רודן ליבריה לשעבר נעצר בגבול ניגריה-קמרון

צ'ארלס טיילור נעלם אתמול מביתו בניגריה, ערב הסגרתו למולדתו, שבכלל רוצה שהוא ייעצר על ידי סיירה ליאונה הסמוכה

רויטרס
29/03/2006

רודן [[ליבריה]] לשעבר, צ'ארלס טיילור, נעצר הבוקר בגבול [[ניגריה]]-[[קמרון]]. אתמול נעלם טיילור מן הבית בו התגורר בגלות בניגריה, ערב הסגרתו למולדתו ליבריה לצורך העמדה לדין על אישומים של פשעי מלחמה שונים. נשיא ניגריה, אולוסגון אובסאנג'ו, דרש כי טיילור יועבר לידי ליבריה ללא דיחוי. ליבריה, מצדה, טוענת כי לסיירה ליאונה זכות ראשונים לעצור את טיילור.

שלשום דווח, כי טיילור יוסגר מניגריה לליבריה. טיילור בן ה-58 נודע לשמצה על בזיזת אוצרות ארצו, גרימת מרד ב[[חוף השנהב]] הסמוכה, ועידוד מרד גם בשכנה אחרת, [[גיניאה]]. במדינה שכנה שלישית, סיירה ליאונה, מימן טיילור מחתרת עקובה מדם, וזאת בתמורה לכמויות עתק של יהלומים. בסכסוך זה בסיירה ליאונה נהרגו 200 אלף בני אדם.

ב-2004, שבע שנים לאחר שהשתלט על השלטון, אולץ טיילור לפרוש מתפקידו ומצא מקלט בניגריה השכנה. הוא השווה את עצמו ל[[ישו]] וביקש מאזרחי ארצו "לנהוג בו באדיבות בדפי ההיסטוריה". אולם מזלו אזל כשלשלטון בליבריה עלתה הכלכלנית אלן סירליף ג'ונסון, ודרשה שיוסגר.

"אנו מקווים שתינקט פעולה לא רק כדי להבטיח למר טיילור את יומו בבית המשפט, אותו טען שהוא רוצה, או לוודא שהדבר יקרה בסביבה שתבטיח לו משפט הוגן ובטוח. אנו דורשים זאת מפני שככל שתתעכב השגת סיום לפרשה זו, כך יקשה עלינו להמשיך הלאה כאומה".

בסיירה ליאונה כבר דנו את טיילור שלא בפניו למאסר עולם ללא אפשרות חנינה, לאחר שהורשע ב-17 אישומים של פשעים נגד האנושות, בכללם אחריות לרצח, אונס וטרור.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully