתוי הקצאת אופציות למנהלים במסגרת ניסיונותיה לשים קץ לתופעות ה-Backdating וה-Spring Loading.

התקנות החדשות שאישרה בחודש שעבר ה-SEC, מסמנות את השינוי הנרחב הראשון מזה 14 שנה בדרישות הדיווח על חבילות שכר של מנהלים בכירים בחברות בארה"ב. ההחלטה על התקנות החדשות, שאותה הוביל יו"ר ה-SEC, כריסטופר קוקס, התקבלה פה אחד.

"הרשות לני"ע מעוניינת לדאוג לענייניהם של בעלי המניות ולהבטיח חשיפה נאותה", אמר קוקס. "התקנות החדשות מספקות מנגנוני הגנה איתנים וחדשים נגד תופעות של תארוך אחורה ושל עיתוי הקצאה אופורטוניסטי (Spring Loading)".

במסגרת התקנות החדשות, יידרשו חברות לדווח האם תזמון הקצאת האופציות נעשה באופן שמתואם עם פרסום מידע פנימי בעל חשיבות, ולהסביר מדוע מחירי המימוש אינם תואמים את מחיר המניה במועד ההקצאה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully