מיץ אשכוליות משפיע על ספיגת תרופות בגוף

חוקרים אמריקאים מצאו מרכיב במיץ המשפיע על ספיגת התרופות בגוף. "ניתן יהיה לבדוק השפעת מזונות נוספים על ספיגת תרופות", אמרו

רויטרס

חוקרים אמריקאים גילו מרכיב מסוים ב[[אשכולית]], המאפשר לגוף לספוג בצורה טובה יותר תרופות מסוגים שונים. החוקרים אמרו כי הגילוי יאפשר להוריד את מינון התרופות עבור חלק מהחולים בעתיד.

בזמן שתרופה מגיעה ל[[מערכת העיכול]], אנזים בשם CYP3A משמיד חלק ממנה בזמן תהליך הפירוק שלה. מיץ אשכוליות נוגד את האנזים הזה, כך שחלק גדול יותר מהתרופה נספג בגוף. חולים רבים נוטלים את תרופותיהם עם מיץ אשכוליות לצורך ספיגת תרופה, ואחרים נמנעים מצריכת אשכוליות בכלל לפי המלצת רופאיהם. ד"ר פול ווטקינס מאוניברסיטת צפון קרוליינה ושותפיו למחקר אמרו כי הם הצליחו לזהות את המרכיב במיץ שמפריע לאנזים – פורנוקומארין.

"כעת ניתן לשווק מיץ אשכוליות נטול פורנוקומארין לחולים שעד כה נמנעו מאשכוליות" כתב ווטקינס במאמר שפורסם במגזין האמריקאי לתזונה רפואית. "בנוסף, ניתן יהיה לבחון את השפעתם של סוגי מזון שונים על ספיגת תרופות, באמצעות בדיקה של אחוז הפורנוקומארין בהם. ולבסוף, ניתן יהיה להוסיף פורנוקומארין לתרופות שלגוף קשה לספוג בדרך כלל".

על מנת לאמת את הממצאים שלהם, ווטקינס ושותפיו למחקר הוציאו את הפורנוקומארין ממיץ אשכוליות. הם מצאו כי המיצוי גרם למיץ להיות מר פחות, אך כי הוא לא השתנה מעבר לכך. אז, הם הרכיבו קבוצת ניסוי בת 18 נשים וגברים, שנוטלים תרופות כגון [[אספירין]] וגלולות למניעת היריון באופן קבוע. הם צמו תחת פיקוח בבית חולים, ואז קיבלו כל אחד מנת תרופה למניעת לחץ דם בשם פלופידין. כל אחד קיבל את התרופה בתוספת מיץ שונה בכל פעם – מיץ אשכוליות רגיל, מיץ אשכוליות נטול פורנוקומארין או מיץ תפוזים. הם חזרו לאכול ולשתות כרגיל, ודגימות דם נלקחו מהם בפרקי זמן מדודים לאורך כל היום.

בכל נבדק, התגלה כי מיץ האשכוליות הרגיל הביא לעליה של 6%-230% בריכוז התרופה בדם. שתיית מיץ אשכולויות נטול פורנוקומארין או מיץ תפוזים לא השפיעה על ספיגת התרופה בדם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully