שפעת העופות - המגיפה שבפתח

כל מה שצריך לדעת על שפעת העופות

מה זו המחלה, איך בני אדם נדבקים, אילו תרופות לקחת, האם ניתן לאכול ביצה עין והאם אפשר להשיג חיסון. מדריך וואלה! חדשות

19/03/2006

מהי שפעת העופות?

שפעת העופות (Avian influenza, Bird flu) היא זן של שפעת הפוגעת בעופות. לנגיף השפעת יש שני זנים עיקריים: אלים ושאינו אלים. המחלה היא מדבקת מדבקת ועלולה לגרום למוות.
המחלה התפרצה לאחרונה במדינות מזרח אסיה כגון [[ויאטנם]], [[תאילנד]], [[קמבודיה]], [[דרום קוריאה]], [[טייוואן]] ו[[אינדונזיה]] ומיליוני עופות במדינות אלה הושמדו בניסיון לעצור את המגיפה.

האם המחלה מסוכנת גם לבני אדם?

כן. ב-1997 התגלה לראשונה בהונג קונג אדם שלקה במחלה, שנדבק בה לאחר שבא במגע עם עופות חולים. מאז חלו במחלה מאות, במזרח וכן באירופה. עד כה טרם דווח על הידבקות במחלה בין שני בני אדם.

איך בני אדם נדבקים?

כתוצאה ממגע עם הפרשות של עופות חולים או אכילה שלהם. סימני המחלה בבני אדם הם כשל שפעת רגילה: חום, שיעול, גרון כואב, כאבי שרירים, דלקת עיניים. במקרים חמורים יותר ישנם קשיי נשימה.

האם יש חשש מיידי ממגיפת שפעת קטלנית?

לא. רופאים מרגיעים, כי בשלב זה אין סכנה מיידית להתפשטות מגיפה קטלנית בבני אדם. החשש המיידי הוא מההשלכות הכלכליות והחקלאיות של המחלה ומאפשרות ההידבקות של עובדים הנמצאים בקרבה להפרשות ולדם של עופות נגועים. החשש הוא ממוטציה עתידית בנגיף, שעלולה לגרום למגיפה עולמית.

עוד בוואלה!

אבי סינגולדה: "נולדתי וגדלתי בפריפריה ואני חלק ממנה עד היום"

בשיתוף FRIENDS

האם אפשר להמשיך לאכול עוף וביצים?

כן. מחקרים מראים כי לא ניתן להידבק בנגיף כתוצאה מאכילת עופות נגועים, אם הם עברו בישול. המומחים קובעים, כי אין בעיה להמשיך ולאכול עופות, הודו או ביצים אולם רק לאחר שבושלו. טרם הוכח, כי נגיף שפעת העופות עובר במזון, ואפילו באכילת ביצים טריות, אולם משרד הבריאות החליט להמליץ לאכול רק ביצים מבושלות, כצעד של זהירות.

בכל מקרה, העופות החשודים כנגועים מהמשקים בעין השלושה ובחולית ככל הנראה לא שווקו למאכל.

אז על מה הפניקה?

במאה האחרונה אירעו שלוש מגיפות שפעת קטלניות, שנוצרו כתוצאה משינוי גנטי של נגיף שפעת העופות. ארגון הבריאות העולמי חושש, כי עם התפשטות המחלה ברחבי העולם, יגדל מספר מקרי ההדבקה ויגבר הסיכוי שהנגיף יעבור את המוטציה הקטלנית.

מהן השלכות הגילוי בישראל?

לאחר שיושלם בידודו של הנגיף, ייקבע אם מדובר בזן הקטלני של [[שפעת העופות]] - H5N1. במקרה כזה, מדינת ישראל תפעל בהתאם לתוכנית שהוכנה מראש, הכוללת בידוד כל המשקים הנגועים, השמדת עופות באזורים החשודים כנגועים, טיהור הלולים ומתן טיפול תרופתי למי שבאו במגע עם עופות חולים. במקביל, תיבדק האפשרות לחסן חלק מהעופות. בשל העובדה כי המחלה "דגרה" בקיבוצי הנגב, קיים חשש כי היא הועברה למשקים אחרים.

האם יש חיסון לנגיף שפעת העופות בבני אדם?

לא. למעשה, הנגיף ממנו חוששים עוד לא נוצר ולכן לא פותח נגדו חיסון. ארגון הבריאות העולמי המליץ למדינות להצטייד במלאי תרופות שמטרתן למנוע התפשטות מגיפה על ידי צמצום מאפייני מחלת השפעת. ישראל החלה ברכישת מלאי זה. חיסון שפעת רגיל אינו יעיל נגד מוטציה אפשרית.

מהן ההשלכות על משק העופות בישראל?

עלולות להיות חמורות מאוד. בישראל גדלים כ-40 מיליון בעלי כנף, ובתעשייה מעורבים גורמים רבים - מגדלי העופות, חברות תרופות ומזון, משווקי בשר עוף. אם תתגלה המחלה במוקדים נוספים, ייתכן כי ייאלצו להשמיד כמויות גדולות של עופות.

בהכנת הידיעה השתתף כתב "הארץ", אסף אוני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully