הבורסה פחות מסוכנת ממה שחשבתם

מחקר של בנק ישראל: פרמיית הסיכון של מדד 25 ירדה ב-50%. פרמיית הסיכון עבור שער החליפין שקל-דולר ירדה לרמה של 1%

טל לוי
26/04/2006

אם יש לכם תחושה שהסיכון בבורסה הולך ונעשה נמוך יותר עם הזמן, אתם כנראה לא טועים. מחקר שערך בנק ישראל מעלה, כי פרמיית הסיכון עבור מדד תל אביב 25 (המעו"ף) וגם עבור שער החליפין שקל-דולר ירדה במהלך השנים האחרונות, ובמיוחד בשנתיים האחרונות.

בין השנים 1997 ל-2005 ירדה פרמיית הסיכון עבור מדד תל אביב 25 מרמה של כ-6% לרמה של 3.5%, ופרמיית הסיכון עבור שער החליפין שקל-דולר ירדה מרמה של כ-2% לרמה של 1%. כך עולה ממחקר שערכו הלנה פומפושקו מהמחלקה המוניטרית ויואל הכט מהפיקוח על הבנקים.

פרמיית הסיכון הינה תוספת תשואה אותה מבקשים המשקיעים לקבל עבור השקעתם בנכס פיננסי. ככל שההשקעה בנכס נתפסת כמסוכנת יותר, כך תעלה תוספת התשואה הנדרשת על ידי המשקיעים. דוגמה לפרמיית סיכון שכזו היא פער הריביות בין ישראל לארה"ב: מאחר שההשקעה בישראל מסוכנת יותר מהשקעה בארה"ב, דורשים המשקיעים לקבל ריבית גבוהה יותר (כפיצוי על נטילת הסיכון), ומכאן החשיבות שבשמירה על פער ריביות חיובי לטובת ישראל.

החוקרים חישבו את פרמיית הסיכון מדי יום עבור מדד תל אביב 25 ועבור שער החליפין של השקל מול הדולר בין השנים 1997 ל-2005. החוקרים מציינים, כי מגמת הירידה בפרמיית הסיכון היא תופעה המאפיינת גם שווקים אחרים בעולם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully