תנו לחיות לצלוח את יום העצמאות

ישראל חוגגת 58 שנות עצמאות. רגע לפני החגיגות ורעש הזיקוקין, אתי אלטמן מזכירה לנו לשמור על חיות המחמד שלנו. חג שמח לכולם

אתי אלטמן, מיוחד ל-
02/05/2006

יום העצמאות ה-58 למדינת ישראל עומד בפתח. ורבים יוצאים לחגוג ולבלות במהלך החג.

רבים מאתנו מגדלים חיית מחמד בבית, כלב או חתול, ויש הנוהגים לצרף את חיית המחמד לחגיגות החג. חתול וכלב הבית, הם בעלי חיים מיוחדים במינם ולהם חושים מפותחים במיוחד. ולכן הם חשים בדברים העומדים להתרחש עוד לפני שאנו, בני האדם, קולטים בחושינו דברים אלה.

בערב החג רבה התכונה מחוץ לבית. מתגברים רעשים של המולת בני האדם ברחובות, מסות של כלי רכב שחלקם משמיע צפירות, מוסיקה רועשת, קולות של צהלות, פטישים וזיקוקי דינור הנשמעים למרחוק, וכן קולות ההילולה והשמחה הרבה המגיעים ממופעי הבמות.

כפי שציינתי, חיות המחמד שלנו בעלות חושים מחודדים במיוחד, והן קולטות את כל הרעשים הללו בעוצמה רבה וביתר רגישות. ולכן, כל ההמולה המתרחשת בחוץ בערב החג עלולה לגרום להן ללחץ נפשי כבד.

עוד בוואלה!

מבינים בהמבורגרים? ענו על החידון ואולי תזכו בפרסים שווים במיוחד

בשיתוף בורגרים

מה עושים בערב?

רצוי להרגיע את בעלי החיים, ללטפם, לדבר אליהם בטון המיוחד, השמור לקשר בינינו לבין החיות האהובות שלנו. רצוי להגיף תריסים על מנת לתת להם תחושת ביטחון.

את חתול הבית אין להוציא כלל מהבית בערב החג, גם לא לחצר. עקב כל ההמולה, הרעש וזיקוקי הדינור הוא ללא ספק ייכנס לסטרס מיותר ולהלם. במצב כזה חתולים נוהגים לנוס על נפשם, או אז הם עלולים למצוא עצמם במקום לא מוכר וייתכן שילכו לאיבוד ולא יימצאו את הדרך חזרה. דאבון הלב שלנו, יחד עם חוסר האונים, האומללות והאימה של חתול הבית, שהלך לאיבוד ואינו מסוגל לדאוג לעצמו, הינם טרגדיה שאסור שתתרחש.

ולגבי הכלבים. מדי שנה חוזרים המראות קורעי הלב של כלבים, שהלכו לאיבוד בערב החג והם מוצאים את עצמם משוטטים ברחובות במקומות זרים להם. חלקם לעולם לא ימצאו את בעליהם. לכן, בערב החג רצוי מאוד, לא לקחת את הכלבים עמנו לחגיגות. לנו זוהי חגיגה וחוויה משמחת, אולם להולכים על ארבע זהו סיוט ארוך ומתמשך של התנהלות בתוך רעש, צפיפות, דוחק וקולות רמים, הנשמעים להם מאיימים.

גם אם הכלב קשור ברצועה, תמיד קיימת הסכנה שהוא יצליח להתנתק מהשרשרת ומהקולר, וברגע אחד הוא עלול להיבלע בין אנשים זרים וללכת לאיבוד. וגרוע מכך, פעמים רבות אנו נוסעים לחגוג את החג בערים אחרות ובמקומות רחוקים, מקומות שזרים לכלב ואינם מוכרים לו כלל. ובכל מקרה עלינו להתקין על קולר הכלב פרטים מזהים של בעליו או שבב באוזנו, כדי למנוע שברון לב לנו כבעלים אחראיים ואוהבים, ולכלבנו שהוא חלק מהמשפחה, וחברנו הטוב ביותר.

ובבוקר החג

ביום העצמאות עצמו, רבים מאתנו נוהגים לצאת לחיק הטבע, לפיקניקים, מנגלים וטיולים, וכלבנו המהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה מתלווה אלינו באופן טבעי. בהגיענו לשמורות הטבע, הפארקים ושאר מקומות הבילוי, אנו נותנים דרור לכלבנו לרוץ חופשי. בל נשכח שהכלב נמצא במקום שאינו מכיר, עם ריחות זרים לחלוטין, ושוב, אם נסיט את תשומת ליבנו ולו לשניות אחדות ממנו, הוא עלול ללכת לאיבוד ולהיבלע בתוך ההמולה שמסביב.

אנא, שימרו על יקירכם. הקפידו לשים עליו עין ולדאוג מראש לרצועה ארוכה במיוחד, שנותנת לכלב הרגשת חופש, ועם זאת שומרת עליו מכל משמר. הכלב מוציא בזמן נתון יותר אנרגיה מאשר אנו, בני האדם. מוטלת עלינו החובה לדאוג לצרכיו הבסיסיים גם מחוץ לבית. דהיינו, כלי מים, שיונח בקרבת הכלב ובמקום קבוע, וכל גם לגבי קערת אוכל.

בואו נוודא שהחג הזה יהיה חג שמח ובטוח לנו ולמחמלי נפשנו ההולכים על ארבע, ונזכור שאנו אחראים לשלומם וביטחונם, ושהם שמים את מבטחם ואת חייהם בידנו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully