וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יו"ר הבנק הפדרלי הכין הקרקע לסיום העלאות הריבית

סוכנויות הידיעות

19.7.2006 / 17:49

בנאום בפני ועדת הבנקאות של הסנאט אמר בן ברננקי כי הבנק לעמוד על המשמר לנוכח המשך הלחצים האינפלציוניים

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, אמר היום כי מדיניות הריבית בארה"ב חייבת לקחת בחשבון את השפעתן העתידית של העלאות ריבית שכבר בוצעו, אך בה בעת לעמוד על המשמר לנוכח המשך הלחצים האינפלציוניים.

"עלינו לקחת בחשבון את השפעתן האפשרית בעתיד של החלטות ריבית קודמות - היינו השלכות הריבית שעדיין בקנה", אמר ברננקי בנאום בפני ועדת הבנקאות של הסנאט. "ההחלטה על היקף ועיתוי העלאות ריבית נוספות אשר עשויות להידרש לנוכח סיכוני האינפלציה, תתבסס על התפתחויות בתחזיות הן בתחום האינפלציה והצמיחה הכלכלית", אמר ברננקי.

"פער הזמנים שבין החלטות ריבית לבין השפעתן, משמעו שעלינו להביט קדימה, ולבסס את החלטות הריבית שלנו על תחזיות ארוכות טווח יותר הן בתחום האינפלציה והן בתחום הצמיחה הכלכלית", אמר ברננקי.

"עלינו לקחת בחשבון לא רק את התוצאות הסבירות ביותר, אלא גם את הסכנה שהתחזית שלנו ללא תתממש, ואת הנזק שייגרם כתוצאה מכך", אמר ברננקי. "מדיניות הריבית חייבת להיות גמישה, וחייבת להיות נכונות לבצע בה התאמות בעקבות שינויים בתחזיות הכלכליות", הוסיף.

בהתייחסו לסוגיית האינפלציה, אמר ברננקי בנאומו כי "העלייה שנרשמה לאחרונה בשיעור האינפלציה מהווה מקור לדאגה". עוד ציין, כי על אף שהבנק הפדרלי צופה "התמתנות של האינפלציה", קיים חשש כי ההשפעה המשולבת של מחירי אנרגיה וסחורות גבוהים, שיעור אבטלה נמוך וניצול גבוה של כושר הייצור, "עלול להגביר את כוח התמחור של הספקים של מוצרים ושירותים", ועקב כך "לתרום להמשך הלחצים האינפלציוניים".

מדד המחירים לצרכן (PPI) בארה"ב עלה בחודש יוני זה החודש השישי ברציפות, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. המדד עלה ב-0.2%, לעומת עלייה של 0.4% במאי. עם זאת, מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה התנודתיים, עלה ב-0.3%, לעומת תחזיות לעלייה של 0.2% בלבד. מדד המחירים ליצרן (PPI), שפורסם אתמול, עלה ב-0.5% בחודש יוני, לאחר עלייה של 0.2% במאי. העלייה של המדד היתה חדה מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.3%. מדד הליבה, אשר אינו כולל את מחירי המזון והדלק, עלה בשיעור מתון יותר של 0.2% - בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

החוזים על הריבית הפדרלית (Fed funds futures) בארה"ב, הנסחרים בבורסת החוזים של שיקגו והמשקפים את ציפיות השוק מהריבית הפדרלית, מעניקים כעת סיכוי של 70% לכך שהבנק הפדרלי יעלה בפגישתו באוגוסט את הריבית ב-0.25%, לרמה של 5.5%. הבנק הפדרלי העלה בחודש שעבר את הריבית בארה"ב בפעם ה-17 ברציפות מאז יוני 2004, בשיעור של 0.25% לרמה של 5.25% - רמתה הגבוהה ביותר מזה חמש שנים.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) בארה"ב צמח ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 5.6%, אולם צפוי לצמוח בשנת 2006 כולה בקצב נמוך יותר של 3.5%-3.25%, ולהאט לצמיחה של 3.25%-3% בשנת 2007, לפי תחזית שפירסם היום הבנק הפדרלי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully