וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קורבן סחר בנשים תקבל 300 אלף ש' מהסרסור

12.3.2006 / 16:33

פסק דין תקדימי זיכה את ק' בכסף, אף שלא הייתה נוכחת במשפטה ולא הוכיחה את הנזק שנגרם לה. זאת, כיוון שגורשה מישראל

בית המשפט פסק היום פיצויים בסך 300 אלף שקלים לאישה אשר נפלה קורבן לסחר בנשים. האישה, ק', הייתה עדת מפתח בהרשעתו של הסרסור אשר הביא אותה לארץ, ולאחר מכן גורשה מן הארץ, בטענה שתוקף אשרת השהייה שלה פג.

מוקד הסיוע לעובדים זרים עודד את האישה להגיש תביעה אזרחית, נזיקית, בה היא יכולה לדרוש פיצויים. אך בגלל שק' גורשה מן הארץ לאחר שפגה אשרת השהייה שלה בתום ההליך הפלילי, לא יכלה ק' להעיד במשפטה, ולסייע לבית המשפט לקבוע את גובה הנזק.

פסיקה זו היא תקדימית, מכיוון שזו פעם ראשונה, בה נפסקו פיצויים, מבלי שהקורבן היתה נוכחת בהליך, העידה בו, והוכיחה את גובה הנזק שנגרם לה. את ק' ייצגו בתביעה האזרחית מוקד הסיוע לעובדים זרים.

משכורת של 300 שקלים בחודש

ק' הובאה במרמה לישראל מאחת ממדינות חבר העמים בגיל צעיר, נכלאה בבית בושת וקיבלה שכר חודשי העומד על 300 שקלים, מתוכם נאלצה למשלם 200 שקלים, דמי שכירות חודשיים. במשך מספר חודשים הוחזקה ק' בבית בושת, עד שנעצרה ונכלאה. היא שוחררה רק לאחר שהסכימה להעיד כנגד סוחריה, וכאמור, קיבלה אשרה עד לסוף משפטו של הסרסור.

הסרסור הורשע, יחד עם נאשם נוסף, בהליך הפלילי שפתחה כנגדו המדינה, בין השאר בעבירות של סחר בבני אדם לעיסוק בזנות, סרסרות למעשי זנות, עיכוב דרכון והפרת הוראה חוקית. על הסרסור נגזרה תקופת מאסר של חמש שנות מאסר בפועל.

השופטת רות לבהר שרון, קבעה כי הבעיה בפני בית המשפט היא האם התובעת זכאית לקבל פיצוי, מבלי שהעידה, ומבלי שהוכיחה את גובה הנזק שנגרם לה. מוקד הסיוע לעובדים זרים, אשר ייצג את ק' בהליך, טען בשמה כי קיימת בעיה להוכחת הנזק, בשל הגירוש של הנשים מן הארץ. בכתב התביעה נכתב כי "בית המשפט אינו יכול לעצום עיניו לנוכח התופעה הבזויה שהפכה למכת מדינה במקומותינו. אין מקרה ברור יותר לקיומו של נזק שקשה להוכיחו ושעצם הנזק טבוע במעשים עצמם. די בעובדות המפורטות בכתב האישום המרשיע כדי לשמש ראייה מספקת לביסוס אומדנת הנזק. לכן יש לאפשר ולהרחיב את אפשרות הפנייה לערכאות במקרה זה".

ואכן, בית המשפט קיבל את טענת המוקד, ופסק לקורבן 300 אלף שקלים פיצויים וכן 50 אלף שקלים להוצאות משפט ודמי טרחה. השופטת לבהר שרון כתבה כי "יש לראות ההתנהגות האסורה מצד סוחר הנשים, כאשר היא הוכחה, כמו במקרה זה, כראייה לכך שלקורבן נגרם נזק. יש לקבוע שבמקרה זה הסבל טבוע בעצם המעשה. אין מקרה ברור יותר לקיומו של נזק שקשה להוכיחו ושעצם הנזק טבוע במעשים עצמם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully