וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברי ועדת החינוך יעתרו על אי יישום חוק השילוב

יעל קישיק

31.7.2006 / 18:29

15 חברי הוועדה יגישו עתירה לבג"ץ נגד הממשלה בעקבות אי העברת המימון לשילוב ילדי החינוך המיוחד בחינוך הרגיל

15 חברי ועדת החינוך של הכנסת מתכננים להגיש עתירה לבג"ץ נגד הממשלה בשל אי יישום חוק השילוב במוסדות החינוך. חוק השילוב, שנכנס לתוקף לפני ארבע שנים, קובע כי ילדים בעלי צרכים מיוחדים יוכלו להשתלב בחינוך הרגיל. עם זאת, בדיון שערכה היום הוועדה בנושא עלה, כי הורה שאינו בעל אמצעים מספיקים, לא יכול לשלב את ילדו בעל הצרכים המיוחדים בחינוך הרגיל.


כיום, ילד בעל צרכים מיוחדים, הלומד בחינוך המיוחד, מקבל סל שירותים רחב הכולל כיתה קטנה, צוות חינוכי גדול וטיפולים פרא-רפואיים. השירותים ממומנים על ידי המדינה. עם זאת, כשהילד עובר מהחינוך המיוחד לחינוך הרגיל, הוא מאבד רבים מהשירותים, והמדינה מממנת לו חלק קטן בלבד. כך, הורים הבוחרים לשלוח את ילדיהם לחינוך הרגיל נאלצים להשלים מכיסם את השירותים הללו, בעלות של עד 10,000 שקלים בחודש.

עוד עלה בדיון, כי בעוד שבשנת הלימודים תשס"ה הוחלט על תוספת בתקציב משרד החינוך של 100 מיליון שקלים לצורך תכנית השילוב, ותוספת של 30 מיליון שקלים מדי שנה עד לשנת הלימודים תש"ע, משרד האוצר לא העביר את הכסף למשרד החינוך, משום שמשרד החינוך לא הגיש עד כה את תוכניתו לשילוב התלמידים בעלי הצרכים המיוחדים בחינוך הרגיל.

יו"ר הוועדה ח"כ מיכאל מלכיאור הגיב בתדהמה על הדברים ואמר, כי "זו שערורייה שלא נעבור עליה לסדר היום". לדבריו, "הילדים לא יפסיקו לגדול עד שהוועדות יסיימו את עבודתן. איני מוכן לקבל את העובדה שתקצוב משרד החינוך ליישום חוק השילוב, עומד על 40 מיליון שקלים בלבד, בעוד שבג"ץ קבע מינימום של 120 מיליון שקלים לשם כך".

ח"כ זבולון אורלב הצטרף לדברים ואמר, כי "השיקול הסמוי של משרד האוצר הוא שהורים בעלי אמצעים, ישלחו את ילדיהם לשילוב בחינוך הרגיל, וישלמו מכיסם את השירותים המגיעים להם בדין מהמדינה. זאת, למרות החוק רצה לאפשר שילוב שיוויוני לכל הילדים ללא קשר למצבם הכלכלי, כדי לתת להם סיכוי טוב יותר להשתלבות בבגרותם בחברה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully