וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ני"ע מערערת על ההחלטה למנוע את הדחת רביד

עודד ארבל

20.7.2006 / 16:22

הרשות ביקשה להדיח את גבי רביד מניהול "פסגות-אופק" בשל מעורבותה בפרשת טובות הנאה ליועצי השקעות בבנק לאומי

הרשות לניירות ערך בראשות משה טרי המשיכה אתמול במאמציה להדיח את גבי רביד, מנכ"לית קבוצת קרנות הנאמנות הגדולה בישראל, פסגות-אופק. רשות ני"ע הגישה לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט לקבל את בקשתה של רביד לצו מניעה כנגד הדחתה.

הכל התחיל לפני כחודש, כאשר הרשות התנתה את האישור למכירת פסגות-אופק - שהיתה בבעלות בנק לאומי - לקרן הגידור הזרה "יורק" בכך שרביד וסגנה, דני זילביגר, לא ימשיכו לנהל את הקבוצה. התנאי התמוה משהו של הרשות בא בעקבות החלטה עקרונית של הפרקליטות להגיש כתבי אישום נגד רביד וסגנה ונגד מנכ"ל לאומי פיא, מיקי ציבייר, בחשד כי יועצי הבנקים קיבלו טובות הנאה מקרנות הנאמנות של הבנק (פיא ופסגות), ובתמורה שיווקו את הקרנות ללקוחות הבנק.

רביד, אחת הנשים החזקות בכלכלה הישראלית, לא ויתרה, והגישה לבית המשפט בקשה לצו מניעה זמני. נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, השופט אורי גורן, קיבל לפני כשבועיים את בקשתה והוציא צו האוסר על הרשות להתנות מתן אישורים לרכישה בהדחתם של רביד וסגנה. הנשיא גורן כתב אז כי "עם כל הכבוד לראש הרשות, מי שצריך להחליט בשאלת פגם כלשהו בפעילותם של המבקשים (רביד וזילביגר) הוא הגוף שמעמיד לדין במקרים כאלה, דהיינו פרקליטות המחוז". בהחלטתו קבע הנשיא גורן כי הצו יעמוד בתוקפו עד להחלטה סופית של הפרקליטות במסגרת שימוע, הנערך על ידה בימים אלו ממש בנושא הגשת כתבי אישום נגד רביד וסגנה.

מיד לאחר מתן החלטתו של הנשיא גורן העריכו יודעי דבר כי הרשות צפויה להגיש ערעור על החלטתו, גם אם הפרקליטות תחליט בסופו של דבר שלא להגיש כתבי אישום נגד השניים. זאת משום שלגבי הרשות מדובר בעניין עקרוני - סמכותה של רשות ני"ע לקבל החלטות הקשורות במהימנותם של גורמים המפוקחים על ידה.

ואכן, אתמול, עוד בטרם ניתנה החלטת הפרקליטות לגבי הגשת כתב אישום, הגישה הרשות לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור על ההחלטה. בבקשתה, טענה הרשות כי החלטתו של הנשיא גורן מהווה תקדים מסוכן שכן היא אוסרת בעצם על רשות מנהלית לקבל החלטה, הנתונה לסמכותה ולשיקול דעתה. לדבריה ההחלטה יוצרת, הלכה למעשה, דרך עוקפת להליך הערעור על החלטות מינהליות הקבוע בחוק. זאת, שכן על פי ההחלטה, יוכל כל אזרח לפנות לבית המשפט האזרחי, ולבקש צו מניעה זמני כנגד החלטת הרשות המנהלית, אשר לטענתו צפויה לפגוע בזכויותיו. זאת, במקום המתנה לקבלת ההחלטה המנהלית בטרם הערעור עליה, בהתאם לפרוצדורה המינהלית הקבועה בדין.

לדברי הרשות מדובר בהחלטת הרת אסון לא רק לגביה, אלא אף לגבי רגולטורים אחרים הפועלים בשוק ההון, כגון ההמפקח על הביטוח והמפקח על הבנקים. הרשות הוסיפה כי הנשיא גורן טעה גם בכך שקבע שמי שצריך להחליט בשאלת פגם כלשהו בפעילותם של רביד וזילביגר הוא הפרקליטות. הרשות מסבירה כי קיימים שני הליכים שונים: ההליך הפלילי, בו הפרקליטות קובעת האם יש להגיש כתב אישום נגד רביד וסגנה, והליך מנהלי המתבצע רק על ידי הרשות לניירות ערך. במסגרת ההליך המנהלי, משתמשת הרשות בשיקול הדעת שנותן לה החוק, ובוחנת האם אין לתת אישור רכישה "מטעמים הנוגעים למהימנות" כלשון החוק. על כן, מסכמת הרשות, החלטתה של הפרקליטות ביחס להגשת כתב אישום כנגד רביד וסגנה, אינה מכריעה את הדיון לגבי האישור בהליך המנהלי.

עוד הוסיפה הרשות, כי בקשתה מוגשת על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully