וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ח"כ אורלב: מצעד הגאווה הוא הכרזת מלחמה

יעל קישיק

10.7.2006 / 19:35

עימות מילולי בין ח"כים ממרצ ומהמפד"ל בדיון בהצעת האי אמון בשל מצעד הגאווה. לוי: ההומוסקסואליות אינה מוסרית

עימות פרץ בין ח"כ יצחק לוי (האיחוד הלאומי-מפד"ל) לבין ח"כ זהבה גלאון (מרצ) בדיון בהצעת אי אמון בממשלה שהוגשה בשל מצעד הגאווה הבינלאומי בירושלים. ההצעה נדחתה ברוב של 47 מתנגדים, 21 תומכים ו-16 נמנעים.

את ההצעה הגישו סיעות יהדות התורה והאיחוד הלאומי-מפד"ל. חברי סיעת ש"ס נעדרו מהישיבה. חברי מרצ נמנעו בהצבעה, על אף תמיכתם בקיום המצעד, בשל הצעתם לאי אמון בממשלה על רקע מדיניות הממשלה ברצועת עזה.

הבית הפתוח בירושלים, המארגן את מצעד הגאווה הבינלאומי בעיר מסר בתגובה לדחיית הצעת אי האמון, כי "אנו שמחים שהכנסת דחתה את הנסיונות להגביל את חופש הביטוי ונתנה בכך את האות לקיום שבוע אירועי הגאווה העולמיים ובשיאם המצעד בירושלים".

ח"כ לוי דרש בדיון מהממשלה להתערב למען ביטול המצעד, הצפוי להתקיים ב-10 באוגוסט בירושלים. זאת, משום, שלטענתו, הדבר עלול לגרור לאירועים אלימים ולהפגנות סוערות מצד ארגונים דתיים. לטענתו, לפחות 50 ח"כים מכל הסיעות חתמו על בקשה מאותם ארגונים שלא לקיים את המצעד בירושלים בשל הפגיעה הדתית.

בתוך כך אמר לוי, כי מצעד הגאווה הוא "מפגן של דבר שאסור על פי הדת וירושלים היא העיר המסמלת את ערכי הקודש של כל הדתות ולכן אין לעשות בה מעשה המוגדר כהיפך מקודש". לדבריו, "יש נורמות מוסריות שמקובלות על כולנו ויש כאלו שלא". בתגובה קראה לעברו ח"כ גלאון, כי איש לא שם אותו לקבוע מה מוסרי ומה לא.

בתשובה לקריאתה השווה ח"כ לוי בין מצעד הגאווה למצעד המעודד גילוי עריות, בו יצעדו יחד הורים וילדים. לדבריו, מצעד הגאווה מעודד מעשה לא מוסרי, כמו מצעד המעודד גילוי עריות.

ח"כ גלאון צעקה בתגובה, כי "ההשוואה מקוממת". חברה לסיעה, יוסי ביילין התייחס בדבריו למעמדה של ירושלים בעיני החילונים, העלול להיפגע מביטול המצעד ואמר, כי "הופכים את ירושלים לגטו, החילונים בני המעמד הבינוני עוזבים את העיר ומונעים ממנה לצאת מהעוני הקשה שפושה בה".

ח"כ זבולון אורלב אמר בדיון, כי מדובר בהצבעת "קודש". ח"כ אורלב הוסיף, כי ספק אם מצעד הגאווה היה מתקיים בוותיקן או במכה. לדבריו, "זה לא היה עולה על דעתו של אף אחד, כי מדובר במקומות שיש בהם ריכוז גבוה מאוד של קדושה. אם אתם לא רוצים להתחשב ביהדות, אז תתחשבו לפחות באיסלאם או בנצרות". חבר הכנסת אמר, כי מדובר בהכרזת מלחמה על ירושלים, על מעמדה קדושתה ורוחניותה.

ח"כ אברהם רביץ התקשה לקרוא להומוסקסואליות בשמה, והסביר כי "כל אדם נולד עם כל הנטיות מכל הסוגים, אך תפקידו להתגבר וללמוד וכך ילמד להצליח. אך כשהוא לא עושה מאמצים, ההרגל הופך לטבע. וגם אז, ההרגל לא צריך להיראות בפרהסיה".

במהלך ההצבעה נשמעה ביקורת על העדרות ש"ס מההצבעה, בעיקר מקרב חברי סיעת יהדות התורה לאחר שש"ס הביעה בשבוע שעבר תמיכה בביטול מצעד הגאווה, אך בשל חברותה בקואליציה לא הגיעה להצבעה. לאורך כל ההצבעה המתינו חברי הסיעה לעמיתיהם מש"ס שיגיעו להצביע וח"כ משה גפני ביקש להמתין לסיכום תוצאות ההצבעה עד שהם יגיעו. מיד בתום פרסום תוצאות ההצבעה נכנסו חברי הכנסת של ש"ס למליאה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully