וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממשלה אישרה את הסכם נכסי בז"ן

שרון קדמי

23.7.2006 / 17:16

אישור זה יאפשר להשלים את מהלך פיצול והפרטת בתי הזיקוק. על הזוכה במכרז נאסר לשנות ייעוד המקרקעין ללא אישור המדינה

למרות המחלקות השונות, אישרה היום הממשלה ברוב של 18 שרים תומכים מול שלושה מתנגדים את הסכם נכסי בז"ן. אישור זה יאפשר להשלים את מהלך פיצול והפרטת בתי הזיקוק, כאשר ראשון להימכר הוא בית הזיקוק באשדוד כבר בימים הקרובים. במסגרת ההחלטה, שולבו הערת שר התשתיות הלאומיות, מינהל מקרקעי ישראל והיועץ המשפטי לממשלה, לפיה שינוי ייעוד במקרקעין יהיה טעון אישור החשב הכללי באוצר, משרד התשתיות ומינהל מקרקעי ישראל.

הסכם הנכסים עורר מחלוקת בין משרדי האוצר לגורמים במשרד המשפטים. המחלקה המשפטית באוצר סבורה, כי יש להעניק לרוכש את הזכות המלאה בנכסי בז"ן לצמיתות. חלק מהגורמים במשרד המשפטים, לעומת זאת, לא היו מוכנים להעביר את נכסי המדינה לצד שלישי ואף אמרו, כי ניתן להאריך את החכירה שלהם ל-99 שנים, אך לא להעביר את הקרקע והנכסים. מנגד נטען, כי אם כך יתבצע, אזי שמדובר בהפרטה "בכאילו", שבה למעשה לא נעשה דבר פרט ל"הפרטת העובדים". המחלוקת מנעה את אישור הסכם הנכסים והיתה עלולה להביא לדחיית המכרז בזמן בלתי מוגבל. היועץ המשפטי לממשלה החליט בשבוע שעבר, לאחר דיון, לאמץ את המהלך לאחר שיושלמו כל הבדיקות הכלכליות בנושא.

על פי ההסכם שאושר בממשלה, ייאסר על הזוכה במכרז בז"ן לשנות את ייעוד המקרקעין ללא אישור המדינה. בדרך זאת יובטח, כי אם יתפנו חלק מהמקרקעין הנמצאים בבז"ן לשימוש אחר, לא יהיה ניתן יהיה לעשות בהם שימוש אלא אם כן יתקבל לכך אישור מראש. התוספת נועדה להבטיח, כי אם למשל יהיו פיתוחים טכנולוגיים שעשויים לצמצם את השטח הדרוש לפעילות, הדבר לא יהפוך "להזדמנויות נדל"ניות". עם זאת, בניגוד למגמה עולמית של פיתוחים טכנולוגיים המצמצמים שטחים, בעולם בתי הזיקוק התופעה הפוכה. זאת, מאחר שנדרש לבתי זיקוק שטח נוסף כדי לעמוד בדרישות ההולכות ומחמירות בנושאי איכות סביבה. עמדה זו, יחד עם "צו האינטרסים החיוניים" לבז"ן, עשויה להבטיח את האינטרסים של המדינה בקרקעות ונכסי בז"ן.

מועד הגשת ההצעות נדחה בשבוע והוא נקבע ל-31 ביולי בשעה 10:00 בבוקר. לפי שעה, מתמודדות במכרז ארבע חברות הדלק הגדולות: פז, דלק, סונול ודור-אלון. שווי בית הזיקוק באשדוד נע על פי הערכות השונות בין 500-250 מיליון דולר. השלב הבא הוא מכירת בית הזיקוק בחיפה דרך הבורסה על ידי הנפקת מניות, תהליך שכבר הוחל בו ברשות החברות הממשלתיות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully