וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אזרחים זרים נמלטים מלבנון

18.7.2006 / 9:03

ישראל קבעה הסדרים המאפשרים פינוי בדרך הים רק מנמל ביירות, בתיאום מוקדם עם צה"ל דרך הנספחים הצבאיים או משרדי החוץ

ישראל קבעה הסדרים לפינוי אזרחים של מדינות זרות מלבנון בזמן הקרבות, דרך היבשה והים. שרת החוץ, ציפי לבני, קיבלה בימים האחרונים פניות משרי חוץ של מדינות רבות, שדרשו מישראל להקל על פינוי אזרחיהן מאזורי הלחימה. אחדים מהם סיפרו ללבני, שהם נתקלים בביקורת קשה בארצותיהם על העיכוב בהוצאת האזרחים מלבנון, כלקח מאסון הצונאמי בדרום מזרח אסיה בשנה שעברה, שבו היה עיכוב גדול בחילוץ תיירים אירופים מהאזור שנפגע.

האיחוד האירופי קרא אתמול לישראל, שלא לעכב את מעבר אוניות הפינוי במים הבינלאומיים. צה"ל הותיר את כביש החוף מביירות צפונה פתוח, ודרכו עוברים אנשים שרוצים להימלט מלבנון לסוריה. ביכולתם לעלות על אוניות בנמל טרטוס הסורי ולצאת מהאזור. לדברי מקור ישראלי, הכביש עמוס מאוד והתנועה דרכו מתנהלת באיטיות.

פינוי בדרך הים מתאפשר רק מנמל ביירות, בתיאום מוקדם עם צה"ל. הנוהל שנקבע הוא שהשגרירויות הזרות בישראל מעבירות את פרטי אוניות הפינוי לצבא - באמצעות הנספחים הצבאיים או דרך משרד החוץ - וצה"ל מעדכן את חיל האוויר וחיל הים, שמפסיקים את התקיפות ואת הסגר הימי כדי שהאוניות יוכלו לעגון ולהעלות את האזרחים הזרים.

צה"ל דחה בקשות לפינוי אזרחים זרים דרך נמלי צידון וטריפולי. הנימוקים היו מבצעיים: צידון נמצאת באזור פעילות החיזבאללה, שממנו משוגרות רקטות לישראל; טריפולי קרובה לגבול הסורי, וצה"ל לא רצה להקל בסגר הימי כדי לאפשר הפלגות משם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully