תרופות ללא מרשם יקרות יותר "על המדף"

זול בהרבה לקנות תרופות ללא מרשם בבית המרקחת. טבליות אדוויל, לדוגמא, יקרות ב-62% במחירן על המדף בהשוואה למחיר בבית המרקחת

רוני לינדר-גנץ

שנה לאחר יריית הפתיחה של הרפורמה שהיתה אמורה להביא לתחרות ולירידה משמעותית במחירי התרופות ללא מרשם, מגלה מחקר חדש של ארגון הרוקחות כי מחירי התרופות ללא מרשם הנמכרות על המדף גבוהים משמעותית מבבתי המרקחת. מתוך 28 תרופות שנבדקו, 14 נמכרות במחיר זהה בשני המקומות ו-14 יקרות באופן משמעותי על המדף.

כך, לדוגמה, בטבליות אדוויל ליקוויג'ל נמצא הפרש של 62% בין המחיר על המדף לבית המרקחת, סירופ אקמולי יקר ב-50% על המדף, והשיא: הפרש של 147% במחירן של קפסולות זילרג'י.

לטענת ד"ר גיל תומר, יו"ר הוועדה המדעית של ארגון ה[[רוקחות]], הנתונים מוכיחים כי "לאחר שנה, הוצאת [[תרופות]] אל מחוץ לבתי המרקחת לא השיגה את מטרתה העיקרית והיא הפחתת מחירי התרופות. בד בבד הוגבר הסיכון לנזקים העלולים להיגרם כתוצאה משימוש בלתי מבוקר בתרופות ללא מרשם".

שוק התרופות ללא מרשם מגלגל כ-120 מיליון דולר בשנה - 14% משוק התרופות בישראל. הרפורמה, שעוררה התנגדות עזה מצד הרוקחים, נועדה להביא לירידת מחירי התרופות. ההערכות הראשוניות היו ירידת מחירים של 5% בטווח הקצר ו-20%-15% בטווח הארוך. בפועל נרשמה עלייה חדה של עשרות אחוזים במחירים, לאחר שבינואר הסיר האוצר את הפיקוח על מחירי התרופות ללא מרשם.

הציפייה היא שכניסת רשתות השיווק הגדולות לתחום תביא להפחתת המחירים, אך תומר מעריך ש"גם לאחר כניסת הרשתות המחירים לא יירדו".

אבי אובל, יו"ר ארגון תל"מ (תרופות ללא מרשם), אמר בתגובה: "שנה לאחר שינוי החוק מדובר בפריסה מצומצמת מאוד של נקודות. מדובר בשינוי דרמטי, הנעשה בזהירות רבה על ידי חברות התרופות ומפוקח על ידי משרד הבריאות. רבוע כחול ושופרסל עדיין לא החלו במכירת תרופות ללא מרשם על המדף. אין ספק שכאשר תסתיים הפריסה של נקודות המכירה, ירוויחו הצרכנים מהגדלת הזמינות. תהליך זה עשוי לארוך כמה שנים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully