וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אולמרט מכנס ישיבת ממשלה דחופה

יעל קישיק

12.7.2006 / 11:59

רה"מ רמז לסוריה כשאמר: התגובה תהיה מהדהדת ותגיע למקומות הנכונים. פרץ: ממשלת לבנון אחראית, נעשה הכל לפגוע בחיזבאללה

ראש הממשלה אהוד אולמרט הפנה אצבע מאשימה לממשלות לבנון וסוריה. לדבריו, "ישראל תגיב בתגובה שתהדהד ועוצמתה תגיע לכל המקומות הנכונים. אירועי הבוקר אינם בגדר התקפת טרור, אלא פעולה של מדינה ריבונית שתקפה את ישראל ללא סיבה וללא התגרות".

במסיבת עתונאים משותפת עם ראש ממשלת יפן, אמר אולמרט כי "סוריה הוכיחה, כל התקופה האחרונה, שהיא ממשלת טרור באופייה, ממשלה תומכת טרור, ממשלה מגבת טרור, ממשלה שמעודדת פעילויות רצחניות של גורמי טרור הנמצאים בתוכה. אנחנו לכל אורך הדרך אמרנו שלא נכנס לסחטנות ולא ננהל מו"מ עם גורמי טרור בכל מה שקשור לחייהם של חיילי צה"ל".

"אלה ימים קשים, בהם גורמים מצפון ומדרום מאיימים על יציבותינו ומנסים להעמיד אותנו למבחן. הם ייכשלו בכך". אולמרט הודיע כי הערב ב-19:00 תתקיים ישיבת ממשלה מיוחדת.

שר הביטחון עמיר פרץ אמר בתום דיון עם הרמטכ"ל והצמרת הביטחונית כי "אנו רואים בממשלת לבנון אחראית למה שקרה בגבול הצפון ולשלומם של החיילים החטופים". פרץ הבהיר כי "ישראל תעשה הכל כדי לפגוע בחיזבאללה וצה"ל הונחה לעשות כך".

שר הבינוי והשיכון מאיר שטרית אמר, כי "החיזבאללה מפר את הסטטוס קוו בצורה גסה. אני בטוח שננקוט בכל האמצעים המתאימים, כפי שאנו עושים בעזה". לדברי השר שטרית, כושר ההרתעה של ישראל "מספיק חזק כדי לעמוד באלף סערות".

יו"ר סיעת קדימה, ח"כ אביגדור יצחקי, אמר כי "ישראל צריכה להגיב במלוא עוצמתה הצבאית. יש לנקוט בכל הפעולות הנדרשות כדי לעקור את מפעילי ארגוני הטרור מהשורש. יש להפסיק באופן מוחלט עם האיפוק והדיאלוגים הבינלאומיים". ח"כ יצחקי לא פסל את האפשרות להקים ממשלת אחדות.

ח"כ סילבן שלום (ליכוד) אמר כי "אסור להיכנע לחוטפים, לא מחיזבאללה ולא מחמאס. כאופוזיציה אנחנו קוראים לממשלה: עשו את הפעולות המתבקשות, לא בגמגום ולא בריפיון ואנחנו נגבה אתכם. במידה והפעולות האלה לא ייעשו, נאלץ לבקר את הממשלה ולומר לציבור שאין מלך לישראל".

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), אמר כי "ויתרנו מספיק לצד השני, ובינתיים האירועים מתעצמים. אי אפשר להחריש עוד. אנחנו צריכים להתעשת ולהבין שאנו נמצאים במלחמה אמיתית. היכולת של ישראל לעמוד מול הסכנות הייתה בעבר בכך שהיה מאזן אימה, אך כיום מאזן האימה נשחק וההרתעה נפגעה. ברגע שממשלת ישראל רואה בעצמה כ'כובשת בארצה', היא נחלשת. אנו צריכים להבהיר לצד האחר שאנחנו לא מוכנים לקבל את האירועים האלו וכך גם למנהיגי המדינות התומכות באירועים אלו".

ח"כ גדעון סער (ליכוד) אמר, כי "רק מהלכים תקיפים ביותר ישקמו את כושר ההרתעה שנפגע". לדבריו, "הליכוד יתמוך במהלכים כאלה אם ינקטו".

חה"כ והשרה לשעבר לימור לבנת אמרה כי מדינת ישראל "גמגמה מספיק זמן בדרום וראינו לאן זה הוביל. אם נגמגם גם בגבול הצפון נגיע למצבים חמורים מאלו שהתנסנו בהם עד כה". לבנת הוסיפה כי "אנחנו צריכים להשיב מלחמה שערה כדי למנוע את המצב הנוכחי, שבו אזרחי מדינת ישראל נתונים, בתוך גבולותיה, במצב בלתי אפשרי".

ח"כ איברהים צרצור (רע"ם תע"ל) אמר, כי "כל עוד המצב בדרום מידרדר במימדים קיצוניים ביותר וכל עוד ההרג נמשך ומלאכת ההרס של ישראל נמשכת אף היא, כל האזור עלול להתפוצץ. על ממשלת ישראל להתעשת ולהבין ששקט בכל החזיתות מחייב אותה לקבלת פשרות שיביאו לסיום ספירלת הדמים שאנו נשאבים אליה יום יום. אין דרך אחרת מלבד המשא ומתן".

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי מפד"ל) אמר כי "מדובר בכישלון הקונספציה שאומרת שאפשר להיכנע לטרור ולשבת בשקט. האירועים האחרונים הם תוצאה של פרי הביאושים של ההתנתקות והכניעה לחיזבאללה. התשובה לכל זאת היא אחת – מלחמה. צריך לעקור את הארגונים מהשורש".

חברו לסיעה, ח"כ אפי איתם, קרא לשר הביטחון, עמיר פרץ, להתפטר מתפקידו. לדבריו, "כל מה שהזהרנו מפניו מתממש, מהבריחה מלבנון לבריחה מגוש קטיף. אין ברירה - המלחמה נכפתה עלינו, צריך לצאת למלחמה ולשבור את מצור הטרור. חייבים פעולה שתזעזע את לבנון ואת ממשלת החמאס".

ח"כ בני אלון אמר כי "עם הפרת הריבונות הנוכחית, זו הזדמנות לפרק את קו הגבול עם ארגון הטרור, ולאפשר כניסה של כוחות ממשלת לבנון למוצבים שעכשיו החיזבאללה תופס. זו הגדרה מדינית ועם הגדרה כזו אתה יכול לנצח".

ח"כ דני יתום, אמר כי "מרגע שנסראללה חטף את שני החיילים, אף אחד בצד של החיזבאללה לא יכול להיות חסין יותר".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "מדיניות הכוח מובילה אותנו מדחי אל דחי. יש להפסיק מיד את ההסלמה בכל החזיתות ולהגיע להפסקת אש מיידית". ח"כ חנין קרא לפתוח במשא ומתן במטרה לשחרר את החיילים, גם בתמורה לשחרור אסירים פלסטינים וערבים.

(וידאו: חדשות 10)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully