וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בכירי הפועלים יחזירו 40 מ' שקל מהבונוסים שקיבלו

רם דגן ומירב ארלוזרוב

13.7.2006 / 19:53

הבנק שחרד לתדמיתו החליט גם על החזרת המשכורת של המנכ"ל זיו, למרות שלא נדרש לכך

הנהלת בנק הפועלים נכנעה ללחץ הציבורי ולביקורת רשות ניירות ערך. שלושת בכירי הבנק - היו"ר שלמה נחמה, סגנו דני דנקנר והמנכ"ל צבי זיו - יחזירו לקופת הבנק 40 מיליון שקל. דרישתה של רשות ני"ע משלושת הבכירים היא להחזיר את היקף הבונוסים שקיבלו לרמה שנקבעה ב-2004.

יו"ר הבנק, שלמה נחמה, קיבל ב-2005 מענק של 20 מיליון שקל, לעומת מענק של 6.5 מיליון שקל שקיבל ב-2004. לפי דרישת הרשות, לכן, צריך נחמה להחזיר 13.5 מיליון שקל מכספי הבונוס. לפי אותו חישוב, סגנו של נחמה, דני דנקנר, צריך להחזיר 7.4 מיליון שקל, כדי שהבונוס שלו יפחת מ-12 מיליון שקל ל-4.6 מיליון שקל שקיבל ב-2004. מנכ"ל הבנק צבי זיו קיבל ב-2005 מענק של 20 מיליון שקל, וכן נרשמה לזכותו הכנסה עתידית של 11.5 מיליון שקל מעליית ערך אופציות הפנטום שהוענקו לו. ב-2004 קיבל זיו מענק של 6.5 מיליון שקל, ואופציות הפנטום הכניסו לו 6 מיליון שקל. זיו, אם כן, מתבקש על ידי הרשות להחזיר בין 13.5 ל-19 מיליון שקל, תלוי אם הרשות תכלול גם את ההכנסה מאופציות הפנטום בסכום שיש להחזירו.

בבנק החליטו להחזיר גם את השכר העודף של זיו, למרות שבשלב זה הרשות לא בדקה את הליך אישורי השכר שלו. זיו נחשב לשכיר של הבנק ואין חשש ששכרו היה צריך להיות מאושר בהליך של רוב מיוחד, כמו זה של נחמה, שהיה שותף ונחשב מקורב לבעלת השליטה בבנק שרי אריסון, או דנקנר, שהוא בן למשפחת דנקנר השותפה בגרעין השליטה בבנק.

ההערכה היא כי ההחלטה על החזרת השכר של זיו נובעת בעיקר מהרצון של ההנהלה לשקם את התדמית של הבנק, שנפגעה מאוד בעקבות הביקורות שנשמעו בנושא המשכורות שהוענקו אשתקד. הרשות דורשת לחזור לרמת התגמול של 2004, משום שלדעתה זוהי רמת תגמול סבירה, אאו רמה שאינה חריגה. הקביעה הזאת היא חשובה, בשל הכללים שקבעה הרשות במסגרת דיוניה על התגמול שקיבל יו"ר בנק דיסקונט שלמה זוהר, שמגדירים מתי שכרו של יו"ר בנק ייחשב לשכר חריג ויחייב אישור של האסיפה הכללית של בעלי המניות ברוב מיוחד (רוב של בעלי מניות מקרב הציבור). הכלל הראשון שקבעה הרשות הוא האם מדובר בעסקה חריגה, משמע האם מדובר בשכר החורג מהמקובל. הרשות, אם כן, קבעה עמדה כי השכר ששולם לבכירי הבנק ב-2004 אינו בגדר שכר חורג, והוא אינו מחייב אותם בקבלת אישור מיוחד של אסיפת בעלי המניות בבנק (שכרו של דני דנקנר, יש לציין, עובר אישור מיוחד של האסיפה בכל מקרה, בשל היותו בעל שליטה).

לעומת זאת, השכר ששולם לשלושה ב-2005 הוא כבר שכר חריג, המחייב אישור אסיפה. במלים אחרות, הרשות קובעת כי אם שכר מנהלי בנק הפועלים יחזור לרמתו ב-2004, היא לא תתערב בו, אבל היא תיאלץ כן להתערב במידה שהשכר ייקבע על רמה גבוהה יותר.

יש לציין כי קביעתה של הרשות אינה מחייבת את בעלי המניות מקרב הציבור של הבנק. לבעלי המניות עדיין שמורה הזכות לקבוע כי גם השכר ששולם ב-2004 צריך להיחשב לשכר חריג, ושבעטיו יש מקום להגיש תביעה ייצוגית נגד הבנק. הרשות תהיה חייבת לממן תביעה כזו. בנוסף לזיו, יחזיר שלמה נחמה 14 מיליון שקל ואילו דנקנר יחזיר 8.5 מיליון שקל. לאחר התיקונים יעמוד שכרו של זיו ב-2005 על 15 מיליון שקל. נחמה ישתכר 9 מיליון שקל ואילו דנקנר ישתכר 6.5 מיליון שקל.

בבנק הפועלים וברשות ני"ע סירבו להגיב לידיעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully