תגובות צוננות לניצחון אולמרט בעולם הערבי

החמאס הגדיר את תוכנית ההתכנסות של קדימה "מסוכנת", מנהיגי מדינות ערב צפויים לגנות אותה, ורק אש"ף נוהג איפוק וקורא למו"מ

29/03/2006

הימין הישראלי טוען ש"קדימה זה שמאל", וראש הממשלה המיועד, אהוד אולמרט, מדבר במפורש על נסיגות נוספות. אבל רוב העולם הערבי מגיב לניצחונה בבחירות כאילו עלתה לשלטון בישראל תפישה הדוחה כל פשרה.

דובר חמאס, סמי אבו זוהרי, אמר על תוכניתו של אהוד אולמרט כי "אנו רואים את התוכנית הזאת כמסוכנת מאוד מכיוון שהיא מייצגת את חיסול המטרה הפלסטינית".

ראש הממשלה הפלסטיני המיועד, איסמעיל הניה, אמר גם הוא כי "אנו מעוניינים שכל מפלגה שתשלוט במדינת הכיבוש תהיה אמיצה מספיק כדי להכיר בזכויות העם שלנו, בהקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, שתשחרר אסירים - גברים ונשים ותכיר בזכות השיבה".

הניה הוסיף, "בוא נראה כיצד הדברים יתפתחו בעתיד, ברגע זה, מה שאנו רואים ומה שמדברים עליו זו תוכנית הנסיגה החד צדדית של אולמרט. תוכנית זו נדחתה על ידי העם הפלסטיני".

מנהיגי מדינות ערב, המכונסים לפסגה בחרטום, בירת סודן, מתחו ביקורת על תוכנית הנסיגה החד-צדדית של אולמרט, והם צפויים לאמץ הצעת החלטה הדוחה אותה.

גם אש"ף, תנועתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, דוחה את גישת הנסיגה החד-צדדית. אבו מאזן עצמו אמר, כי "הבחירות בישראל לא ישנו דבר אם אהוד אולמרט לא ישנה את מדיניותו בנושא 'ההסכמים החד צדדיים'".

עם זאת, עוזרו של אבו מאזן, נביל אבו-רודינה, אמר, כי "אנו מוכנים לנהל מיד משא ומתן ישיר כדי ליישם את מפת הדרכים, אם ממשלת ישראל מוכנה". הוא הוסיף, כי "אנו מקווים לראות ממשלה ישראלית שמוכנה ליישם את מפת הדרכים".

דברים דומים אמר ראש צוות המשא ומתן של אש"ף, סאא'ב עריקאת, שקרא לממשלה הבאה בישראל לחדש מיד את המו"מ על הסכם קבע. "אנחנו מכבדים את הבחירה הדמוקרטית בישראל ודורשים שהממשלה הנבחרת תימנע מצעדים חד צדדים", אמר.

שר החוץ של סוריה, ווליד אל-מועלם, אמר כי ניצחון קדימה בבחירות היה צפוי, וכי חשוב יותר לראות איזו ממשלה יגבש אהוד אולמרט ואם היא "תלך במסלול השלום". "הכדור נמצא במגרש של ישראל", אמר אל-מועלם, "מאז ועידת מדריד ב-1991 הערימה ישראל, על כל מפלגותיה, מכשולים בדרך להשגת שלום".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully