וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קדימה עיכבה חוק פיצוי לעובדים בשל המצב

יעל קישיק

25.7.2006 / 14:56

ועדת הכנסת היתה אמורה לאשר הצעת חוק לעיגון פיצוי לעובדים ולמעסיקים. קדימה העדיפה להמתין להסכם בין האוצר למעסיקים

ועדת הכנסת החליטה היום פה אחד לאפשר לממשלה, להסתדרות ולמעסיקים זמן התארגנות כדי להגיע להסכמה ולתת פתרון הולם ומיידי לעובדים ולמעסיקים בשל המצב הביטחוני המיוחד.

ההחלטה באה לאחר שהוועדה דנה בהצעת החוק הפרטית שהגישו ח"כ עמי איילון (עבודה) ויורי שטרן (ישראל ביתנו) הקובעת שהממשלה תפצה את המעסיקים על הוצאות השכר ועל הפסד ההכנסות על רקע ירי הקטיושות ובהצעת חוק דומה שהגיש שר התמ"ת אלי ישי. הצעתו של השר ישי לא מעגנת פיצוי ממשלתי למעסיקים. הוועדה היתה אמורה לאשר היום את העברת שני החוקים להצבעה מהירה במליאת הכנסת, על אף תקופת הפגרה.

במהלך הדיון פרץ ויכוח סוער בין חברי הוועדה לבין יו"ר הקואליציה אביגדור יצחקי (קדימה), אשר ביקש לדחות את העברת הצעות החוק להצבעה במליאת הכנסת. זאת, על רקע השיחות המתנהלות מזה מספר ימים בין נציגי האוצר, ההסתדרות והמעסיקים ותמיכת סיעות העבודה והגימלאים בהצעה. בתום ויכוח ממושך קבעה יו"ר ועדת הכנסת רוחמה אברהם, כי הוועדה תתכנס תוך שעתיים, לאחר שיתקיים דיון עם שר האוצר ונציגי ההסתדרות. נציגי האופוזיציה בדיון, ובראשם ח"כ גדעון סער (ליכוד) האשימו את ח"כ אברהם בשימוש פוליטי במעמדה כיו"ר ועדה. יצויין, כי גם ח"כ יצחקי הוא בין החותמים על הצעת החוק של איילון ושטרן.

בישיבה השנייה, כאמור, אישרו חברי הוועדה את ההסכם שגובש בין נציגי הקואליציה השונים במסגרתו הוחלט שבמידה והצוותים המתדיינים לא יגבשו הסכמים עד סוף השבוע, תתכנס הוועדה שוב ביום ראשון על מנת לאחד את שתי הצעות החוק ולאשר מיד את העלאתן לשלוש קריאות במליאת הכנסת. ח"כ איילון עדכן, כי הצוותים צפויים להיפגש כבר היום אחר הצהריים והדיונים יתקיימו עד לערב יום שישי הקרוב. יו"ר הכנסת דליה איציק הסכימה עקרונית לכינוס מיוחד של המליאה בפגרה על מנת לאשר את החוקים במידה שלא יתגבש הסכם.

ח"כ איילון הבטיח למשוך את הצעת החוק הפרטית שהגיש, במידה שיתגבש הסכם והוסיף, כי לטעמו עדיף להגיע כעת להסכם זמני ובהמשך לפעול לחקיקה אשר תעגן במקרים עתידיים פיצויים לעובדים ולמעסיקים.

מהאוצר נמסר אתמול, כי סוכם עקרונית שהממשלה תעביר למעסיקים את הפיצויים בגין העדרות עובדים, כך שכל העובדים בצפון יקבלו את שכר חודש יולי במועד. נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר בתום הישיבה אתמול, כי הפיצוי יינתן "בכל האזורים שבהם ניתנו הנחיות לרדת למקלטים", בגין הימים שבהם ניתנו ההנחיות. עם זאת, לדבריו עדיין לא סוכם האם הפיצוי יחול על מלוא השכר, והאם הממשלה תממן את כולו, או שגם המעסיקים ישתתפו במימון, כדרישת האוצר. מחר ייפגשו הצדדים פעם נוספת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully