פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   ארס עקרבים מסייע בטיפול בגידולי מוח

   מחקר חדש מראה כי ארס עקרב מלאכותי, בתוספת יוד רדיואקטיבי, עשוי להיות יעיל בטיפול בחולי סרטן המוח

   במחקר שנערך במרכז הרפואי ארז-סיני בקליפורניה התגלה כי גרסה מלאכותית של ארס עקרב, בתוספת יוד רדיואקטיבי, עשויה להיות טיפול משלים נגד סוג אלים במיוחד של גידולי מוח. על פי המחקר, שפורסם בכתב העת לאונקולוגיה קלינית, יתכן שהטיפול יהיה יעיל גם עבור סוגים אחרים של סרטן.

   TM-601 הוא חומר סינתטי הדומה בתכונותיו הכימיות לפפטיד (תרכובת כימית של שתי חומצות אמינו או יותר) המצוי בדרך כלל בארס של העקרב הישראלי הצהוב, ומסוגל, בניגוד לחומרים אחרים, לעבור ממחזור הדם לתאי המוח. בניסוייהם, השתמשו החוקרים בחומר זה כנשא של יוד רדיואקטיבי לחלל שנצר במוחם של חולי סרטן המוח שעברו ניתוח להסרת החלק הארי של הגידול.

   החומר נבדק בניסוי בטיפול אפשרי להסרת תאי גידולים דבקיים שנותרו במוח החולים לאחר הניסוי. על אף ההתפתחות בטיפולי קרינה, כימותרפיה ושילובם עם ניתוחי הסרת גידול, טרם הצליחו הרופאים להביא לשיפור באורך חייהם של מנותחים אשר סבלו מגידול דבקי: רק 8% מהם חיים יותר משנתיים אחרי הטיפול הניתוחי ורק 3% שורדים חמש שנים או יותר.

   ב-BBC דווח כי הטכניקה נוסתה על ידי 18 חולים, כשבועיים אחרי הטיפול הניתוחי. רוב החומר הרדיואקטיבי התנדף אחרי 24 שעות, מה שנותר ממנו התרכז בחלל אשר נוצר במוח עם הסרת הגידול. הדבר הוכיח כי התרופה נקשרת לתאים הסרטניים. שניים מהמטופלים, אשר צפי ההישרדות שלהם היה 27 שבועות, זכו לחיות כ-35 חודשים אחרי הטיפול.

   ראש החוקרים ד"ר אד ממלק אמר ש"אנו משתמשים בTM-601 בעיקר כנושא של החומר הרדיואקטיבי, למרות שהתוצאות מראות שהחומר גם מאט את קצב ההתפשטות של התאים הסרטניים". אד יונג מהמרכז הבריטי לחקר הסרטן אומר כי "טיפול בסרטן מוח באמצעות ארס עקרב רדיואקטיבי נשמע כמו מדע בדיוני, אבל המחקר הראשוני מראה שהטכניקה בטוחה ובעלת פוטנציאל. עתה, מחקר בהיקף גדול יותר צריך להיעשות על מנת לבדוק כמה יעיל הטיפול". הוא הוסיף כי "הטיפול מראה עד כמה גישות החוקרים לטיפול הן מגוונות וגאוניות".